icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Okucia meblowe – przegląd dostępnych rozwiązań

Funkcjonalne meble to nie tylko trwały materiał wykonania i elegancki wygląd. Na komfort ich użytkowania w dużym stopniu wpływają okucia meblowe. Oto krótki przegląd galanterii metalowej i nie tylko, którą najczęściej stosuje się do produkcji domowych mebli.

okucia mebloweokucia mebloweokucia mebloweokucia meblowe

Zamki i magnesy do mebli

Zastosowanie zamka meblowego stanowi najskuteczniejszy sposób na zabezpieczenie wnętrza szafek przed dostępem niepożądanych osób. Rozwiązanie to możemy wykorzystać z powodzeniem w niemalże każdym meblu – bez względu na jego formę oraz materiał, z którego go wytworzono. O rodzajach zamków meblowych i ich zastosowaniach przeczytamy tutaj.

Do zabezpieczenia mebli posłużą nam również magnesy meblowe. Akcesoria te nie uniemożliwiają co prawda dostępu osobom niepowołanym, lecz chronią nas przed przypadkowym otwarciem drzwiczek – np. w sytuacji, gdy mebel jest źle wypoziomowany. Magnesy są niewielkie, dlatego też nie zakłócą estetyki szafek. Możemy je zamontować na 2 sposoby:

- poprzez przykręcenie do płyty meblowej;

- nawiercając płytę i wpuszczając je w nią.

Stopki meblowe

Stopki to niewielkie elementy przeznaczone do montażu na spodzie nóżek meblowych. Dzięki nim z łatwością wypoziomujemy szafki tak, aby stały równo nawet na krzywym podłożu. Przydadzą się szczególnie w sytuacji, gdy nasze meble nie posiadają regulowanych nóżek. Używając stopek, zapobiegniemy również porysowaniu posadzki – ich spód jest idealnie gładki, dlatego też nie naruszy delikatnej powierzchni.

Porada eksperta

Montując stopki na nóżkach meblowych, ułatwiamy sobie dostęp do posadzki pod nimi – dzięki temu utrzymanie jej w czystości nie sprawi nam problemów.

Łączniki, wsporniki i kołki połączeniowe

łączenia meblowe, okuciałączenia meblowe, okuciałączenia meblowe, okuciałączenia meblowe, okucia

Konstrukcja mebli zawdzięcza swoją stabilność najróżniejszym łącznikom, które zespalają wszystkie elementy w jedną całość i zapobiegają ich nagłemu rozłączeniu. Do wyboru mamy tutaj następujące możliwości:

- klasyczne łączniki – wykonane z metalu i cechujące się prostą formą. Umożliwiają połączenie dwóch elementów w jednej płaszczyźnie;

- kołki połączeniowe – najczęściej produkuje się je z drewna. Przy ich pomocy nie tylko połączymy ze sobą dwie płyty meblowe w jednej płaszczyźnie, lecz również je ustabilizujemy;

- wsporniki – pozwalające nam na łączenie ze sobą elementów poziomych i pionowych tak, by tworzyły kąt prosty.

Uchwyty meblowe

Uchwyt jest niewielkim elementem, który w dużym stopniu wpływa zarówno na estetykę szafki, jak i na komfort korzystania z niej. Wybierając go, kierujemy się najczęściej wyglądem, starając się jak najlepiej dopasować go do wystroju pomieszczenia. Uchwyt jest elementem wyjątkowo prostym do wymienienia – możemy zatem w dowolnym momencie zamontować w jego miejscu inny, zmieniając tym samym stylistykę całego mebla.

okucia mebloweokucia mebloweokucia mebloweokucia meblowe

Zawiasy i prowadnice

Zawiasy umożliwiają nam bezproblemowe otwieranie i zamykanie drzwiczek. Do wyboru mamy wiele rodzajów cechujących się szeroką paletą kątów otwarcia, które możemy dobrać do naszych potrzeb – więcej na ten temat przeczytamy tutaj. Nowoczesne zawiasy meblowe oferują nam ciekawe i funkcjonalne rozwiązania, które podniosą nasz codzienny komfort – są to np. samodociąg lub mechanizm cichego domyku.

Podobną funkcję spełniają prowadnice meblowe – umożliwiają nam wysuwanie szafek lub szuflad. Możemy wybierać spośród ich 3 podstawowych rodzajów:

- prowadnic kulkowych;

- prowadnic rolkowych;

- prowadnic z samodociągiem.

Data publikacji: 01.02.2018