Pies w ogrodzie – jak zadbać o bezpieczeństwo pupila

Przydomowy ogród to idealna przestrzeń do zabawy i odpoczynku dla psa. Aby jednak pupil był w nim bezpieczny i nie stwarzał zagrożenia dla domowników i osób przebywających na terenie domu czy w sąsiedztwie, konieczne jest zadbanie o kilka kwestii. W tym artykule można znaleźć podpowiedzi, które sprawią, że pies w ogrodzie będzie szczęśliwy, a domownicy będą mogli cieszyć się z beztroskich zabaw ze swoim ulubionym zwierzakiem.

Jak zabezpieczyć ogrodzenie przed psem? 

Strefa dla psa w ogrodzie musi przede wszystkim uniemożliwiać mu ucieczkę poza posesję. Mocny i wysoki płot to obowiązkowy element, który da pewność, że pozostawiony w ogrodzie pies, zostanie tam przez cały czas. W zależności od wielkości pupila musi to być konstrukcja, której zwierzak nie będzie w stanie przeskoczyć ani nie przeciśnie się pomiędzy poszczególnymi słupkami. Konieczne trzeba zwrócić uwagę, czy nie uda mu się także wykonać podkopu. Warto także zabezpieczyć płot tak, aby nikt nie mógł wsadzić ręki pomiędzy szczeble, chcąc pogłaskać psa (dotyczy to w szczególności dzieci). Nawet spokojne i potulne psy mogą poczuć się zagrożone, gdy nagle ktoś nieznajomy zechce ich dotknąć, a wtedy może dojść do pogryzień. Najlepszym rozwiązaniem będzie uzupełnienie ogrodzenia o żywopłot bądź zastosowanie do pewnej wysokości specjalnych osłon. 

Ostrzeżenia, że na posesji znajduje się pies

znak grozny piesNiezależnie od tego, czy pies w ogrodzie oznacza małego ratlerka, czy dużego amstaffa, obowiązkiem właściciela jest poinformowanie postronnych osób, że po posesji porusza się zwierzę. Wystarczy wykorzystać do tego tabliczkę z odpowiednim napisem np. „Uwaga pies!”, którą należy umieścić w dobrze widocznym miejscu. Gdyby jej zabrakło, a ktoś wszedłby na teren i doszłoby do pogryzienia, mogłoby to skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami prawnymi. Koszt takiej tabliczki jest naprawdę niski, więc warto na wszelki wypadek się w nią wyposażyć niezależnie od temperamentu pupila.

Jak przygotować budę i kojec dla psa?

Jeśli czworonożny przyjaciel ma mieszkać w ogrodzie, a nie w domu, to konieczne jest przygotowanie mu odpowiedniego miejsca. Strefa dla psa w ogrodzie powinna obejmować budę, w której będzie mógł się bezpiecznie schować na wypadek niesprzyjających warunków atmosferycznych, chciał odpocząć lub gdyby czegoś się wystraszył. Budę dla psa najlepiej jest umieścić na lekkim, izolowanym podwyższeniu, aby wnętrze nie wychładzało się w kontakcie z gruntem. Ważna jest także odpowiednia izolacja termiczna ścian i zadaszenia, aby nie dochodziło do zbytniego nagrzewania wnętrza i żeby zwierzę mogło je skutecznie nagrzać własnym ciepłem. Na zimę należy także dodatkowo wyłożyć budę słomą i kocami.

buda dla psaPrzygotowując ogród bezpieczny dla psa, konieczne jest ustawienie budy w takim miejscu, aby zwierzę latem mogło schować się w cieniu przed upałem. Jeśli nie ma takiego miejsca, warto zaplanować odpowiednią altankę, która da trochę cienia. 

