Palma Areca – pielęgnacja. Jak o nią dbać?

Poszukujesz efektownej rośliny do salonu lub sypialni? Doskonałym wyborem będzie palma Areca. Pielęgnacja tej rośliny nie jest skomplikowana. Dzięki odpowiednim zabiegom może ozdabiać Twoje mieszkanie przez wiele lat. Dowiedz się wszystkiego o uprawie Areki.

Palmy są bardzo popularnym gatunkiem roślin doniczkowych służących do ozdabiania wnętrz mieszkalnych i użytku publicznego. Szczególnie efektownie wygląda palma Areca. Uprawa tej rośliny jest możliwa w warunkach domowych i nie jest bardzo wymagająca. Należy jednak zapewnić jej warunki zbliżone do naturalnych. Dowiedz się, jakie gatunki są najbardziej efektowne, jaka ziemia do palmy Areka będzie najlepsza i gdzie ustawić roślinę, aby zapewnić jej najlepsze stanowisko.

Palma Areca – dlaczego warto mieć ją w swoim domu?

Pod nazwą palma Areca kryje się ponad 50 gatunków roślin. Naturalnie występują na terenach o klimacie tropikalnym. Z tego wynikają specyficzne potrzeby rośliny, które należy jej zapewnić podczas uprawy doniczkowej. Naturalnie osiąga wysokość nawet kilkudziesięciu metrów, jednak w warunkach domowych w zależności od gatunku najwyżej dorasta do 1,5–2 metrów. Swoją popularność zyskuje dzięki wyjątkowemu i efektownemu wyglądowi. Nic dziwnego, że często można zobaczyć w domach i miejscach publicznych palmę Areca. Uprawa również nie jest trudna, co jeszcze bardziej zwiększa jej popularność wśród hodowców amatorów.

W doniczkach najczęściej uprawia się Arekę żółtawą i Arekę katechu. Areka żółtawa osiąga wysokość 1,5 m. Naturalnie pochodzi z Madagaskaru. Ma piękne pierzaste liście w kolorze soczystej zieleni. Pośrodku znajduje się żółty nerw osadzony w żółtozłotej osadce. Roślina ma długie łodygi, które na początku są wyprostowane, ale z czasem zaczynają przybierać kształt łuku.

Dużą zaletą tego gatunku jest umiejętność zbierania z otoczenia substancji toksycznych, dzięki czemu oczyszcza powietrze w domu. To właśnie dlatego najczęściej do sypialni wybierana jest palma Areka. Uprawa tej rośliny nie jest wymagająca, jednak należy jej zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza.

Drugim popularnym gatunkiem jest Areka ketchau do złudzenia przypominająca miniaturowe palmy kokosowe. Doskonale sprawdzi się w mieszkaniach urządzonych w stylu eko o inspiracjach krajobrazami tropikalnymi. Jest nieco wyższym gatunkiem i może osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Naturalnie pochodzi z rejonów Filipin i Malezji. Ma drobne i delikatne łodygi rosnące w dużym skupieniu i długie jasnozielone liście. Na łodygach po 3. roku uprawy można zauważyć pierścieniowy wzór powstający z blizn po opadłych liściach.

Palma areka wymagania ma podobne niezależnie od gatunku, dlatego warto wybierać rośliny głównie ze względu na ich rozmiar i wygląd.

palma areka uprawa

Palma Areka – wymagania

Chcesz, aby Twój salon zdobiła palma areka? Uprawa tej rośliny nie jest trudna, jednak musisz pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach.

Jaka ziemia do palmy areca jest najlepsza?

Roślina ta lubi żyzną i przepuszczalną glebę. Możesz ją przygotować samodzielnie, mieszając ziemię kompostową z torfem, ziemię liściową i piasek w równych proporcjach. Zamiast piasku możesz zastosować także pokruszony keramzyt. 

W sklepach dostępne jest gotowe podłoże do palm, po które również możesz sięgnąć w przypadku braku poszczególnych składników. Rozwiązanie to jest też polecane dla amatorów hodowli doniczkowej roślin.

Palma Areca – podlewanie

W klimacie tropikalnym najlepiej rozwija się palma Areka. Uprawa tej rośliny w doniczce polega więc na jak najlepszym oddaniu warunków panujących w tym klimacie. Należą do nich wysoka temperatura, ale przede wszystkim duża wilgoć ziemi i powietrza.

