Odnawiamy metal

Metal jest materiałem, z którego wykonanych jest wiele przedmiotów. Zarówno te znajdujące się na świeżym powietrzu, jak i wewnątrz pomieszczeń mogą jednak z czasem korodować i niszczeć, przez co wymagają okresowej renowacji i odświeżenia, dzięki którym z powodzeniem przywrócimy im dawny blask.

pozbywanie się rdzy z metalupozbywanie się rdzy z metalupozbywanie się rdzy z metalupozbywanie się rdzy z metalu

Przygotowanie podłoża

Jeżeli chcemy, aby nasza praca nie poszła na marne a metalowe przedmioty czy elementy przez długi czas po odnowieniu wyglądały dobrze, powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie metalowej powierzchni. Tylko w ten sposób zapewnimy odpowiednią przyczepność farby do podłoża, co ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o trwałość powłoki dekoracyjnej.

Jeśli odnawiany przedmiot jest jedynie zabrudzony, oczyszczamy go za pomocą drucianej szczotki lub papieru ściernego. Następnie odtłuszczamy roztworem detergentu, dokładnie osuszamy, a na końcu odpylamy. Jeżeli natomiast na metalu znajduje się grubsza warstwa rdzy, konieczne może okazać się użycie szlifierki. Gdy usuniemy wszelkie niezwiązane z powierzchnią metalu warstwy, dokładnie ją odpylamy, np. używając wilgotnej szmatki. Pamiętajmy, aby przygotowywana powierzchnia nie była idealnie gładka, dzięki czemu będzie ona miała lepszą przyczepność.

Farby do malowania metalu

Aby uzyskać trwały efekt i zabezpieczyć elementy metalowe przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, należy malować metal w następujący sposób:

- farby podkładowe – przed położeniem właściwej warstwy farby powinniśmy najpierw zagruntować odnawianą powierzchnię. Do tego celu posłużą farby podkładowe, których głównym zadaniem jest powstrzymywanie procesu korozji metalu. Wyrównują one również chłonność podłoża i ujednolicają je. Jeżeli powierzchnia metalowa jest chropowata, konieczne może okazać się dwukrotne pokrycie jej podkładem.

- emalia nawierzchniowa – tego typu środek służy nadaniu metalowi pożądanego wyglądu i walorów dekoracyjnych. Emalią pokrywamy metal wcześniej zagruntowany farbą podkładową. Aby uzyskać optymalny efekt, należy nanieść tyle warstw emalii, ile zalecane jest przez jej producenta. Farba nawierzchniowa służy nie tylko do dekoracji, ale także stanowi bezpośrednią ochronę metalowych elementów przed warunkami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

- farby prosto na rdzę – na rynku znajdziemy również farby, które są przeznaczone do malowania zardzewiałych powierzchni metalowych bez konieczności wcześniejszego ich oczyszczania. Wystarczy usunąć odstające, luźne fragmenty rdzy i można przystąpić do malowania. Tego typu farby nie wymagają także użycia farb gruntujących czy podkładowych.

malowanie metalowego płotumalowanie metalowego płotumalowanie metalowego płotumalowanie metalowego płotu

Warunki atmosferyczne

Optymalna temperaturą dla prac związanych z malowaniem metalu jest 15 - 25° C. Najlepszym czasem będzie więc sezon wiosenno-letni. Pamiętajmy, aby nie malować metalowej powierzchni wtedy, gdy jest ona zbyt nagrzana przez promienie słoneczne. Farba wyschnie bowiem zbyt szybko, co sprawi, że jej powłoka będzie nietrwała.

Dzięki dostępności środków do malowania metalu możemy nadać mu zupełnie nowy wygląd i tchnąć w niego nowe życie. Bez względu na to, czy chodzi o metalowe ogrodzenie, meble ogrodowe czy starą taczkę.

Data publikacji: 27.06.2015