Dostawa za 1 zł na wybrane produkty dla zamówień od 200 zł! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

Płyty ze spienionego PCV – właściwości i charakterystyka

Wśród licznych płyt produkowanych z tworzywa znajdziemy płyty ze spienionego PVC. To materiał o wielu zaletach i możliwościach zastosowania – co go wyróżnia i jakie posiada właściwości?

płyta ze spienionego pcvpłyta ze spienionego pcvpłyta ze spienionego pcvpłyta ze spienionego pcv

Spienione PCV – co to jest?

Spienione PCV na postać płyt wykonanych z polichlorku winylu i wytworzonych z zastosowaniem techniki swobodnego spieniania. Tak wyprodukowany materiał posiada regularną strukturę wewnętrzną oraz zamknięte komórki, a z zewnątrz wyróżnia się gładką powierzchnią. Płyty z PCV spienionego charakteryzują się ponadto niewielką wagą przy zachowaniu sztywności, dostępne są w różnych rozmiarach i grubościach, a dzięki licznym zaletom znajdują wiele interesujących zastosowań.

spienione pcvspienione pcvspienione pcvspienione pcv

Parametry spienionego PCV

Co jeszcze wyróżnia płyty ze spienionego PCV? Do ich atutów należy zaliczyć przede wszystkim wyjątkową łatwość obróbki mechanicznej oraz termicznej. Bez trudu poddają się cięciu, a także wierceniu czy frezowaniu. Pozwala to na proste ich formowanie bądź wycinanie z nich różnych kształtów, a także na łatwe wyrównanie brzegów na drodze szlifowania. Elementy z PVC spienionego można także w prosty sposób łączyć – w tym celu sprawdzają się zarówno złącza typu śrubki czy wkręty, ale również odpowiedni klej.

Płyty ze spienionego PCV są dodatkowo odporne na działanie warunków atmosferycznych. Wyróżnia je niski poziom absorpcji wody oraz niewrażliwość na działanie promieni słonecznych, dzięki którym wykonane z nich elementy mogą być używane wewnątrz pomieszczeń i na świeżym powietrzu, zachowując oryginalny wygląd przez dłuższy czas. Do zalet tego typu materiału należy doliczyć także utrudnione zapalanie, dobrą izolacyjność, a także dźwiękoszczelność, które wpływają na możliwości zastosowania materiału.

Czy wiesz, że…

Płyty ze spienionego PCV, dostępne zarówno w bieli, jak i w innych kolorach, wyróżniają się wysoce estetyczną powierzchnią, którą można jednak dodatkowo wykończyć. Spienione PVC doskonale nadaje się do malowania, a także do lakierowania, naklejania folii oraz nadruku.

spienione pcvspienione pcvspienione pcvspienione pcv

Możliwości zastosowania płyt ze spienionego PCV

Wymienione powyżej właściwości spienionego polichlorku winylu czynią z niego materiał o wielu możliwościach zastosowania. Przede wszystkim wykorzystywany jest w szeroko pojętej branży reklamowej. Stanowi surowiec stosowany w produkcji plansz reklamowych oraz tablic i znaków informacyjnych, dekoracji witryn sklepowych, a także szyldów, pojedynczych liter oraz elementów składających się na konstrukcje przestrzenne. Płyty tego rodzaju stanowią doskonałe podłoże drukarskie, nadając się do druku cyfrowego i sitodruku. Wykonuje się z nich również stojaki i prezentery oraz tworzy stoiska wystawiennicze.

Spienione PCV znajduje ponadto zastosowanie również w budownictwie. Można stosować je podczas zabudowy lokali różnego typu – sprawdza się w roli ścianek działowych, sufitów podwieszanych czy wypełnienia drzwi oraz okien. W końcu, znajduje też zastosowanie w meblarstwie, gdzie stosowany jest w produkcji tylnych ścianek mebli, a nawet w przemyśle maszynowym, gdzie służy do tworzenia obudów.

 

Data publikacji: 04.10.2017