Produkty

Odzież do ogrodu - niezbędne akcesoria

Odzież do ogrodu - niezbędne akcesoria

Jeżeli zdecydujemy się na uprawę w ogrodzie czegoś więcej, niż tylko trawy, musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli odwiedzać naszą działkę bez względu na to, jakie warunki atmosferyczne będą panowały na dworze. Aby pogoda nie była nam straszna, warto zaopatrzyć się w odpowiednią odzież i akcesoria, które pozwolą wyjść sucho i czysto z każdej wizyty w ogrodzie.

kalosze do ogroduObowiązki ogrodnika

Ogród to miejsce relaksu i odpoczynku, ale także teren, gdzie hodujemy rośliny czy uprawiamy owoce i warzywa. Aby jednak spełniał rolę, jaką mu wyznaczyliśmy, musimy regularnie o niego dbać. Mowa nie tylko o koszeniu trawnika, ale i podlewaniu, odchwaszczaniu, nawożeniu, przekopywaniu, obrywaniu pędów, przerywaniu, przycinaniu, przesadzaniu, podwiązywaniu czy wreszcie zbieraniu plonów i usuwaniu ich pozostałości. Bez wszystkich tych zabiegów nasze plony nie będą okazałe. W związku z tym nie możemy zrezygnować z niezbędnych prac, nawet wtedy, gdy pogoda nie zachęca nas do wychodzenia z domu. Bez względu na to, czy leje jak z cebra, czy na niebie nie widać nic poza palącym słońcem.

Niezbędne akcesoria

Aby móc komfortowo pracować w ogrodzie bez względu na pogodę, powinniśmy zadbać o to, by wśród naszej odzieży znalazły się ubrania i akcesoria przeznaczone wyłącznie do prac ogrodowych. Zima to czas uśpienia, jednak na jesień, wiosnę i lato powinniśmy dysponować następującymi rzeczami:

płaszcz przeciwdeszczowy – niezbędny, gdy będziemy musieli podczas deszczowej aury udać się do ogrodu, by zebrać owoce lub warzywa. Wykonany z poliestru, ze ściągaczami na nadgarstkach i kapturem, stanowi niezastąpioną ochronę, która nie tylko osłoni nas przed deszczem, ale i przed wiatrem. Płaszcz możemy zastąpić także kompletem przeciwdeszczowym składającym się ze spodni i bluzy.ogrodniczki antyprzecięciowe

ogrodniczki – typowy strój roboczy, który sprawdzi się doskonale podczas prac w ogrodzie. Występuje w wersji damskiej i męskiej, doskonale ochroni nas przed podrażnieniem ciała przez kolce, liście, gałęzie czy ugryzienia owadów.

kalosze – niezbędne w czasie intensywnych wiosennych i jesiennych opadów deszczu. Największą ich zaletą są wysokie cholewki, które gwarantują  nam, że nasze stopy pozostaną czyste i suche, nawet gdy zapadniemy się błotnistej, nasiąkniętej wodą glebie.

okulary ochronne – będą niezbędne zwłaszcza podczas prac, podczas których grozi nam uszkodzenie wzroku, np. obcinania gałęzi, rąbania drewna itp. Możemy skorzystać z nich także wtedy, gdy zrywamy owoce z wyższych partii drzew – uchronią oczy przed spadającymi z nich zanieczyszczeniami.

chodaki - lekkie, przewiewne, wykonane z miłej w dotyku pianki. Łatwe w czyszczeniu, posiadają niewielkie otwory, które zapobiegają nadmiernemu przegrzewaniu się stóp – okażą się doskonałe podczas upalnych dni, gdy musimy wykonać niezbędne zabiegi pielęgnacyjne.

kapelusz przeciwsłoneczny – przyda się zwłaszcza podczas upalnych dni, gdy będziemy wykonywać niezbędne ogrodowe prace. Zapewni ochronę naszej głowy przed słońcem, a jeśli zdecydujemy się na model z szerokim rondem, uchroni również nasze ramiona od poparzeń słonecznych.

rękawice – każdy ogrodnik z pewnością dysponuje rękawicami. Warto jednak zaopatrzyć się, poza zwykłymi jednorazówkami czy tkanymi rękawicami dzianinowymi, w wodoodporne rękawice skórzane, które doskonale nadają się do pracy w ogrodzie, zwłaszcza podczas ścinania drzew, gałęzi itp. Są solidne i bardziej wytrzymałe na działanie czynników mechanicznych od innych rodzajów rękawic.

odzież ocieplana – chociaż w zimowe, mroźne dni ogród znajduje się w stanie spoczynku, to jesienią i wczesną wiosną zdarzają się dni, gdy chłód doskwiera, a w ogrodzie wciąż jeszcze jest coś do zrobienia. Warto na taką okoliczność zaopatrzyć się w ocieplaną i wodoodporną odzież, chociażby kurtkę, spodnie i rękawice.

Warto pamiętać, że odzież, w jakiej będziemy pracować w ogrodzie ma służyć nie tylko ochronie przed warunkami atmosferycznymi, ale także prze ewentualnymi uszkodzeniami czy podrażnieniami ciała, jakich możemy doznać na skutek kontaktu z niektórymi gatunkami roślin.

Data publikacji: 09.11.2014
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak dobrać kurtkę roboczą do pory roku?

Jak dobrać kurtkę roboczą do pory roku?
Wykonując prace fizyczne na świeżym powietrzu przez cały rok, koniecznie musimy się wyposażyć w odpowiednią odzież roboczą. Jednym z ważniejszych jej ...
Czytaj więcej

Jak wybrać dobrą kurtkę roboczą?

Jak wybrać dobrą kurtkę roboczą?
Jej zadaniem jest ochrona ciała przed warunkami pogodowymi i środowiska pracy. Kurtka robocza zabezpiecza przed zimnem, deszczem, chemikaliami czy...
Czytaj więcej

Jak dobrać odzież roboczą?

Jak dobrać odzież roboczą?
Odzież robocza nie tylko zwiększa komfort pracy, ale i przyczynia się do jej jakości – umożliwia swobodne poruszanie się, ochronę przed warunkam...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Odzież do ogrodu - niezbędne akcesoria