Oświetlenie ogrodu – jak podświetlać rośliny i dekoracje?

Wizerunek ogrodu nie musi stawać się niewidoczny wraz z promieniami zachodzącego słońca – jeśli zadbamy o oświetlenie jego elementów i wydobędziemy je z mroku, staną się ożywającą o zmierzchu dekoracją. Tym sposobem nadamy naszemu ogrodowi nowego wyglądu, który towarzyszyć nam będzie podczas wieczornych spotkań w gronie najbliższych i znajomych, ubarwiając je i tworząc niepowtarzalną atmosferę.

Jak oświetlenie w ogrodzie zwiększa nasze bezpieczeństwo?

Oświetlenie w ogrodzie spełnia przede wszystkim funkcję praktyczną, umożliwiającą bezpieczne poruszanie się po zmroku w odległych od domu rejonach naszej posesji. To zadanie należy do opraw oświetlających alejki i ścieżki ogrodowe – sprawdzą się w tym celu zarówno pojedyncze lampy solarne umieszczane w ziemi, jak i zasilane energią elektryczną eleganckie ogrodowe słupki świetlne usytuowane w równych od siebie odległościach tuż przy wybrukowanych traktach komunikacyjnych. Przy domu ich, rolę na podjeździe do garażu, mogą spełniać umieszczone w bruku oprawy najazdowe, które rzucają snop świetlny ku górze i zapewniają widoczność w czasie manewrowania pojazdem.

Światło w ogrodzie przyczynia się również do naszego bezpieczeństwa – wyraźnie oznaczone snopem światła wejście do domu, schody prowadzące do drzwi zewnętrznych, alejka między bramą wejściową i drzwiami sprawiają, że po zmroku ich widoczność będzie na tyle dobra, że unikniemy potknięcia się na nierównej powierzchni, ominiemy też kałuże tworzące się w czasie deszczowych dni.

Naświetlacz LED 20 W barwa zimnaNaświetlacz LED 20 W barwa zimnaNaświetlacz LED 20 W barwa zimnaNaświetlacz LED 20 W barwa zimna

Nasze poczucie bezpieczeństwa zwiększy się dodatkowo, jeśli wyposażymy swoją posesję w elementy uaktywniające się wtedy, gdy umieszczone w nich czujki wykryją ruch – w tym wypadku światło będzie pełnić funkcję odstraszającą ewentualnych intruzów. Ten specjalny rodzaj oświetlenia stosujemy na elewacji, w pobliżu bramy garażowej, a także w odległych miejscach ogrodu, tuż przy ogrodzeniu. Do tego celu przeznaczone są naświetlacze LED, które emitują mocny strumień świetlny. Co ciekawe – czujnik ruchu (który może być połączony z sensorem zmierzchu) nie musi być elementem umieszczonym na oprawie świetlnej, ale w oddali. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy usytuować lampę na przykład pod gęstymi zaroślami, natomiast czujkę w miejscu nieosłoniętym żadnymi przeszkodami utrudniającymi jej prawidłowe działanie.

Reflektor solarny Blooma Bivoj 4 x LEDReflektor solarny Blooma Bivoj 4 x LEDReflektor solarny Blooma Bivoj 4 x LEDReflektor solarny Blooma Bivoj 4 x LED

Co warto oświetlić w ogrodzie?

Oprócz praktycznej roli, jaką mają do odegrania umiejętnie rozmieszczone oprawy świetlne, ważne jest również, aby uzyskać tkwiące w nich możliwości dekoracyjne. Poświata ogrodowych lamp wydłuży czas podziwiania piękna naszych rabat o godziny wieczorne i nocne – jeśli nie zastosujemy dodatkowego oświetlenia, nasze roślinne okazy spowije mrok, a widoczne będą tylko te z nich, które umiejscowione są w najbliższym otoczeniu rozświetlonego tarasu. Ciemność otaczająca biesiadników nie wpływa pozytywnie na samopoczucie, za to wydobyte z mroku fragmenty posesji nie tylko uwidocznią zarys roślin o ciekawych kształtach, ale również przyczynią się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa – ogród oświetlony to miejsce oswojone i spokojne, w którym łatwo o wytworzenie uczucia błogości i leniwego odpoczynku.

Jeśli naszym hobby jest ogród i możemy za dnia poszczycić się szczególnie dekoracyjnymi rabatami, poszczególnymi okazami flory, fantazyjnie przyciętymi żywopłotami lub inną ozdobą, na przykład dużym kamieniem w ogrodzie w stylu japońskim – elementy te mogą również być obecne po zmroku, z którego wydobędziemy je za pomocą światła. Nie inaczej jest z oczkiem wodnym – właśnie wtedy – w ciemności, którą rozjaśnimy odpowiednimi oprawami umieszczonymi pod lustrem wody, może zyskać ono o wiele bardziej dekoracyjny charakter niż za dnia w promieniach słońca.

Porada eksperta:

Wybierając oświetlenie, które zastosujemy na zewnątrz budynku, sięgać należy tylko po takie, które jest konstrukcyjnie i materiałowo przystosowane do działania w zmiennych warunkach temperaturowych i wilgotnościowych. Szczególnie dotyczy to opraw podkreślających wygląd oczka wodnego – w tym wypadku stopień zabezpieczenia przed wilgocią nie może być niższy niż IP67, a jeśli umieścimy je na dużej głębokości – IP68.

Do celów dekoracyjnych służą oprawy świetlne, które dają różnorakie możliwości rzeźbienia światłem – jak je wykorzystać?

Oświetlenie punktowe czy rozproszone?

