Produkty

Panele na ścianie – co warto wiedzieć?

Panele na ścianie – co warto wiedzieć?

Położenie paneli na ścianę może odświeżyć wygląd salonu, sypialni i każdego innego pomieszczenia domowego. Panelami możemy wyłożyć całe ściany, sufity albo jedynie niektóre ich fragmenty. Układając je według dopasowanego do wnętrza projektu, tworzymy jednocześnie oryginalną dekorację, podkreślającą wybrane, istotne elementy wystroju.

Panele w łazienceIstotne cechy nowoczesnych paneli

Do niedawna na ścianach mieszkań królowały głównie drewniane boazerie. Obecnie mamy już wiele innych, lżejszych i ciekawszych wzorów oraz możliwości. Interesujące są zwłaszcza dekoracyjne panele ścienne tworzone z naturalnych surowców roślinnych i mineralnych o bardzo różnorodnych wielkościach, wzorach i fakturach. Najczęściej są to kwadratowe lub prostokątne płyty z powtarzającym się motywem, które mogą być układane zarówno w poziomie, jak i pionie. Wzory z łatwością wpasowują się jedne w drugie i mogą tworzyć jednolitą całość o dowolnych rozmiarach.

Głównymi zaletami takich paneli są:

- łatwość i szybkość montażu – wystarczy zagruntować odpowiedni obszar ściany, nanieść klej montażowy, przytrzymać okładzinę do wyschnięcia, następnie ewentualnie wykończyć, np. farbą,

- duża estetyka i różnorodność wzorów paneli ściennych,
- możliwość stosowania zamiast tynku, zwłaszcza jeśli panele są już nim pokryte (np. tynkiem mozaikowym); panele często tworzą także efekt tynku dekoracyjnego,
- stanowią dekorację lekką, ale wytrzymałą mechanicznie i bezpieczną,
- są niepalne, nietoksyczne, ekologiczne, w większości przepuszczają powietrze,
- nie zabierają wiele miejsca, mają grubość od ok. 5 mm do zaledwie kilku cm,
- można przyklejać je do ścian, sufitów, a także do powierzchni gipsowo-kartonowych, z drewna czy płyt.

Do wad paneli ściennych zaliczyć można to, że:

- słabo znoszą zbyt dużą wilgotność, np. w łazience,
- wymagają klejenia do powierzchni możliwie jak najbardziej równej.

Dużą popularność zdobywają panele nie tylko o płaskich powierzchniach, ale także te z trójwymiarowym, wypukłym wzorem, tzw. 3D. Innym popularnym rozwiązaniem są panele szklane.

Panele ścienne 3D

Panele trójwymiarowe mogą stanowić nowoczesną i efektowną dekorację wszelkiego rodzaju pomieszczeń domowych, ale także biurowych czy gabinetów. Panele 3D to zwykle cienkie płytki gipsowe, wzmacniane włóknem szklanym lub tworzone na bazie prasowanych włókien kokosowo-palmowych. Motywy dekoracyjne wypukłych paneli miewają bardzo różnorodne formy.

Panele 3D wykonywane są najczęściej w kolorze białym, ale po zamontowaniu na ścianie możemy pomalować je na każdy pasujący do wnętrza kolor. Jeżeli chcemy osiągnąć ciekawy efekt, do wykończenia paneli możemy użyć farb strukturalnych, metalizowanych czy brokatowych.

Panele szklane

Panel dekoracyjnyPołożone na ścianie szkło stwarza wyjątkowe wrażenie, tym bardziej że może być na nim umieszczony indywidualnie dobrany wzór. Niezbędnym wymogiem jest tworzenie paneli na bazie wytrzymałego i bezpiecznego szkła hartowanego. Jeszcze przed umieszczeniem takiego panelu warto zamontować na ścianach wszelkie szafki czy też ograniczające blaty.

Panele szklane powstają poprzez wielowarstwowe laminowanie szklanej tafli w piecu próżniowym przy wysokiej temperaturze. Pracę rozpoczyna się od ułożenia folii z wydrukiem wzoru. Na to kładzie się specjalną folię transparentną i taflę szkła. Całość obkleja się, by do wnętrza nie dostało się żadne zanieczyszczenie, i wkłada do nagrzanego pieca na około 2 godziny. Tam przezroczysta folia rozpuszcza się, trwale zgrzewając grafikę ze szkłem.

Podobnie jak wzór, tak i rozmiar panelu szklanego może być dowolny, zindywidualizowany. Preferowane są duże powierzchnie, by ograniczyć liczbę cięć i łączeń. Montaż jest bardzo prosty, szybki i czysty. Przygotowaną szybę panelu z nałożonym punktowo silikonem dociskamy do ściany, przytrzymujemy do wyschnięcia. Wszelkie szpary wypełniamy bezbarwnym silikonem. Jedyny problem stanowić tu może transport dużych połaci paneli szklanych.

Szkło nadaje się także do miejsc narażonych na dużą wilgotność, np. do łazienek i kuchni, ale doskonale dekoruje także salony i inne pomieszczenia.

Data publikacji: 18.01.2016
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Wygłuszenie ścian - jak wyciszyć pokój domowym sposobem?

Wygłuszenie ścian - jak wyciszyć pokój domowym sposobem?
Masz dość głośnych sąsiadów? A może chcesz, by Twoje dziecko spało spokojnie, nie słysząc hałasów dobiegającym z innego pomieszczenia? W...
Czytaj więcej

Jak zrobić ścianę z lameli. Przedstawiamy najnowszy trend

Jak zrobić ścianę z lameli. Przedstawiamy najnowszy trend
Każdego roku na świecie pojawiają się nowe trendy. Zmiany dotyczą również wykończenia ścian wewnątrz budynku. Kiedyś służyła do tego farba, nas...
Czytaj więcej

Trójwymiarowe panele ścienne

Trójwymiarowe panele ścienne
Trójwymiarowe panele ścienne to nietypowy, ale przede wszystkim bardzo dekoracyjny materiał, który sprawdzi się podczas wykańczania ściany. Cieszy się...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Panele na ścianie – co warto wiedzieć?