Pamiętajmy o źródle wody dla psa

Niezależnie od tego, czy pies mieszka w domu, czy w ogrodzie konieczny jest swobodny dostęp do czystej wody. Wybieg dla psa w ogrodzie oznacza wiele intensywnego biegania i wąchania, które z pewnością prędzej czy później zmęczy psa. Podobnie jak ludzie po intensywnym wysiłku konieczne jest uzupełnienie płynów. Miska powinna być napełniona czystą, świeżą wodą i ustawiona w miejscu, które umożliwia wygodne i spokojne napicie się przez psa. W czasie upałów należy ja ustawić w cieniu.zrodlo wody

Jakie są przepisy związane z trzymaniem psa w ogrodzie?

Zgodnie z przepisami nie można już trzymać psów na łańcuchu, gdyż zabronione jest już przetrzymywanie zwierzęcia na uwięzi „powodującej u niego uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniającym możliwości niezbędnego ruchu”. A taki właśnie negatywny wpływ na psa ma łańcuch. 

Niemniej czasami konieczne jest zabezpieczenie psa na uwięzi, przykładowo w czasie prac w ogrodzie czy remontowych, które zagrażają bezpieczeństwu zwierzęcia. W takich sytuacjach przepisy jasno wskazują, że zabronione jest przywiązywanie psa w czasie dłuższym niż 12 godzin, a długość uwięzi powinna wynosić minimum 3 metry. Gdy chcemy stworzyć bezpieczny ogród dla psa, lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie kojca. Taka przestrzeń z siatki zapewni mu swobodne ruchy w trakcie nieobecności domowników i da większe poczucie bezpieczeństwa. 

Jak zorganizować bezpieczny wybieg dla psa w ogrodzie?

Pies w ogrodzie może stanowić nie tylko zagrożenie dla roślin i terenu, ale także sam może być narażony na pewne niebezpieczeństwa. Przed wpuszczeniem do ogrodu zwierzęcia warto więc sprawdzić, czy wszystko jest odpowiednio przygotowane. Pupil nie zwróci uwagi na to, czy depcze ulubione rabatki, czy tarza się w grządce przeznaczonej pod uprawę warzyw. Wszystko będzie dla niego niezwykle fascynujące. Aby więc oszczędzić stresu sobie i psu, najlepiej jest wygrodzić przestrzeń niewysokim ogrodzeniem. Taki płot zapobiegnie wbieganiu psa w nieodpowiednie miejsca, nawet wtedy gdy ten jest odpowiednio wyszkolony, ale mógłbym zapomnieć się w szalonej zabawie. 

Warto także ograniczyć dostęp psa do niektórych roślin. Przygotowując wybieg dla psa w ogrodzie, należy zabezpieczyć rośliny o ostrych kolcach czy gałęziach, na które mógłby nadziać się pupil. Kluczowe jest także unikanie w ogrodzie roślin trujących dla psów, takich jak hortensja ogrodowa, cis pospolity, ostrokrzew, ognik ciernisty czy rącznik pospolity. Ich spożycie mogłoby być dla psa szkodliwe, a warto pamiętać, że zwierzaki lubią podgryzać różne przedmioty. Warto także przyjrzeć się, czy rośliny hodowane przez sąsiadów, które wystają poza ich posiadłość, nie są w zasięgu psa i nie należą do grupy niebezpiecznych dla czworonożnych podopiecznych. 

Najlepszym rozwiązaniem będzie nie tylko stosowanie zakazów, lecz wyznaczenie przestrzeni, w której pies będzie mógł się czuć w pełni swobodny. Najlepsza będzie po prostu otwarty teren ze zwartymi krzewami lub drzewami, które zapewnią cień. Warto z niej usunąć meble ogrodowe i inne obiekty. Mając psa w ogrodzie, konieczne jest także dbanie o stan techniczny infrastruktury czy sprzętów ogrodowych. Gdyby okazały się popsute, mogłoby spowodować zagrożenie dla psa i skutkować wypadkiem oraz utratą zdrowia czy dobrej kondycji.