Różny stopień rozproszenia światła wykorzystujemy we wnętrzach naszych mieszkań – główne oświetlenie usytuowane w centralnej części sufitu zwykle ma za zadanie równomiernie rozjaśnić całe pomieszczenie, natomiast poszczególne jego fragmenty – miejsce pracy, fotel do czytania książek czy kącik rozrywkowy z telewizorem – za pomocą mniejszych lamp dających skupiony snop światła, który możemy regulować, lub bardziej rozproszony (lampy stojące, wyposażone w abażury i ścienne plafony zakryte mlecznobiałym kloszem). To, w jaki sposób oświetlamy przestrzeń, z powodzeniem możemy zastosować również poza budynkiem mieszkalnym.

Lampa stojąca Opal 148 cm czarnaLampa stojąca Opal 148 cm czarnaLampa stojąca Opal 148 cm czarnaLampa stojąca Opal 148 cm czarna

Światło rozproszone jest szczególnie ważne w tych miejscach naszej posesji, które wymagają równomiernego wydobycia z mroku – na przykład alejek i ścieżek. Jeśli są one obramowane żywopłotem lub inną roślinnością, pozostanie ona widoczna w świetle stojących lamp wyposażonych w klosze rozpraszające światło wokół. Dzięki nim, nawet z daleka od domu czy tarasu, widzimy zarys traktów komunikacyjnych, które łączą poszczególne fragmenty naszej posesji, a także ich charakterystyczne punkty, takie jak elementy architektury ogrodowej – zwłaszcza, jeśli mają one dekoracyjne kształty.

Inne zadanie spełniają wszelkie oprawy, które dają snop skupionej wiązki świetlnej. Stworzone są do dekoracyjnego podświetlenia poszczególnych roślin, zwłaszcza tych o niebanalnie uformowanych łodygach i zwracających uwagę, kształtach liści. Tego typu lampy warto umieścić pod okazami roślinnymi, tak aby dodatkowo uzyskać dekoracyjny efekt za nimi, np. na tle w postaci muru czy ściany. Do tego celu nadają się ogrodowe lampy LED zasilane zminiaturyzowanymi panelami słonecznymi, zwłaszcza takie, które dają możliwość regulacji kąta padania światła.

Czy wiesz że…?

Pojedyncze lampy solarne dają możliwość ciągłych zmian w zakresie oświetlania poszczególnych formacji roślinnych, ponieważ są bardzo lekkie i łatwe do przenoszenia oraz umieszczania wprost w ziemi za pomocą zwykłego szpikulca. Przez to, że możemy w czasie sezonu letniego zwracać uwagę gości na coraz to inne rośliny, wizualny odbiór naszego ogrodu w dłuższej perspektywie czasowej stanie się ciekawszy i bardziej dynamiczny.

Lampa ogrodowa solarna 1 x LED inoxLampa ogrodowa solarna 1 x LED inoxLampa ogrodowa solarna 1 x LED inoxLampa ogrodowa solarna 1 x LED inox

Jak dodatkowo pomalować światłem otoczenie domu?

Współcześnie wykonywane propozycje opraw poszczególnych producentów dają coraz więcej możliwości dekoracyjnego oświetlania fragmentów ogrodu i pojedynczych okazów roślinnych. Idzie to w parze z rozwojem technologicznym, zwłaszcza energooszczędnych, a jednocześnie bardzo wydajnych lamp typu LED, które zdobyły sobie już stałe miejsce we wnętrzach naszych mieszkań, a także poza budynkami mieszkalnymi. Solarne lampy LED wykorzystywane są w miastach, umieszczane w donicach z roślinnością hodowaną na balkonach, a także na otwartych przestrzeniach posesji, które zdobią po zmroku światłem z energii zmagazynowanej za dnia. Jeszcze więcej możliwości aranżacyjnych dają lampy LED stosowane na zewnątrz i włączone do specjalnej instalacji niskonapięciowej lub oświetleniowej zasilanej energią elektryczną. Dlaczego?

Lampa ogrodowa LED RGB Blooma Curie 5,5 WLampa ogrodowa LED RGB Blooma Curie 5,5 WLampa ogrodowa LED RGB Blooma Curie 5,5 WLampa ogrodowa LED RGB Blooma Curie 5,5 W

Dotychczas, aby korzystać z ozdobnego światła o kolorze innym niż ciepły żółty wytwarzanym przez żarówki lub biały z diod LED, posiłkowaliśmy się barwnymi kloszami lub wielokolorowymi lampionami. Umieszczone na tarasie lub w najbliższym otoczeniu budynku tworzyły miły nastrój, ale nie mogliśmy przenieść jego magii w głąb terenu zielonego.

Czas ten należy już do przeszłości, ponieważ możemy w oprawach stosowanych na zewnątrz umieścić źródła światła, dające snop o kolorze, który możemy w wygodny sposób zmieniać w zakresie sześciu barw. Tym sposobem, nawet nie wychodząc z domu, bo sterując z jego wnętrza za pomocą pilota, zmieniamy kolor podświetlonych za pomocą lampy roślinnych lub architektonicznych dekoracji. Co więcej – jeśli skorzystamy z możliwości, jakie dają poszczególne rozwiązania, światło samoistnie będzie zmieniało swoje kolory, które płynnie będą przechodzić jeden w drugi.

Czy wiesz, że…?

Oświetlenie LED stosowane na zewnątrz domu nie przyczynia się do zwabiania dużej ilości owadów. W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek emitujących ciepło, promieniowanie ultrafioletowe i, wytwarzające dużą ilość nasycenia barwą niebieską oprawy ledowe, dają światło nieinteresujące dla nocnych, uskrzydlonych gości.

Data publikacji: 10.11.2016