icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Odzież do ogrodu - niezbędne akcesoria

Jeżeli zdecydujemy się na uprawę w ogrodzie czegoś więcej, niż tylko trawy, musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli odwiedzać naszą działkę bez względu na to, jakie warunki atmosferyczne będą panowały na dworze. Aby pogoda nie była nam straszna, warto zaopatrzyć się w odpowiednią odzież i akcesoria, które pozwolą wyjść sucho i czysto z każdej wizyty w ogrodzie.

kalosze do ogrodukalosze do ogrodukalosze do ogrodukalosze do ogrodu

Obowiązki ogrodnika

Ogród to miejsce relaksu i odpoczynku, ale także teren, gdzie hodujemy rośliny czy uprawiamy owoce i warzywa. Aby jednak spełniał rolę, jaką mu wyznaczyliśmy, musimy regularnie o niego dbać. Mowa nie tylko o koszeniu trawnika, ale i podlewaniu, odchwaszczaniu, nawożeniu, przekopywaniu, obrywaniu pędów, przerywaniu, przycinaniu, przesadzaniu, podwiązywaniu czy wreszcie zbieraniu plonów i usuwaniu ich pozostałości. Bez wszystkich tych zabiegów nasze plony nie będą okazałe. W związku z tym nie możemy zrezygnować z niezbędnych prac, nawet wtedy, gdy pogoda nie zachęca nas do wychodzenia z domu. Bez względu na to, czy leje jak z cebra, czy na niebie nie widać nic poza palącym słońcem.

Niezbędne akcesoria

Aby móc komfortowo pracować w ogrodzie bez względu na pogodę, powinniśmy zadbać o to, by wśród naszej odzieży znalazły się ubrania i akcesoria przeznaczone wyłącznie do prac ogrodowych. Zima to czas uśpienia, jednak na jesień, wiosnę i lato powinniśmy dysponować następującymi rzeczami:

płaszcz przeciwdeszczowy – niezbędny, gdy będziemy musieli podczas deszczowej aury udać się do ogrodu, by zebrać owoce lub warzywa. Wykonany z poliestru, ze ściągaczami na nadgarstkach i kapturem, stanowi niezastąpioną ochronę, która nie tylko osłoni nas przed deszczem, ale i przed wiatrem. Płaszcz możemy zastąpić także kompletem przeciwdeszczowym składającym się ze spodni i bluzy.

ogrodniczki antyprzecięcioweogrodniczki antyprzecięcioweogrodniczki antyprzecięcioweogrodniczki antyprzecięciowe

ogrodniczki – typowy strój roboczy, który sprawdzi się doskonale podczas prac w ogrodzie. Występuje w wersji damskiej i męskiej, doskonale ochroni nas przed podrażnieniem ciała przez kolce, liście, gałęzie czy ugryzienia owadów.

kalosze – niezbędne w czasie intensywnych wiosennych i jesiennych opadów deszczu. Największą ich zaletą są wysokie cholewki, które gwarantują  nam, że nasze stopy pozostaną czyste i suche, nawet gdy zapadniemy się błotnistej, nasiąkniętej wodą glebie.

okulary ochronne – będą niezbędne zwłaszcza podczas prac, podczas których grozi nam uszkodzenie wzroku, np. obcinania gałęzi, rąbania drewna itp. Możemy skorzystać z nich także wtedy, gdy zrywamy owoce z wyższych partii drzew – uchronią oczy przed spadającymi z nich zanieczyszczeniami.

chodaki - lekkie, przewiewne, wykonane z miłej w dotyku pianki. Łatwe w czyszczeniu, posiadają niewielkie otwory, które zapobiegają nadmiernemu przegrzewaniu się stóp – okażą się doskonałe podczas upalnych dni, gdy musimy wykonać niezbędne zabiegi pielęgnacyjne.

kapelusz przeciwsłoneczny – przyda się zwłaszcza podczas upalnych dni, gdy będziemy wykonywać niezbędne ogrodowe prace. Zapewni ochronę naszej głowy przed słońcem, a jeśli zdecydujemy się na model z szerokim rondem, uchroni również nasze ramiona od poparzeń słonecznych.

rękawice – każdy ogrodnik z pewnością dysponuje rękawicami. Warto jednak zaopatrzyć się, poza zwykłymi jednorazówkami czy tkanymi rękawicami dzianinowymi, w wodoodporne rękawice skórzane, które doskonale nadają się do pracy w ogrodzie, zwłaszcza podczas ścinania drzew, gałęzi itp. Są solidne i bardziej wytrzymałe na działanie czynników mechanicznych od innych rodzajów rękawic.

odzież ocieplana – chociaż w zimowe, mroźne dni ogród znajduje się w stanie spoczynku, to jesienią i wczesną wiosną zdarzają się dni, gdy chłód doskwiera, a w ogrodzie wciąż jeszcze jest coś do zrobienia. Warto na taką okoliczność zaopatrzyć się w ocieplaną i wodoodporną odzież, chociażby kurtkę, spodnie i rękawice.

Warto pamiętać, że odzież, w jakiej będziemy pracować w ogrodzie ma służyć nie tylko ochronie przed warunkami atmosferycznymi, ale także prze ewentualnymi uszkodzeniami czy podrażnieniami ciała, jakich możemy doznać na skutek kontaktu z niektórymi gatunkami roślin.

Data publikacji: 09.11.2014