Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

Płytki gipsowe – jak je wykorzystać w aranżacji wnętrz?

Wykończenie ścian to jedno z ważniejszych zadań w trakcie remontu. Wybór materiałów możliwych do zastosowania jest bardzo duży, a jednym z nich są płytki gipsowe. Dlaczego warto wykorzystać je do dekoracji ścian i jak możemy to zrobić?

Płytka gipsowa Colours Torro Bianco 0,48 m2Płytka gipsowa Colours Torro Bianco 0,48 m2Płytka gipsowa Colours Torro Bianco 0,48 m2Płytka gipsowa Colours Torro Bianco 0,48 m2

Płytki gipsowe na ścianę – alternatywa dla naturalnego kamienia

Płytki ozdobne zyskały sobie już stałe miejsce w gronie materiałów wykończeniowych – ich zastosowanie stanowi oryginalny sposób na wykończenie ścian wewnętrznych. Wśród płytek wykonanych z gipsu znajdziemy modele cegłopodobne oraz płytki imitujące kamień. Oba wzory doskonale wpisują się w nowoczesne trendy, co nie znaczy, że sprawdzą się wyłącznie w modernistycznie urządzonych wnętrzach.

Cegła bądź kamień dekoracyjny znajdują zastosowanie nie tylko w warunkach domowych – stanową również dekorację ścian w miejscach takich jak hotele, restauracje czy kawiarnie, stwarzając w nich przytulny klimat i dodając im elegancji. Płytki gipsowe stanowią alternatywę dla naturalnych surowców. Skutecznie zastępują okładziny z prawdziwego kamienia, które choć niepodważalnie piękne, są jednak bardzo drogie. Pozwalają również na stworzenie modnych ceglanych ścian w miejscach, gdzie prawdziwa cegła został zastąpiona bloczkami betonowymi lub płytami gipsowo-kartonowymi, czyli w większości nowo powstałych budynków.

Płytka ścienna gipsowa Stegu NefertitiPłytka ścienna gipsowa Stegu NefertitiPłytka ścienna gipsowa Stegu NefertitiPłytka ścienna gipsowa Stegu Nefertiti

Kamień zdobny na ścianę – same zalety

Płytki wyprodukowane z gipsu mają wiele zalet, które znacznie przyczyniły się do tego, że sięgamy po nie coraz częściej. W pierwszej kolejności wymienić należy ich dekoracyjny charakter – dostępne są w wielu rożnych wzorach i odcieniach, imitując surowce charakterystyczne dla różnych regionów świata.

Możemy wybierać spośród płytek imitujących np. wapień lub piaskowiec, a formą nawiązujących do dużych bloków skalnych bądź drobnych łupków. Różnorodność dotyczy także kolorystki, która szczególnie w przypadku płytek cegłopodobnych może być dowolna – białe gipsowe elementy możemy po ułożeniu pomalować na dowolny kolor. Niektóre płytki gipsowe produkowane są w formie dekorów, wyróżniających się charakterystycznym wzorem i dających jeszcze większe możliwości aranżacyjne.

Narożnik gipsowy Stegu RiminiNarożnik gipsowy Stegu RiminiNarożnik gipsowy Stegu RiminiNarożnik gipsowy Stegu Rimini

Kolejnym ważnym aspektem jest również montaż płytek, z którym najczęściej poradzimy sobie samodzielnie – jeśli wybraliśmy płytki z fugą i posiadamy wszystkie niezbędne akcesoria, układanie poszczególnych „kafelków” nie będzie stanowiło trudności. Ich docinanie jest bardzo łatwe, a możliwość zaopatrzenia się w elementy narożne powoduje, że nie będziemy mieli kłopotów ani z estetycznym wykończeniem zewnętrznych narożników, ani z połączeniem okładziny na dwóch prostopadłych ścianach.

Co więcej, w ten sposób ochronimy je także przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Czy wiesz, że...?

