Na co zwrócić uwagę podczas urządzania toalety
Toaleta i łazienka w hostelu to miejsca, które są wizytówką całego obiektu i stanowią zwykle najważniejsze kryterium oceny. Musimy więc zadbać o ich funkcjonalność, estetykę i świeżość. Liczy się tu przede wszystkim komfort naszego gościa. Ze względu na intensywne użytkowanie tych pomieszczeń ważne, by zastosowane przez nas materiały były łatwe do utrzymania w czystości i higienie. To z tego powodu najczęściej skorzystamy z farb i kafli. Są odporne na wilgoć, zmienne temperatury i silne detergenty.
Czy wiesz, że Istnieją konkretne wymagania BHP dotyczące ścian i podłóg w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych użytku publicznego. Najważniejsze z nich mówią o tym, że ściany do 2 m wysokości powinny mieć powierzchnie zmywalne i odporne na wilgoć. W kwestii podłóg zaś najważniejszym kryterium jest ich zmywalność, nienasiąkliwość i antypoślizgowość. |
Zalety i wady farb
Farby chronią przed wilgocią i pleśnią, zapewniają trwałe kolory i oddychanie ścian. To sprawdzone, praktyczne i tanie rozwiązanie. Do wyboru mamy farby akrylowe, lateksowe, satynowe czy silikonowe. Wszystkie sprawdzą się na powierzchniach z cegły i betonu, tynkach, tapetach winylowych i płytach gipsowo-kartonowych.
Farby można bez trudu zmyć. Niedużym problemem będzie też przemalowanie całego pomieszczenia i zaaranżowanie go na nowo. Farby rzadko kiedy stanowią jedyny materiał wykończeniowy. Można je połączyć z wykafelkowanymi podłogami (świetnie tu sprawdzi się zasada kontrastu – kremowe ściany z czarnymi, połyskującymi płytkami podłogowymi), zdobionymi lustrami czy plakatem ściennym. Farby mają to do siebie, że z czasem zaczynają odpryskiwać, a położone na nierównych powierzchniach mogą uwypuklać ich wady. Jeśli nasze ściany pomalowane są farbą, regularnie ścierajmy z niej wilgoć, a z sufitu usuwajmy pajęczyny.
Zalety i wady płytek
Płytki chronią ściany przed zabrudzeniem, są trwałe, łatwo je wyczyścić, a w upalne dni świetnie chłodzą pomieszczenie. Na pokrycie podłogi użyjemy gresu lub terakoty, na ścianę – glazury lub szkła. Więcej o wyborach aranżacyjnych przeczytamy w poradniku.
Do małych toalet nadadzą się jasne płytki, które nieco powiększą optycznie ich przestrzeń. W większych pomieszczeniach możemy zaś pobawić się wzorami, kształtem i kolorystyką. Bardzo częstym zabiegiem jest też kompromis między farbą a kaflami. Do połowy ściany możemy więc położyć płytki, a od płytek do sufitu pomalować ściany farbą. Tu także świetnie sprawdza się kontrast kolorystyczny albo metoda ombre, czyli łagodne przejście od koloru jasnego do ciemnego lub odwrotnie. Pamiętajmy przy tym, że kafle z jasnymi fugami będą wymagały częstszego czyszczenia. Płytki mogą też ulegać uszkodzeniom i o ile ich wymiana nie powinna być trudna ani kosztowna, o tyle dostępność wzoru, który wybraliśmy, może w przyszłości stanowić problem. Jeśli zdecydujemy się na płytki, pamiętajmy, by regularnie ścierać z nich zacieki i kurz, a podłogę pod prysznicem wyłóżmy kaflami antypoślizgowymi.