icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Podbitka dachowa z drewna i materiału drewnopochodnego – czy warto ją zastosować?

Podbitka to element, który nie tylko zadba o estetyczny wygląd naszego dachu, lecz również doskonale zabezpieczy go przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, a także przed ptakami i owadami. Można wykonać ją z różnych materiałów – np. z drewna lub materiału drewnopochodnego. Czym cechują się te materiały i na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru wykonanej z nich podbitki dachowej?

podbitka dachowapodbitka dachowapodbitka dachowapodbitka dachowa

Podbitka dachowa – do czego jest nam potrzebna?

Okap to odstający od ściany budynku fragment dachu, który chroni elewację przed powstawaniem zacieków podczas deszczu. Podbitka dachowa ma jedno zasadnicze zadanie – zakryć spodnią część okapu tak, aby krokwie nie były widoczne, a cała konstrukcja dachowa sprawiała estetyczne wrażenie.

Podbitka zapobiegnie także zagnieżdżaniu się ptaków w spodniej części dachu – przede wszystkim mowa tutaj o jaskółkach, które często zakładają gniazda na krokwiach dachowych. Stanowi ona także zabezpieczenie przed owadami, które mogłyby negatywnie wpłynąć na kondycję drewna zastosowanego do stworzenia konstrukcji dachu, obniżając w ten sposób jego funkcjonalność.

Dach z podbitką cechuje się także dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Zabudowanie spodniej części dachu pozwoli nam zaoszczędzić sporo energii cieplnej, co z pewnością obniży koszt ogrzewania budynku w okresie zimowym.

Podbitka świerkowa 14 x 121 x 3000 mm 2,9 m2Podbitka świerkowa 14 x 121 x 3000 mm 2,9 m2Podbitka świerkowa 14 x 121 x 3000 mm 2,9 m2Podbitka świerkowa 14 x 121 x 3000 mm 2,9 m2

Wady i zalety podbitki drewnianej

Podbitka dachowa drewniana to najbardziej klasyczny sposób wykończenia przestrzeni tuż pod okapem. Szczególnie świetnie sprawdzi się ona w klasycznym, tradycyjnym budownictwie, które stawia na naturalność. Stanowi ona także świetny wybór w przypadku rustykalnych lub stylizowanych na postarzane budowli.

Decydując się na drewniane wykończenie spodniej części okapu dachowego, nie możemy jednak skupiać się wyłącznie na jego aspekcie wizualnym. Jakimi innymi zaletami dysponuje podbitka drewniana?

- jest odporna na działanie czynników atmosferycznych – nie powinna więc stracić swojej funkcjonalności pod wpływem intensywnego słońca czy obfitego deszczu,

- nie reaguje na zmiany temperatury – nie będzie więc kurczyć się i rozkurczać w zależności od pory roku,

- jest trwała i odporna na urazy mechaniczne.

Uwaga!

Najtrwalsze gatunki krajowego drewna wykorzystywanego do jej produkcji, to modrzew, świerk i sosna. Jeśli zależy nam na tym, by nasza podbitka dachowa zachowała swoją funkcjonalność na lata, warto wykonać ją z właśnie tych drzew. Możemy też wybrać nieco droższe, sprowadzane z zagranicy drewno – w tym przypadku najlepiej sprawdzi się cedr, świerk skandynawski i modrzew syberyjski.

drewniana podbitkadrewniana podbitkadrewniana podbitkadrewniana podbitka

Wykonana z drewna podbitka ma jedną zasadniczą wadę – wymaga ona konserwacji. Nawet najlepiej zaimpregnowana drewniana deska z czasem straci na funkcjonalności i estetyce – czy to z powodu czynników zewnętrznych czy też naturalnego procesu starzenia drewna.

Konserwacja drewna jest jednak dość prosta – wystarczy delikatnie zeszlifować wierzchnią, zużytą warstwę, oczyścić ją z powstałych wiórów i pomalować na nowo lakierem. Dla podtrzymania estetycznego wyglądu podbitki dachowej zabieg ten warto powtarzać co najmniej co 5 lat. Więcej porad dotyczących konserwacji podbitki drewnianej znajdziemy tutaj.

Materiał drewnopochodny w roli podbitki dachowej

Drewnopochodną podbitkę dachową wytwarza się z wiórów i mączki drzewnej zespolonych przy pomocy żywicy i zabezpieczonych dodatkową powłoką z farby akrylowej. Wykonane z tego materiału panele łączą w sobie estetyczny wygląd naturalnego drewna i trwałość tworzywa sztucznego. Wykazują one również odporność na uszkodzenia mechaniczne i na działanie wysokiej temperatury – nie są one zatem podatne na szkodliwe działanie pogody.

Element ten, podobnie jak podbitka dachowa drewniana, wymaga renowacji, jednak nieco rzadziej niż naturalne drewno. Wystarczy co 1012 lat odnowić jej kolor, malując ją farbą akrylową.

Więcej na temat podbitki dachowej piszemy w artykule: Podbitka dachowa z PCV i metalu – wady i zalety.

Data publikacji: 29.08.2017