Produkty

Okucia meblowe – przegląd dostępnych rozwiązań

Okucia meblowe – przegląd dostępnych rozwiązań

Funkcjonalne meble to nie tylko trwały materiał wykonania i elegancki wygląd. Na komfort ich użytkowania w dużym stopniu wpływają okucia meblowe. Oto krótki przegląd galanterii metalowej i nie tylko, którą najczęściej stosuje się do produkcji domowych mebli.

okucia mebloweZamki i magnesy do mebli

Zastosowanie zamka meblowego stanowi najskuteczniejszy sposób na zabezpieczenie wnętrza szafek przed dostępem niepożądanych osób. Rozwiązanie to możemy wykorzystać z powodzeniem w niemalże każdym meblu – bez względu na jego formę oraz materiał, z którego go wytworzono. O rodzajach zamków meblowych i ich zastosowaniach przeczytamy tutaj.

Do zabezpieczenia mebli posłużą nam również magnesy meblowe. Akcesoria te nie uniemożliwiają co prawda dostępu osobom niepowołanym, lecz chronią nas przed przypadkowym otwarciem drzwiczek – np. w sytuacji, gdy mebel jest źle wypoziomowany. Magnesy są niewielkie, dlatego też nie zakłócą estetyki szafek. Możemy je zamontować na 2 sposoby:

- poprzez przykręcenie do płyty meblowej;

- nawiercając płytę i wpuszczając je w nią.

Stopki meblowe

Stopki to niewielkie elementy przeznaczone do montażu na spodzie nóżek meblowych. Dzięki nim z łatwością wypoziomujemy szafki tak, aby stały równo nawet na krzywym podłożu. Przydadzą się szczególnie w sytuacji, gdy nasze meble nie posiadają regulowanych nóżek. Używając stopek, zapobiegniemy również porysowaniu posadzki – ich spód jest idealnie gładki, dlatego też nie naruszy delikatnej powierzchni.

Porada eksperta

Montując stopki na nóżkach meblowych, ułatwiamy sobie dostęp do posadzki pod nimi – dzięki temu utrzymanie jej w czystości nie sprawi nam problemów.

Łączniki, wsporniki i kołki połączeniowełączenia meblowe, okucia

Konstrukcja mebli zawdzięcza swoją stabilność najróżniejszym łącznikom, które zespalają wszystkie elementy w jedną całość i zapobiegają ich nagłemu rozłączeniu. Do wyboru mamy tutaj następujące możliwości:

- klasyczne łączniki – wykonane z metalu i cechujące się prostą formą. Umożliwiają połączenie dwóch elementów w jednej płaszczyźnie;

- kołki połączeniowe – najczęściej produkuje się je z drewna. Przy ich pomocy nie tylko połączymy ze sobą dwie płyty meblowe w jednej płaszczyźnie, lecz również je ustabilizujemy;

- wsporniki – pozwalające nam na łączenie ze sobą elementów poziomych i pionowych tak, by tworzyły kąt prosty.

Uchwyty meblowe

Uchwyt jest niewielkim elementem, który w dużym stopniu wpływa zarówno na estetykę szafki, jak i na komfort korzystania z niej. Wybierając go, kierujemy się najczęściej wyglądem, starając się jak najlepiej dopasować go do wystroju pomieszczenia. Uchwyt jest elementem wyjątkowo prostym do wymienienia – możemy zatem w dowolnym momencie zamontować w jego miejscu inny, zmieniając tym samym stylistykę całego mebla.

okucia mebloweZawiasy i prowadnice

Zawiasy umożliwiają nam bezproblemowe otwieranie i zamykanie drzwiczek. Do wyboru mamy wiele rodzajów cechujących się szeroką paletą kątów otwarcia, które możemy dobrać do naszych potrzeb – więcej na ten temat przeczytamy tutaj. Nowoczesne zawiasy meblowe oferują nam ciekawe i funkcjonalne rozwiązania, które podniosą nasz codzienny komfort – są to np. samodociąg lub mechanizm cichego domyku.

Podobną funkcję spełniają prowadnice meblowe – umożliwiają nam wysuwanie szafek lub szuflad. Możemy wybierać spośród ich 3 podstawowych rodzajów:

- prowadnic kulkowych;

- prowadnic rolkowych;

- prowadnic z samodociągiem.

Data publikacji: 01.02.2018
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak naprawić uszkodzone meble?

Jak naprawić uszkodzone meble?
Uszkodzone meble nie tylko mogą być mniej funkcjonalne, ale przede wszystkim tracą na estetyce. Dlatego różnego rodzaju defekty staramy się zawsze usu...
Czytaj więcej

Kątowniki - niezbędne nie tylko na budowie

Kątowniki - niezbędne nie tylko na budowie
Kątowniki to rodzaj stalowych łączników, których ramiona tworzą między sobą kąt prosty. Mają różne wymiary w zależności od potrzeb i dzielą się na dwa...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Okucia meblowe – przegląd dostępnych rozwiązań