Piły i pilarki do prac w ogrodzie – które wybrać

Pilarki, zwane popularnie piłami, to maszyny ogrodowe, które sprawdzą się w każdym ogrodzie, sadzie, bądź na działce. To, który z modeli będzie dla nas najlepszy, zależeć będzie od tego, do jakich prac będziemy go używać. Jakie pilarki mamy do wyboru?

pilarkapilarkapilarkapilarka

Zastosowanie pilarek

Pilarki należą do sprzętów tnących – przy ich użyciu poradzimy sobie z pielęgnacją przydomowego terenu, podcinaniem drzew i krzewów, cięciem drewna i pracami hobbystycznymi. Poza urządzeniami, które sprawdzą się w użytku amatorskim, na rynku dostępne są także piły do zadań specjalnych – znajdują zastosowanie np. w rolnictwie oraz leśnictwie i cechują się znacznie wyższymi parametrami od urządzeń do użytku domowego. Posiadają także szereg udogodnień i zabezpieczeń przydatnych podczas wykonywania ciężkich prac w terenie. Na przydomowej posesji urządzenia takie przeważnie nie będą nam potrzebne. Na co zwrócić uwagę, wybierając konkretny model?

Rożne rodzaj napędów pił łańcuchowych

W pierwszej kolejności powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego rodzaju piły potrzebujemy – do wyboru mamy modele z napędem elektrycznym (w tym także akumulatorowe) oraz spalinowym. Czym się one charakteryzują? Pilarki elektryczne pracują znacznie ciszej niż spalinowe, nie powodują mocnych drgań i nie emitują spalin. Możliwość ich zastosowania jest jednak ograniczona długością przewodu zasilającego i dostępem do źródła prądu, a także mocą, która sprawia, że urządzenia te sprawdzają się niemal wyłącznie w użytku amatorskim. Wad tych nie posiadają modele spalinowe, z których możemy korzystać w dowolnym miejscu i które doskonale sprawdzają się podczas ciężkich, wymagających mocnego sprzętu prac. Nie zapominajmy także o pilarkach akumulatorowych – tak jak piły spalinowe są one mobilne, jednak ze względu na niekiedy duży ciężar baterii są jednocześnie mniej komfortowe w użytku niż piły elektryczne. Akumulator wymaga też ładowania, co może skutecznie wpłynąć na opóźnienie zaplanowanych prac.

 

elektryczna pilarka elektryczna OPPelektryczna pilarka elektryczna OPPelektryczna pilarka elektryczna OPPelektryczna pilarka elektryczna OPP

Ważne parametry

Poza sposobem zasilania naszej piły łańcuchowej, zwróćmy też uwagę na kilka ważnych parametrów.

Moc – to podstawowy z parametrów pilarek. Im będzie większa, tym łatwiej poradzi sobie z cięższymi pracami. Model o małej mocy osiągającej wartość od 1200-1500 W sprawdzi się w użytku domowym. Nieco bardziej wydajne urządzenia tego typu osiągają moc 2000 W. Piły do zadań specjalnych charakteryzują się nawet kilkukrotnie wyższa mocą.

Waga – ciężar naszego urządzenia będzie wpływał na nasz komfort podczas pracy. Lekkie modele elektryczne nie sprawią nam trudności w utrzymaniu, natomiast piły spalinowe o większych gabarytach mogą być niewygodne w prowadzeniu.

Długość części roboczej, czyli prowadnicy – do prac przydomowych wystarczy nam piła o prowadnicy długości ok. 35 cm. Będzie odpowiednia do przycinania gałęzi drzew owocowych czy krzewów. Osoby poszukujące sprzętu do bardziej wymagających zadań powinny zwrócić uwagę na pilarki z dłuższymi prowadnicami.

Pojemność silnika – jest parametrem dotyczącym jedynie pilarek spalinowych. Im jest większa, tym większe, cięższe i mocniejsze urządzenie, a tym samym – również jego zapotrzebowanie na paliwo. Do prac przydomowych najlepiej wybrać model o pojemności oscylującej w granicach 30-50 cm³.

Inne parametry i funkcje

Niektóre z pilarek posiadają także różne funkcje, które podnoszą wygodę i bezpieczeństwo użytkowania. Pokrętła ułatwiające napinanie łańcucha, specjalne systemy amortyzacji redukujące drgania, osłony i blokady zapewniają wyższy komfort operowania urządzeniem, a jednocześnie chronią przed skutkami nieprzewidzianych sytuacji. W przypadku modeli akumulatorowych warto też zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej baterii. Urządzenia spalinowe mogą natomiast posiadać specjalne rozwiązania mające na celu redukcję ilości emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń. Jeśli chodzi o sprzęt elektryczny przydatną funkcją będzie np. automatyczne smarowanie łańcucha. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o kupnie wybranego urządzenia, warto więc porównać je z innymi modelami, co pozwoli nam wybrać sprzęt idealnie dopasowany do naszych potrzeb.


 

Data publikacji: 02.06.2016