Ogławianie roślin

Zabieg ogławiania ma niejedno znaczenie. Czym innym jest pielęgnacja roślin kwitnących i działanie ogławiające drzewa. Czym się różnią i czy warto je wykonywać?

usuwanie suchych kwiatów pelargoniausuwanie suchych kwiatów pelargoniausuwanie suchych kwiatów pelargoniausuwanie suchych kwiatów pelargonia

Ogławianie roślin

Zabieg pielęgnacyjny przeprowadzany na roślinach kwitnących, czyli ogławianie, polega na usuwaniu przekwitniętych, zeschniętych kwiatostanów roślin, jednocześnie z zawiązanymi torebkami nasiennymi. Proces nie jest trudny, wystarczy obrywać zwiędle kwiaty ręcznie lub ścinać sekatorem. Warto to robić regularnie, czynność ta będzie przez to trwała krócej. Ogławianie to ważny zabieg dla ogrodników, przede wszystkim dlatego, że zwiększa estetykę roślin. Pozbywamy się dzięki temu nieelegancko wyglądających, zeschniętych kwiatów, które łatwo skupiają na sobie uwagę.

Zabieg także wpływa na jakość roślin. Usuwanie kwiatostanów prowadzi do uniknięcia wytworzenia nasion. Roślina nie traci energii na zawiązywanie ich i może wykorzystać ją na rozwój liści czy korzeni. Równie ważne jest to w przypadku roślin mających cebule, które mogą dzięki temu zgromadzić w niej więcej materiału zapasowego na następny cykl, a kwiaty mogą być równie duże jak w roku poprzednim.

Zeschnięte kwiaty oprócz aspektów estetycznych czy jakościowych powinny być usuwane także ze względu na możliwość łatwiejszego występowania chorób. Jest to korzystne środowisko dla pojawienia się np. grzybów.

rękawice ogrodowe kolorowerękawice ogrodowe kolorowerękawice ogrodowe kolorowerękawice ogrodowe kolorowe

Zabieg ogławiania polecany jest u roślin cebulowych, mających bulwy, wskazane jest także u bylin. W przypadku krzewów stosuje się go głównie u gatunków, które mają duże kwiaty, chyba że stanowią one ozdobę także po przekwitnięciu. Natomiast przy mniejszych kwiatostanach przeważnie nie ma potrzeby jego przeprowadzania.

Ogławianie drzew

Jest to wycinanie gałęzi w celu m.in. ograniczenia rozmiarów drzewa. Kiedyś był to bardzo często praktykowany proceder. Dziś ludzie zdają sobie coraz większą sprawę z niekorzystnych skutków takiego działania. Usuwamy przez to nie tylko gałęzie, ale i liście czy młode pędy. Zranione drzewo zaczyna wytwarzać poniżej cięcia dużo pędów, tzw. wilków, a korona jest zupełnie zdeformowana. Zaburza to prawidłowy jego rozwój, drzewo może próchnieć lub całkowicie uschnąć. Czym innym jest cięcie prześwietlające drzew, a czym innymi całkowite ogołocenie z gałęzi. Warto także wiedzieć, że miejscowy Wydział Ochrony Środowiska może nałożyć karę za takie kaleczenie drzew.

Data publikacji: 20.01.2016