Płytki gipsowe dostępne są w wersji z fugą i bez fugi – w przypadku tych drugich wypełniającą szpary masę będziemy musieli nałożyć samodzielnie, co przedłuży nieco proces układania okładziny.

To jeszcze nie koniec zalet okładzin gipsowych – ich trójwymiarowa powierzchnia sprawia, że doskonale maskują one nierówności i drobne defekty ścian, więc nie musimy przykładać uwagi do ich perfekcyjnego przygotowania. Tego typu płytki ozdobne na ścianę możemy również zastosować niemal we wszystkich pomieszczeniach naszego domu, wyłączając łazienkę – panujące w niej warunki będą powodowały niszczenie gipsu, który wyróżnia się słabą odpornością na działanie wilgoci.

Możemy jednak śmiało układać je w sypialni, salonie, przedpokoju czy kuchni – szczególnie tej w postaci aneksu kuchennego.

Czy wiesz, że...?

Niektóre okładziny określane mianem kamienia dekoracyjnego nadają się do stosowania na zewnątrz, a ich producenci rekomendują ich użycie także w łazienkach. Jeśli więc zależy nam na wykorzystaniu kamiennego motywu w tym właśnie wnętrzu, szukajmy produktu o odpowiednich właściwościach lub skorzystajmy z porad doradcy w sklepie.

Płytki gipsowe Stegu Istria Cream 0,51 m2Płytki gipsowe Stegu Istria Cream 0,51 m2Płytki gipsowe Stegu Istria Cream 0,51 m2Płytki gipsowe Stegu Istria Cream 0,51 m2

Kamień dekoracyjny na ścianę a styl wykończenia wnętrza

Możliwości zastosowania gipsowych płytek we wnętrzach są niemal niezliczone i zależą wyłącznie od naszego pomysłu. Jak już wyżej wspomnieliśmy, nadają się one zarówno na ściany w salonie, jak i do pokoju młodzieżowego lub sypialni. Jednocześnie za każdym razem możemy uzyskać inny efekt dekoracyjny, zależny od formy i koloru wybranych płytek.

Płytki imitujące cegłę doskonale sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, np. utrzymanym w modnym stylu skandynawskim, będą także stylową dekoracją nowoczesnego przedpokoju czy rustykalnego salonu. Pamiętajmy, że uniwersalną białą okładzinę możemy dowolnie pomalować, nadając jej zupełnie nowy wizerunek. Płytki cegłopodobne warto zastosować we wnętrzach, które chcemy wizualnie ocieplić, ale sprawdzą się też w pomieszczeniach stylizowanych na lofty, gdzie pozwolą na wprowadzenie typowego, surowego akcentu. We wnętrzach dobrze się prezentują nie tylko imitacje cegły białej czy szarej, ale także w jej naturalnym, czerwonym kolorze.

W przypadku kamieni ozdobnych mamy równie wiele możliwości. Liczy się tu nie tylko kolor płytek – od jasnych i ciepłych odcieni po ciemne i eleganckie – ale także ich faktura i forma, które mogą stanowić główną dekorację we wnętrzach utrzymanych w oszczędnym, minimalistycznym stylu. Kamień ozdobny na ścianę stanowi doskonały materiał wykończeniowy do każdego nowoczesnego wnętrza. Dzięki kolorystyce i strukturze pozwoli nam na wprowadzenie do pomieszczeń atmosfery typowej np. krajobrazu włoskiego lub hiszpańskiego, ale będzie także odpowiednim dodatkiem do stylu skandynawskiego lub rustykalnego. Co więcej, z łatwością łączy się z innymi materiałami wykończeniowymi, wśród których dominują drewno, szkło i płytki ceramiczne.

