LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Pigmenty do farb – ich zalety i zasady korzystania

Pigmenty do farb mają dosyć proste zastosowanie. Używa się ich do barwienia substancji do malowania w celu uzyskania pożądanego koloru, który trudno byłoby odnaleźć w palecie gotowych produktów. Tym samym, na podstawie ilości dodanego środka – barwnika – albo wzmacniamy efekt kolorystyczny, albo tylko delikatnie go podkreślamy.

pigmenty do farbpigmenty do farbpigmenty do farbpigmenty do farb

W słowniku produktów do malowania pigment występuje jako substancja barwiąca. Kiedy dodamy go do białej farby, ta otrzymuje określoną barwę, jednocześnie uzyskując znacznie lepsze właściwości kryjące.

Pigmenty mogą mieć różną budowę chemiczną, która pozwala dzielić je na:

– pigmenty organiczne – czyli pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, są zwykle nieco droższe i nie posiadają tak dobrych właściwości kryjących jak pigmenty nieorganiczne; zazwyczaj dostępne są w postaci past barwiących,

– pigmenty nieorganiczne – czyli otrzymywane przemysłowo, charakteryzują się dobrym kryciem oraz dużą odpornością na działanie czynników zewnętrznych.

Mogą mieć także różne zabarwienie, które pozwala wyróżnić:

– pigmenty białe,

– pigmenty czarne,

– pigmenty barwne,

– pigmenty lustrzane (z efektem połysku zwierciadlanego),

– pigmenty świecące (luminescencyjne).

pigment do farbypigment do farbypigment do farbypigment do farby

Wady i zalety pigmentów

Zastosowanie pigmentów oceniane jest dwojako. Z jednej strony zwraca się uwagę na to, że barwienie tą metodą jest uznawane za stosunkowo tanie. Ponadto, sami decydujemy o natężeniu barwy – np. tylko w ten sposób możemy uzyskać delikatny odcień pasteli, który trudno otrzymać na ścianie przy pomocy farb gotowych.

Niestety użycie farby z pigmentem nie daje tak trwałej powłoki wykończeniowej jak farba gotowa. Poza tym, nie możemy mieć pewności, że efekt końcowy będzie taki, jak sobie zaplanowaliśmy.

Zabawa z pigmentami to na pewno dobra okazja do wypróbowania swoich umiejętności malarskich. Możemy tworzyć dowolne kolory, mieszając farby, które umożliwią stworzenie wyjątkowego wnętrza.

Uwaga: dodając pigment do farby, pamiętajmy, aby najlepiej użyć wiertarki. Farba z dodatkiem pigmentu, musi być bowiem dokładnie wymieszana, tak aby na ścianie nie powstały cienie oraz smugi.

Malowanie farbą, do której został dołożony pigment, wymaga kierowania się intuicją. Powinniśmy na bieżąco weryfikować uzyskany odcień. Przed malowaniem dobrze jest również wykonać próbę, aby nie okazało się, że barwa będzie zbyt intensywna.

Data publikacji: 20.01.2016