Produkty

Panele ścienne – trwałe i efektowne wykończenie ścian

Panele ścienne – trwałe i efektowne wykończenie ścian

Jednym z najwygodniejszych sposobów na szybką i efektowną metamorfozę wnętrza i są panele ścienne. Pozwalają one na uzyskanie ciekawych efektów przy niewielkim nakładzie pracy i stosunkowo niskiej cenie.

Zalety paneli ściennych

- Ściany przeznaczone do położenia na nich paneli nie muszą być tynkowane – dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

- Do tego nie trzeba ich powierzchni wygładzać i szpachlować, co pozwoli uniknąć forsujących prac, zabrudzenia i zapylenia. Wystarczy przymocować do ściany drewnianą konstrukcję, na której można dowolnie układać panele.

Panele różne- Między ścianą a panelami powstaje dodatkowa warstwa powietrza, dzięki której zwiększymy w pomieszczeniu zarówno izolację termiczną, jak i akustyczną.

- Tę przestrzeń można także wykorzystać na dyskretne poprowadzenie przewodów instalacyjnych. Panelami możemy pokryć także ściany nietypowe, pochyłe (na poddaszu) czy nawet tworzyć podwieszane sufity. Nie trzeba kuć w ścianach, ani ukrywać przewodów, żeby móc umieszczać na panelach efektowne formy oświetlenia np. halogenowego, diodowego i innych.

- Z paneli ściennych, poza ozdobnym wykończeniem powierzchni ścian, możemy stworzyć także pewne elementy konstrukcyjne wnętrz, np. przepierzenia, ścianki, obudowy mebli, drzwi przesuwnych czy wydzielać garderoby.

- Wykończenie wnętrz panelami ściennymi daje znacznie większą trwałość niż pokrycie tapetami czy farbami. Ponadto dużo łatwiej jest utrzymać panele w czystości. Można je dla odświeżenia swobodnie zmywać lub przecierać szmatką.

Rodzaje i zastosowanie paneli ściennych

Możemy wybrać rożne grubości i formaty paneli. Daje to swobodę w doborze zarówno sposobu ułożenia (np. w poziomie lub pionie), jak i określenia zakresu dekoracji, czyli decyzji, czy wyłożymy panelami całość pomieszczenia, tylko niektóre ściany czy też jedynie części ścian. Specjalne listwy dostosowane do wzorów paneli ułatwiają atrakcyjne wykończenie i dopracowanie detali w urządzanym wnętrzu.

Wzory paneli są bardzo zróżnicowane, począwszy od sprawiających wrażenie naturalnego drewna, poprzez fornirowane, po nowoczesne motywy i ciekawe zestawienia Panel ściennykolorystyczne. Możemy wybrać także panele tworzące specjalne dekoracyjne struktury, wykończone folią z powierzchnią strukturyzowaną, dającą np. efekt 3D.

Z uwagi na łatwość utrzymania w czystości i łatwość montażu, panele ścienne często stosowane są w pomieszczeniach biurowych, hotelowych czy usługowych. Tam w sposób estetyczny, praktyczny i trwały wykańczane są nimi niemal całe wnętrza.

W domach prywatnych panele mogą być stosowane miejscowo, jako wyodrębnienie szczególnego obszaru, albo jako tło, np. do wieszanego telewizora plazmowego. Szczególnie w przedpokoju mogą stanowić praktyczne i eleganckie wykończenie ścian, np. pod wieszaki, półki czy szafki.

Wady paneli ściennych

Największą i prawie jedyną wadą paneli ściennych może być ich łatwopalność, ponieważ robione są z materiałów drewnopochodnych. Niektórzy nie polecają stosowania paneli do łazienek i wilgotnych pomieszczeń. Jednakże są już dostępne odmiany paneli ściennych z PVC, które są całkowicie odporne na wilgoć. Jeśli jeszcze drewniana konstrukcja nośna zostanie zabezpieczona przed wilgocią (np. drewnochronem), możemy z powodzeniem stosować panele ścienne PVC zamiast glazury w łazienkach, ubikacjach i kuchniach. Położenie paneli będzie około dwukrotnie tańsze niż w przypadku płytek ceramicznych.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak zrobić ścianę z lameli. Przedstawiamy najnowszy trend

Jak zrobić ścianę z lameli. Przedstawiamy najnowszy trend
Każdego roku na świecie pojawiają się nowe trendy. Zmiany dotyczą również wykończenia ścian wewnątrz budynku. Kiedyś służyła do tego farba, nas...
Czytaj więcej

Jak odnowić wnętrze domu? Proste i szybkie sposoby na metamorfozę w mieszkaniu

Jak odnowić wnętrze domu? Proste i szybkie sposoby na metamorfozę w mieszkaniu
Poczuj powiew świeżości również w swoim domu i sprawdź, jak łatwo odświeżyć mieszkanie. Dzięki prostym i skutecznym trikom aranżacyjnym przepro...
Czytaj więcej

Jak wykończyć ściankę działową

Jak wykończyć ściankę działową
Ściany działowe dzielą domową przestrzeń na poszczególne strefy. Jedne sięgają od podłogi aż do sufitu, a inne przypominają raczej niewysokie murki, w...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Panele ścienne – trwałe i efektowne wykończenie ścian