LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Panele ścienne – trwałe i efektowne wykończenie ścian

Jednym z najwygodniejszych sposobów na szybką i efektowną metamorfozę wnętrza i są panele ścienne. Pozwalają one na uzyskanie ciekawych efektów przy niewielkim nakładzie pracy i stosunkowo niskiej cenie.

Zalety paneli ściennych

- Ściany przeznaczone do położenia na nich paneli nie muszą być tynkowane – dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

- Do tego nie trzeba ich powierzchni wygładzać i szpachlować, co pozwoli uniknąć forsujących prac, zabrudzenia i zapylenia. Wystarczy przymocować do ściany drewnianą konstrukcję, na której można dowolnie układać panele.

Panele różnePanele różnePanele różnePanele różne

- Między ścianą a panelami powstaje dodatkowa warstwa powietrza, dzięki której zwiększymy w pomieszczeniu zarówno izolację termiczną, jak i akustyczną.

- Tę przestrzeń można także wykorzystać na dyskretne poprowadzenie przewodów instalacyjnych. Panelami możemy pokryć także ściany nietypowe, pochyłe (na poddaszu) czy nawet tworzyć podwieszane sufity. Nie trzeba kuć w ścianach, ani ukrywać przewodów, żeby móc umieszczać na panelach efektowne formy oświetlenia np. halogenowego, diodowego i innych.

- Z paneli ściennych, poza ozdobnym wykończeniem powierzchni ścian, możemy stworzyć także pewne elementy konstrukcyjne wnętrz, np. przepierzenia, ścianki, obudowy mebli, drzwi przesuwnych czy wydzielać garderoby.

- Wykończenie wnętrz panelami ściennymi daje znacznie większą trwałość niż pokrycie tapetami czy farbami. Ponadto dużo łatwiej jest utrzymać panele w czystości. Można je dla odświeżenia swobodnie zmywać lub przecierać szmatką.

Rodzaje i zastosowanie paneli ściennych

Możemy wybrać rożne grubości i formaty paneli. Daje to swobodę w doborze zarówno sposobu ułożenia (np. w poziomie lub pionie), jak i określenia zakresu dekoracji, czyli decyzji, czy wyłożymy panelami całość pomieszczenia, tylko niektóre ściany czy też jedynie części ścian. Specjalne listwy dostosowane do wzorów paneli ułatwiają atrakcyjne wykończenie i dopracowanie detali w urządzanym wnętrzu.

Wzory paneli są bardzo zróżnicowane, począwszy od sprawiających wrażenie naturalnego drewna, poprzez fornirowane, po nowoczesne

Panel ściennyPanel ściennyPanel ściennyPanel ścienny

motywy i ciekawe zestawienia kolorystyczne. Możemy wybrać także panele tworzące specjalne dekoracyjne struktury, wykończone folią z powierzchnią strukturyzowaną, dającą np. efekt 3D.

Z uwagi na łatwość utrzymania w czystości i łatwość montażu, panele ścienne często stosowane są w pomieszczeniach biurowych, hotelowych czy usługowych. Tam w sposób estetyczny, praktyczny i trwały wykańczane są nimi niemal całe wnętrza.

W domach prywatnych panele mogą być stosowane miejscowo, jako wyodrębnienie szczególnego obszaru, albo jako tło, np. do wieszanego telewizora plazmowego. Szczególnie w przedpokoju mogą stanowić praktyczne i eleganckie wykończenie ścian, np. pod wieszaki, półki czy szafki.

Wady paneli ściennych

Największą i prawie jedyną wadą paneli ściennych może być ich łatwopalność, ponieważ robione są z materiałów drewnopochodnych. Niektórzy nie polecają stosowania paneli do łazienek i wilgotnych pomieszczeń. Jednakże są już dostępne odmiany paneli ściennych z PVC, które są całkowicie odporne na wilgoć. Jeśli jeszcze drewniana konstrukcja nośna zostanie zabezpieczona przed wilgocią (np. drewnochronem), możemy z powodzeniem stosować panele ścienne PVC zamiast glazury w łazienkach, ubikacjach i kuchniach. Położenie paneli będzie około dwukrotnie tańsze niż w przypadku płytek ceramicznych.

Data publikacji: 27.01.2016