icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Płyty lakierowane – co należy o nich wiedzieć

Wśród materiałów drewnopodobnych znajdują się rozmaite płyty – zarówno takie o niewykończonej powierzchni, jak i te lakierowane. Czym wyróżnia się druga grupa? Zobaczmy, co należy wiedzieć o drewnopochodnych płytach lakierowanych.

Płyty lakierowane - czym są i co je wyróżnia?
Płyty lakierowane do mebli

 

Płyty lakierowane są materiałem budowlanym, który jest jednym z rodzajów płyt drewnopodobnych. Samo lakierowanie jest natomiast jedną z wielu form wykończenia tego rodzaju materiału. Proces ten zapewnia estetyczny wygląd płyt, ale także tworzy na nich swoistą powłokę ochronną. Dzięki warstwie lakieru płyty nie przyciągają kurzu i nie wchłaniają zabrudzeń, można je także bez trudności przecierać wilgotnymi ścierkami, co ułatwia utrzymanie porządku. Dodatkowo korzystając z tego materiału nie musimy tracić czasu na obróbkę, czy zabiegi impregnacyjno-wykończeniowe. Płyty lakierowane charakteryzują się także niższym kosztem zakupu, porównując do litego drewna. 

 

Warto tutaj dodać, że niektórzy nadal podchodzą do płyt drewnopodobnych z nieufnością, co nie jest dziwne, w końcu zastępują jeden z najstarszych i najbardziej znanych materiałów budowlanych, jakim jest naturalne drewno. Jednak technologia, którą dzisiaj posiadamy, pozwala tworzyć nam materiały drewnopodobne cechujące się zbliżoną klasą, wyglądem oraz wytrzymałością do ich pierwowzoru, dlatego obawy sceptyków są całkowicie nieuzasadnione.

Jakie płyty drewnopodobne są lakierowane? 
Płyty lakierowane

Lakierowane są głównie dwa rodzaje płyt: pilśniowe oraz wiórowe. 

 

Powstają one - jak wskazuje sama nazwa - z wiórów. Do ich produkcji wykorzystuje się drewno, które z różnych powodów nie mogło zostać użyte do stworzenia litych desek. Drewno to przerabiane jest na wióry, które następnie są prasowane ciśnieniowo w wysokich temperaturach oraz sklejane za pomocą klejów syntetycznych.

 

  • płyty lakierowane pilśniowe

Należą do nich znane płyty MDF (półtwarde) oraz HDF (bardzo twarde). Ten rodzaj płyt lakierowanych powstaje poprzez sprasowanie ze sobą na różne sposoby odpadków drzew iglastych. W zależności od ich rodzajów i twardości świetnie sprawdzają się jako elementy konstrukcji oraz do wykańczania powierzchni.

Zastosowanie płyt lakierowanych

Płyty lakierowany stanowią świetną alternatywę dla droższego litego drewna. Mają one jednak dużo więcej możliwości wykorzystania, a ze względu na łatwość w obróbce, dużą wytrzymałość oraz cenę, coraz częściej zastępują one prawdziwe drewno. Jak już wcześniej wspominaliśmy, płyty drewnopodobne lakierowane mogą być elementami konstrukcji (np. mogą tworzyć elementy ścian zewnętrznych) czy też służyć do wykończeń powierzchni. Materiał ten wykorzystywany jest bardzo szeroko również do produkcji różnego rodzaju mebli. Z płyt wiórowych często tworzone są panele boazeryjne, które możemy stosować do wykończeń oraz dekoracji wnętrz. Niektóre rodzaje płyt lakierowanych, na przykład paździerzowe oraz paździerzowo-wiórowe, wykorzystywane mogą być jako elementy izolacyjne. Z kolei płyty lakierowane pilśniowe służyć mogą do wytwarzania mebli, paneli, czy listwy dekoracyjnych.

Płyty lakierowane - dlaczego warto się na nie zdecydować?
Płyta lakierowana Castorama

Podsumowując: płyty lakierowane mają wiele odmian, które są szeroko wykorzystywane w dzisiejszym budownictwie. Są jednym z głównych materiałów, wykorzystywanych do produkcji mebli, ponieważ dzięki łatwości w obróbce, niskiej cenie oraz dużej wytrzymałości są bardziej uniwersalne niż prawdziwe drewno. Jak już wcześniej zostało wspomniane, płyty lakierowane są materiałem bardzo wytrzymałym, który świetnie prezentuje się w każdych warunkach. Dodatkowo łatwo utrzymać go w dobrym stanie, nie sprawia trudności w czyszczeniu i nie wymaga tylu czynności konserwacyjnych, co drewno. Z tych powodów jest świetną alternatywą dla swojego litego odpowiednika.