Podlewanie palmy Areca musi być przeprowadzane często. Roślina jest w miarę odporna na przelewanie, szczególnie latem, także utrzymująca się na dnie doniczki w keramzycie woda nie powinna powodować gnicia korzeni. Ziemia rośliny powinna być stale wilgotna. Pamiętaj, aby do jej podlewania używać wody miękkiej lub odstanej. Podlewanie palmy Areca wodą z dużą ilością wapnia może spowodować zły rozwój i choroby rośliny.

Wilgotność gleby to nie jedyne wymagania, jakie ma Areca. Podlewanie, szczególnie latem, powinno być uzupełnione zraszaniem liści. Roślina ta wymaga dużej wilgotności powietrza. Możesz uzyskać ją za pomocą atomizera z wodą lub nawilżacza powietrza. Jak jeszcze możesz zapewnić wilgotność powietrza, której potrzebuje palma Areca? Podlewanie obfite do doniczki, na której dnie jest keramzyt jest bezpieczne. Możesz zatem roślinę wsadzić w nieco większą miskę wypełnioną keramzytem i zalać ją woda. Parując, będzie nawilżać powietrze wokół rośliny.

Jakie stanowisko wybrać dla palmy Areki?

Pielęgnacja palmy Areca polega również na doborze odpowiedniego stanowiska. Roślina będzie dobrze rozwijać się we wnętrzach, w których utrzymywana jest optymalna dla nich temperatura zarówno latem, jak i zimą. Zimą jednak pamiętaj o wzmożonym nawilżaniu powietrza. Palma Areka najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ale bez dostępu do bezpośredniego światła słonecznego, które mogłoby poparzyć jej liście. Postaw ją w miejscu dobrze oświetlonym miejscu z rozproszonym światłem słonecznym.

palma areka podlewanie

Palma Areka – pielęgnacja i nawożenie

Pielęgnacja palmy Areca redukuje się do podlewania i nawilżania powietrza. Roślina ta nie wymaga specjalnego nawożenia. Można je jednak przeprowadzić co 2–3 tygodnie, jeśli zauważysz na liściach niedobory składników odżywczych w postaci blednących i żółknących wierzchołków. Jeśli roślina zdrowo się rozwija, nawożenie możesz ograniczyć do 1 razu w tygodniu. Do tego dobrze sprawdza się płynny nawóz do juk, dracen i palm Biopon lub uniwersalny nawóz do roślin zielonych Florovit, które należy rozrobić w wodzie przygotowanej do podlewania roślin. 

Nawożenie rośliny należy rozpocząć w marcu, a ostatnie przeprowadzić z końcem sierpnia. Zimą nie nawoź rośliny pomimo tego, że palma Areka w hodowli doniczkowej raczej nie przechodzi w stan spoczynku.

Przesadzanie i rozmnażanie palmy Areca

Palma Areka nie wymaga także corocznego przesadzania do większej doniczki. Należy to przeprowadzić w chwili, gdy zauważysz, że roślina choruje lub gdy korzeń przebije dno osłonki. Roślina ta nie ma bardzo rozgałęzionego systemu korzeniowego, układa się w jeden długi podziemny pień. Z tego powodu wybieraj dla niej nie szerokie, a raczej wysokie i wąskie doniczki.

Roślinę można łatwo rozmnożyć. Wystarczy, że przy przesadzaniu oderwiesz zdrowe pędy odroślowe o wysokości minimum 30 cm. Pędy takie mają już zaczątki korzeni, dlatego najlepiej wsadzić je od razu do przygotowanej mniejszej doniczki z odpowiednim podłożem. Przy pielęgnacji sadzonek pamiętaj koniecznie o obfitym zraszaniu liści. 

Chcesz, aby Twój salon lub sypialnię ozdabiała palma Areka? Pielęgnacja tej rośliny jest łatwa, wiec poradzi sobie z nią nawet początkujący hodowca. Dzięki temu możesz zyskać efektowną ozdobę, która wzbogaci Twój salon na długie lata. O czym należy pamiętać przy uprawie palmy Areca? Podlewanie i nawilżanie powietrza to najważniejsze czynności, o których musisz pamiętać. W poszukiwaniu niezbędnego dla rośliny podłoża i nawozów przejrzyj ofertę Castoramy.

Data publikacji: 21.07.2021