Piła ukosowa - doskonałe narzędzie dla majsterkowicza

W praktyce stolarskiej, ciesielskiej bądź szeroko rozumianej obróbce drewna bardzo istotna jest precyzja cięcia. Jeśli szukamy rozwiązania pozwalającego na wygodne i precyzyjne cięcie, warto pomyśleć o pile ukosowej.

oilarka ukosowaoilarka ukosowaoilarka ukosowaoilarka ukosowa

Ciąć można wieloma narzędziami, ale nie wszystkie pozwalają na precyzyjne dopasowanie elementów. Dopiero po złożeniu dwóch uciętych kawałków deski bądź przy klejeniu ramki na obraz okazuje się, że ucięte wcześniej elementy nie pasują do siebie tak, jak byśmy chcieli. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie piła ukosowa. Producenci oferują wiele różnych modeli pił ukosowych. Najprostsze mają możliwość cięcia tylko w dwóch wymiarach, najbardziej zaawansowane konstrukcje posiadają możliwość cięcia w trzech wymiarach przy wspomaganiu linii laserowych.

 

Wielofunkcyjność tego narzędzia polega przede wszystkim na możliwości cięcia w wielu wymiarach, przy zachowaniu bardzo dużej precyzji. Pozwala to na tworzenie skomplikowanych cięć pod różnymi kątami. Obrabiane materiały można potem składać bez obawy o to, że elementy nie będą do siebie pasować. Ważne jest również to, czy ustawimy odpowiedni kąt na podziałce urządzenia. Każdy z wymiarów możemy dopasować kątowo – z dokładnością do jednego stopnia na podziałce. Pozwoli to wykonać wiele prac, takich jak np. proste przycięcie deski, paneli podłogowych czy paneli ściennych.

piła ukosowapiła ukosowapiła ukosowapiła ukosowa

Niemal każdy majsterkowicz myślał kiedyś nad samodzielnym stworzeniem mebli z drewna. Na ostateczny efekt wpływa tutaj głównie precyzja, z jaką obrabiamy i składamy poszczególne elementy nowego mebla. Także i tutaj z pomocą przychodzi nam piła ukosowa. Ucięte nią elementy możemy złożyć bez obawy o szczeliny między kawałkami nóg i cokołu stolika. Przycięty materiał złączony za pomocą kołków i kleju będzie estetyczny i solidny. Do przycinania niewielkich elementów, takich jak listewki bądź elementy na ramę obrazu, najlepiej zastosować piłę o większej ilości zębów np. 32-zębową. Pozwoli to na przycinanie materiału bez wyrywania nitek celulozy, przez co materiał wygląda dużo estetyczniej.

 

Piłą ukosową możemy obrabiać także większe elementy. Z łatwością przytniemy nawet większe belki, z których będziemy w stanie wybudować np. altankę na działce. Przy obrabianiu dużych belek bardzo pomocne są tzw. kozły (możemy o nie oprzeć materiał, by nie poruszał się w trakcie jego przecinania). Piłę ukosową można wykorzystywać także w pracach ciesielskich. W sprzedaży dostępne są duże piły, którymi możemy przycinać belki o wymiarach 15x25 cm i większych. Dzięki temu wykonanie więźby dachowej altanki bądź nawet bardziej skomplikowanych konstrukcji nie stanowi problemu. Przy odpowiednim cięciu można precyzyjnie składać duże elementy z belek, wykorzystując tylko kołki drewniane. Bez względu na to, czy chcemy tworzyć z drewna rzeczy duże, czy małe, piła ukosowa otwiera przed nami możliwości o wiele większe niż tradycyjne narzędzia, takie jak piła ręczna.

Data publikacji: 29.09.2014