Po co gruntować posadzkę przed położeniem drewnianej podłogi?

Aby drewniany parkiet wytrzymał wiele lat, należy zwrócić uwagę na parametry samego podkładu podłogowego – do niego zalicza się środek do gruntowania. Dlaczego grunt jest ważny? Jaki preparat wybrać? Poznajmy właściwości gruntów pod podłogi drewniane.

gruntowanie podłogigruntowanie podłogigruntowanie podłogigruntowanie podłogi

Czemu służy gruntowanie podkładu?

Gruntowanie podkładu jest jedną z czynności, które należy wykonać przed montażem desek. Najlepiej wybrać produkt do tego celu dostosowany, zwany gruntem parkieciarskim. Wybierajmy go odpowiednio do rodzaju kleju, który zamierzamy zastosować. Podłoże, na którym kładziemy drewniany parkiet musi być równe, wytrzymałe i odporne na wilgoć. To podstawowe warunki uzyskania podłogi, której estetyczny wygląd i właściwości użytkowe będą nas satysfakcjonować przez wiele lat.

Gruntowanie przede wszystkim:

- wzmacnia wierzchnią warstwę wylewki,

- związuje resztki pyłu,

- chroni podłogę przed wilgocią,

- zwiększa przyczepność kleju,

gruntowanie posadzkigruntowanie posadzkigruntowanie posadzkigruntowanie posadzki

- zmniejsza podatność podłoża na wchłanianie wilgoci, dzięki czemu zmniejsza prawdopodobieństwo wybrzuszania się desek w pomieszczeniach okresowo narażonych na wilgoć,

- zapobiega też przenikaniu wilgoci z masy szpachlowej czy klejów dyspersyjnych.

Jak przygotować podłogę pod parkiet?

Oto przykład środków stosowanych pod drewniany parkiet. Kolejno kładziemy:

- na betonową wylewkę grunt odcinający wilgoć,

- masę wyrównującą podłoże,

- klej,

- i dopiero na te wszystkie warstwy kładziemy gotowy parkiet.

Innymi rozwiązaniami są systemy montażu podłóg z desek na podkładzie izolacyjnym z płyt korkowych lub włókien poliestrowych, które dodatkowo izolują termicznie i tłumią odgłosy kroków. W każdym jednak przypadku należy zastosować grunt do podłoży.

grunt epoksydowygrunt epoksydowygrunt epoksydowygrunt epoksydowy

Jaki środek gruntujący pod parkiet wybrać?

Grunt zawsze dobierajmy do rodzaju podłoża – do parkietu zawsze wybierzmy grunt do drewna, który będzie się różnił właściwościami od preparatu do płytek ceramicznych. Zaleca się stosować środki gruntujące i kleje tego samego producenta. Możesz wybrać na przykład jednoskładnikowy grunt poliuretanowy o krótkim czasie wiązania, który nadaje się do gruntowania podłoży przed zastosowaniem klejów reaktywnych do parkietu. Większość z nich można stosować też na starych podłożach pokrytych resztkami kleju, na jastrychach cementowych, betonie. Innym produktem jest epoksydowy materiał do gruntowania. Poprawia on przyczepność do posypywanych piaskiem powierzchni asfaltowych i z pozostałościami starych klejów.

Wszystkie produkty znajdziemy wśród akcesoriów do podłóg drewnianych: środki gruntujące.

Porada eksperta

Jeśli będziemy kłaść posadzkę drewnianą w pomieszczeniu narażonym okresowo na wilgoć, zastosujmy pod nią płynną folię. Te jednoskładnikowe środki na bazie syntetycznych żywic zabezpieczają podłoże przed wilgocią, tworząc nieprzepuszczającą warstwę. Możemy zastosować je na zagruntowanych podłożach z betonu, tynku cementowo-wapiennego czy płyt kartonowo-gipsowych.

Więcej o tym, jaki środek wybrać i jak dopasować do niego klej, przeczytamy w artykule jaki grunt do parkietu.

Data publikacji: 31.01.2018