Produkty

Pies w ogrodzie – jak zadbać o bezpieczeństwo pupila

Pies w ogrodzie – jak zadbać o bezpieczeństwo pupila

Ogród przy domu to idealna przestrzeń do zabawy dla psa. Aby jednak nasz pupil był w niej bezpieczny i nie stwarzał zagrożenia dla nas i osób przebywających w okolicy, należy zadbać o kilka ważnych spraw. Sprawdźmy, na co powinniśmy zwrócić uwagę, zanim wpuścimy psa do ogrodu.

znak grozny piesSzczelne i wytrzymałe ogrodzenie całej posesji

Mocny i wysoki płot to obowiązkowy element ogrodu, po którym biega pies. W zależności od wielkości naszego pupila musi to być konstrukcja, której zwierzak nie będzie w stanie przeskoczyć ani nie przeciśnie się między poszczególnymi słupkami. Warto także zabezpieczyć płot przed dziećmi, które przechodząc obok, mogłyby próbować włożyć rękę by pogłaskać sympatycznie wyglądającego psa. Najlepszym rozwiązaniem jest uzupełnienie ogrodzenia o żywopłot, który będzie stanowił dodatkowe zabezpieczenie i granicę pomiędzy zewnętrznym chodnikiem a ogrodem.

Uwaga!

Bez względu na to, czy po naszym ogrodzie biega duży pies obronny, czy niewielkich rozmiarów kundelek, naszym obowiązkiem jest zaznaczyć jego obecność na posesji za pomocą specjalnej tabliczki wywieszonej w okolicy furtki. W przypadku jej braku, jeśli nasz pies zaatakowałby nieproszonego gościa, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

Buda i przestrzeń do wypoczynku

buda dla psaJeśli chcemy, aby pies przez cały czas mieszkał w ogrodzie, musimy zapewnić mu budę, w której będzie mógł schować się przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Taki domek najlepiej zbudować na lekkim podwyższeniu, by w ten sposób odizolować psa od chłodnej ziemi. Ważna jest także odpowiednia izolacja termiczna ścian i zadaszenia. Na zimę dodatkowo wyłóżmy budę słomą oraz kocami. Warto ją również wyposażyć w altankę, w której pupil będzie mógł schować się przed intensywnym słońcem w czasie upałów. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na tak obszerną konstrukcję, zapewnijmy psu inne źródło cienia – drzewo o rozłożystej koronie lub ogrodowy parasol.

Przeczytaj też o tym, jak zbudować kojec dla psa.

Źródło wody

Pies biegający po ogrodzie może szybko się zmęczyć i przegrzać. Dlatego ważne jest, aby zapewnić mu stały dostęp do wody. Może to być basen dla dzieci, płytkie oczko wodne lub po prostu napełniona miska. Pamiętajmy, by woda do picia zawsze była świeża i znajdowała się zacienionym miejscu. Jeśli cenimy sobie walory estetyczne wszelkich akcesoriów znajdujących się w naszym ogrodzie, możemy postawić w nim małą fontannę, z której nasz pupil będzie mógł się napić i ochłodzić w niej, a my zyskamy ciekawą dekorację sprzyjającą relaksowi wszystkich domowników. Optymalnym rozwiązaniem są także zraszacze trawnika, które mogą również okazać się źródłem wspaniałej zabawy zarówno dla psa, jak i młodszych dzieci przebywających w ogrodzie.

Bezpieczna przestrzeń do zabawy

zrodlo wodyPies biegający po ogrodzie może być przyczyną powstawania wielu szkód. Nasz pupil nie zwraca bowiem uwagi na to, czy depcze nasze ulubione rabatki, czy tarza się w grządce przeznaczonej pod uprawę warzyw. Podczas zabawy łatwo może także nadziać się na nisko wiszące gałęzie drzew lub niepostrzeżenie wskoczyć w pełne cierni i kolców krzewy. Aby ograniczyć szkody i zapewnić zwierzakowi maksimum bezpieczeństwa, pamiętajmy, by pozostawić w ogrodzie pustą przestrzeń pozbawioną wystających elementów, na której rośnie jedynie trawa. Jeśli mamy taką możliwość, warto takie poletko ogrodzić siatką. Możemy je również wyposażyć w samodzielnie przygotowany plac zabaw i tresury – sprawdź, jak stworzyć tor agility.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak i kto prowadzi dziennik budowy

Jak i kto prowadzi dziennik budowy
Prowadzenie dziennika z wpisami na temat działań budowlanych pomaga nie tylko w bieżącym zorientowaniu się w jej zaawansowaniu. Ustawodawca nałożył na...
Czytaj więcej

Dokumentowanie postępu prac przy budowie domu

Dokumentowanie postępu prac przy budowie domu
Budowa domu wiąże się z dokumentowaniem postępu prac. W przypadku każdego inwestora jest to obowiązek. Jednak dla mieszkańców powstającego budynku zap...
Czytaj więcej

Kiedy warto ubezpieczyć budowę?

Kiedy warto ubezpieczyć budowę?
Budowa to inwestycja na wiele lat. Wkładamy w nią nierzadko wszystkie nasze środki, by w efekcie otrzymać trwały i solidny dom naszych marzeń. Niestet...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Pies w ogrodzie – jak zadbać o bezpieczeństwo pupila