Produkty

Odkurzacz parowy czy parownica – co wybrać?

Odkurzacz parowy czy parownica – co wybrać?

Sprzątanie mieszkania bez użycia środków chemicznych jest możliwe. Dokładne, a jednocześnie łagodne oczyszczanie powierzchni zapewniają urządzenia parowe, m.in. odkurzacz parowy i parownica. Czym się różnią i które wybrać?

Czym jest parownica?

odkurzanieParownica to urządzenie elektryczne, którego najważniejszym elementem jest zbiornik z wodą. Zazwyczaj jest mała i poręczna, jednak niewielki rozmiar nie stanowi reguły. Zawarta w parownicy woda jest podgrzewana do 100°C, a następnie wyrzucana z wysokim ciśnieniem w ustalonym przez nas kierunku. Rozmiękcza brud, który przy wybranych końcówkach osiada na znajdującej się przy parownicy ściereczce lub innej miękkiej części.

Parownica nadaje się do niemal każdego rodzaju powierzchni: paneli i wykładzin, luster i mebli, kamienia i lastryka, armatury i karoserii. W komplecie z urządzeniem otrzymujemy szereg wymiennych końcówek, które dopasujemy do oczyszczanego miejsca.

Czy wiesz, że…?

Urządzenia parowe nie nadają się do czyszczenia powierzchni drewnianych, woskowanych i olejowanych. Nie sprawdzą się też przy obiciach z weluru i zasłonach wykonanych z delikatnych tkanin.

Co warto wiedzieć o odkurzaczu parowym?

Odkurzacz parowy, w przeciwieństwie do parownicy, wykorzystuje jednocześnie dwie funkcje czyszczenia: tradycyjne ssanie oraz produkcję pary. Tu także pojawia się zbiornik wypełniony wodą, który w procesie podgrzewania do temperatury wrzenia emituje w wybranym kierunku parę. Ma to za celu zmiękczenie brudu, który następnie jest zasysany do wewnątrz.

Odkurzacz parowy – podobnie do parownicy – nadaje się do różnorodnych powierzchni. Im mniejszy, tym poręczniejszy. Oczyścimy nim posadzki i dywany, płyty grzejne w łazience i armaturę w kuchni, a nawet żaluzje.

Zalety stosowania urządzeń czyszczących parą

 Parownica Karcher SC 2 Easyfix Odkurzacze parowe, ale także parownice i mopy wykorzystujące parę, to urządzenia idealne dla alergików. Jest tak, ponieważ wysoka temperatura działa na traktowane parą powierzchnie odkażająco: usuwa bakterie, roztocza i inne alergeny. Nowoczesne sprzęty pomagają zachować czystość w wybranych pomieszczeniach i przyczyniają się do zwiększenia ich sterylności, schludności, higieniczności. Zakup parownicy bądź odkurzacza parowego to również właściwe rozwiązanie dla osób, którym szkodzi kontakt z chemicznymi środkami czystości.

Choć jednorazowy koszt może być wyższy niż w przypadku tradycyjnego urządzenia, w perspektywie czasu zwróci nam się, ponieważ nie będziemy musieli kupować detergentów. Aby dodatkowo zaoszczędzić na zużyciu prądu, do zbiornika z wodą możemy wlewać ciepłą wodę – nagrzeje się szybciej, a parownica czy odkurzacz będą gotowe do użycia już po chwili. Należy jednak pamiętać, by zbiornika nie napełniać po brzeg. Zbyt wilgotna para pozostawi na powierzchni mokry ślad, co niektórym materiałom mogłoby zaszkodzić.

Odkurzacz parowy czy parownica?

parownicaZ uwagi na podobne działanie, wyboru konkretnego urządzenia warto dokonać, kierując się jego przeznaczeniem. Jeśli chcemy sprzątać tylko bądź głównie podłogi, lepszym wyborem będzie większy odkurzacz parowy z dodatkową opcją ssania. Da lepszy efekt, ponieważ zabrudzenia zostaną nie tylko rozmiękczone, ale i pochłonięte.

Do oczyszczania szaf, kanap i przedmiotów ustawionych na większej wysokości, zwłaszcza drobnych, odpowiedniejsza będzie parownica. Pomoże odświeżyć elementy, które trudno oczyścić w inny sposób. Przy mniejszych modelach gorzej poradzi sobie z podłogami. Co prawda brud zostanie odseparowany, jednak nie obędzie się bez odkurzania, najlepiej wykonanego wcześniej.

Data publikacji: 01.08.2018
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Mopy parowe i parownice – do czego się przydają?

Mopy parowe i parownice – do czego się przydają?
Domowe porządki, wraz z rozwojem technologii, stają się coraz łatwiejsze i zajmują nam o wiele mniej czasu niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wynika to...
Czytaj więcej

Jaki odkurzacz wybrać do domu i warsztatu?

Jaki odkurzacz wybrać do domu i warsztatu?
Wybór odpowiedniego odkurzacza do zastosowań domowych zaoszczędzi nam czas na pracach porządkowych w każdym z pomieszczeń mieszkalnych i warsztatowych...
Czytaj więcej

Czyszczenie parowe dywanów

Czyszczenie parowe dywanów
Czyszczenie parą tapicerki oraz powierzchni dywanów daje niewiarygodne efekty. Ciśnienie dostarczane przez dane urządzenie wydmuchuje bowiem zanieczys...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Odkurzacz parowy czy parownica – co wybrać?