Płytka gipsowa Botin cegła z fugą 0,46 m2Płytka gipsowa Botin cegła z fugą 0,46 m2Płytka gipsowa Botin cegła z fugą 0,46 m2Płytka gipsowa Botin cegła z fugą 0,46 m2

Płytki gipsowe na kilka sposobów

Gipsową okładzinę – czy to imitującą kamień, czy cegłę – możemy wykorzystać we wnętrzach na wiele różnych sposobów. Na ostateczny efekt aranżacyjny ma wpływ nie tylko sam wygląd płytek, ale także miejsce, w którym je ułożymy, oraz sposób, w jaki to zrobimy.

Pierwszą możliwością jest ułożenie płytek na wszystkich ścianach w pokoju. W takim przypadku konieczne jest jednak umiejętne dopasowanie pozostałych elementów wyposażenia i dodatków, by w połączeniu z dominującym kolorem i fakturą płytek nie stworzyć wrażenia chaosu. Jeśli chcemy wykończyć płytkami wszystkie ściany, najlepiej zdecydować się na jasne elementy cegłopodobne bądź na kamień o gładkiej strukturze.

Płytki z gipsu dobrze sprawdzą się także jako zamiennik fototapety, tapety czy paneli ściennych, które nierzadko wybieramy, by wykończyć nimi tylko jedną z przegród w pomieszczeniu. Okładzina gipsowa ułożona na jednej ze ścian będzie ciekawym urozmaiceniem wystroju i możemy potraktować ją również jako tło dla elementów wyposażenia.

Porada eksperta

Decydując się na położenie dekoracyjnego kamienia, mamy wiele możliwości aranżacji wnętrza. W salonie możemy wykończyć nim ścianę, przy której ustawimy telewizor bądź tę, przy której staną meble wypoczynkowe albo zamontowany jest kominek. W sypialni kamień dekoracyjny sprawdzi się np. na ścianie za łóżkiem, a w jadalni będzie tłem dla stołu. Równie dobre rozwiązanie to wykończenie płytkami kamiennopodobnymi jednej ze ścian w przedpokoju – jeśli po przeciwnej stronie ustawimy szafę z lustrzanym frontem, ciekawa faktura okładziny będzie się w nim odbijała, co dodatkowo optycznie powiększy niewielką przestrzeń. Godnym uwagi pomysłem jest także montaż płytek na ścianie, w której znajdują się okna.

Płytka gipsowa Colours Royal 2 grafitowyPłytka gipsowa Colours Royal 2 grafitowyPłytka gipsowa Colours Royal 2 grafitowyPłytka gipsowa Colours Royal 2 grafitowy

Za pomocą płytek gipsowych w udany sposób zaakcentujemy wybrane elementy konstrukcyjne obecne w naszych wnętrzach – mogą to być filary, kolumny, łuki, wnęki albo np. wyspa kuchenna lub barek.

Przyciągającym spojrzenia akcentem wykończenia będzie także wybrana część ściany, którą pokryjemy płytkami gipsowymi. Dobry efekt da pionowy pas wyznaczający miejsce na kominek, ułożony z płytek kwadrat, na tle którego pojawi się telewizor, lub okładzina sprawiająca wrażenie przerwanej i łącząca się z tradycyjnie otynkowaną i pomalowaną ścianą. W ten sam sposób możemy wyróżnić np. miejsce w przedpokoju, w którym zamontujemy wieszak na ubrania lub postawimy niewielką konsolę, przestrzeń wyposażoną w wiszące półki albo galerię rodzinnych zdjęć, obrazów czy grafik.

Bez względu na to, w jaki sposób wykorzystamy dekoracyjne płytki gipsowe, możemy zadbać o ich dodatkowe wyeksponowanie. Nic nie sprawdzi się w tym przypadku lepiej niż odpowiednie oświetlenie, które będzie rzucało snopy światła na niejednorodną powierzchnię gipsowej okładziny, podkreślając w ten sposób jej charakter. Odpowiednie źródła światła możemy zamontować np. w górnej części ściany lub przy podłodze, uzyskując w obu przypadkach nieco inny efekt.

Data publikacji: 04.10.2016