Podkładki pod meble – gotowe rozwiązania i pomysły DIY

Aby meble nie rysowały podłogi, koniecznie trzeba je zabezpieczyć. Przedstawiamy wszystkie rodzaje mat ochronnych i podkładek pod meble, a także kreatywne pomysły na ich własnoręczne wykonanie w domu.

Funkcje podkładek pod meble

Rola podkładki do mebla jest bardzo prosta – ma zabezpieczać powierzchnię, na której stoi element wyposażania. Chroni przede wszystkim podłogę przed wgnieceniami od ciężkich sprzętów. Zabezpiecza też przed rysami, które mogłyby nakreślić na parkiecie często przesuwane stoły i krzesła. Zastosowanie podkładek meblowych jest rekomendowane szczególnie w pomieszczeniach wyłożonych panelami o niskiej klasie wytrzymałości na ścieranie lub drewnem.

Zestaw podkładek 82 szt.Zestaw podkładek 82 szt.Zestaw podkładek 82 szt.Zestaw podkładek 82 szt.

Uwaga!

Parkiety z miękkiego lub bardzo miękkiego drewna są szczególnie narażone na wgniecenia i zarysowania. Jeśli nasza podłoga jest wykonana z drewna świerkowego, jodłowego, lipowego, sosnowego i innych miękkich gatunków, nie możemy zapomnieć o zabezpieczeniu stojących na nich mebli, a także o regularnej impregnacji posadzki.

Materiały przyklejane lub przytwierdzane mechanicznie do nóżek regałów, kanap i biurek będą zabezpieczać też inne powierzchnie, np. kamienne i ceramiczne posadzki. Dodatkowo podkładki chronią nogi mebli przed uszkodzeniami. Ich istotną rolą jest też tłumienie hałasów – przesuwane meble nie szurają po posadzce, dzięki czemu w pokoju i w sąsiadującym z nim od dołu pomieszczeniu jest znacznie ciszej.

Podkładki filcowe Diall samoprzylepne 30 x 30 mm 9 szt.Podkładki filcowe Diall samoprzylepne 30 x 30 mm 9 szt.Podkładki filcowe Diall samoprzylepne 30 x 30 mm 9 szt.Podkładki filcowe Diall samoprzylepne 30 x 30 mm 9 szt.

Rodzaje podkładek pod meble

Podkładki pod krzesła to szeroki wybór produktów. Do wyboru mamy podkładki filcowe, poliamidowe odbojniki, podkładki tłumiące drgania i wiele innych materiałów. Co wybrać?

- Podkładki filcowe

Podkładki filcowe to najszersza grupa akcesoriów do zabezpieczania podłóg i mebli. Spilśniony materiał umożliwia płynne i bezpieczne przesuwanie kanap, biurek, krzeseł. Zwykle produkowany jest z mieszanki naturalnej wełny i syntetycznych materiałów, które zapewniają mu wyższą trwałość. Podkładki są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, więc łatwo możemy je dopasować do nóżek zabezpieczanego mebla.

Porada eksperta

Zastosowanie podkładki samoprzylepnej to bardzo wygodne rozwiązanie – nie musimy używać dodatkowych środków klejących. Klej pod podkładką nie zniszczy powierzchni mebla. Jeśli będziemy chcieli wymienić filcowy materiał na nowy, łatwo pozbędziemy się zniszczonej podkładki, po prostu ją odklejając. Dobranie podkładki w takim samym kolorze jak mebel zapewnia najlepszy efekt stylistyczny.

Filc Casto 200 x 300 mmFilc Casto 200 x 300 mmFilc Casto 200 x 300 mmFilc Casto 200 x 300 mm

Podkładki filcowe pod krzesła, stoły czy kanapy są dostępne w kompletach lub jako pojedyncze produkty. Oferuje się je w wielu kolorach, więc z łatwością dopasujemy je do wiodącej kolorystyki mebli z drewna i materiałów syntetycznych. Najczęstszymi barwami podkładki są czerń, biel, szarość, odcienie kremowe. Jeśli nóżka mebla ma nieregularny kształt, możemy kupić filc samoprzylepny w większym arkuszu i wyciąć z niej ochronny materiał o dowolnym konturze.

- Podkładki silikonowe

Podkładki z silikonu lub poliamidu są stosowane zwykle jako odbojniki do drzwi. Znajdują też zastosowanie jako podkładki pod szyby kładzione na drewniane blaty stołów i blatów roboczych, np. w kuchni. Poliamidowe podkładki możemy też wykorzystać pod meblami. Elastyczny materiał amortyzuje nacisk mebli i działa antypoślizgowo, więc dobrze nadają się do zabezpieczania biurka lub łóżka na przykład w pokoju dziecka – meble nie będą się dzięki nim przemieszczać. Możemy nimi podkleić też sprzęty stojące na meblach, np. sprzęt audio, dzięki czemu powierzchnia regałów nie będzie się niszczyć.

- Podkładki gumowe

Oprócz podkładek pod krzesła z filcu i silikonu, dostępne są też podkładki gumowe, które działają amortyzująco i antypoślizgowo. Sprawdzają się w warsztatach, salach treningowych, salach konferencyjnych i innych miejscach, gdzie zabezpieczają podłogę przed uszkodzeniami pod ciężkim sprzętem i meblami. Podkładki odporne na wilgoć są też sprytnym sposobem na ochronę podłoża, na którym stoją ciężkie donice z kwiatami.

Czy wiesz, że?

Podkładka filcowa, gumowa, korkowa czy silikonowa to najprostszy sposób, aby zniwelować chwianie się stolika. Podklejając jedną z nóżek, wyrównamy poziom mebla.

- Podkładki z korka

Kolejnym rodzajem zabezpieczenia dla mebli i podłóg są podkładki korkowe. Pasują do nowoczesnych i tradycyjnych wnętrz. Mogą być stosowane pod łóżka, meble z palet, sprzęt RTV i AGD. Większy arkusz naturalnego materiału pełni nie tylko rolę praktyczną, ale i dekoracyjną. Jeśli chcemy zamaskować rysy na panelach, duża podkładka z korka sprawdzi się w tym zadaniu idealnie. Jeśli zależy nam na zabezpieczeniu samych nóg mebli, możemy wybrać gotowe podkładki korkowe lub wyciąć z większego arkusza kształt opowiadający powierzchni meblowych podpórek.

- Maty ochronne

Mata ochronna to najlepsze zabezpieczenie fragmentu podłogi, na którym stoją meble przesuwne. Szczególnie sprawdzają się przy biurku – chronią panele, płytki lub drewno przed ścieraniem się od kółek foteli obrotowych. Mata pod krzesło biurko może być ozdobiona wzorem lub transparentna – wówczas nie zasłania pięknej podłogi. Maty z polipropylenu są lekkie, twarde i odporne na wilgoć. Chronią podłogę przed tarciem kółek, a jednocześnie pozwalają na swobodne przesuwanie krzeseł i foteli.

- Maty antypoślizgowe

Maty antypoślizgowe są przeznaczone docelowo do łazienki, ale możemy je wykorzystać też na balkonie – sprawdzą się jako podkładka dla fotela lub stolika dziecięcego, które nie będą się dzięki nim przesuwać. Mata z tworzywa sztucznego będzie dobrą podkładką pod meble tarasowe – ochroni gres przed zarysowaniem, a jednocześnie jest odporna na wodę opadową.

- Maty antywibracyjne i podkładki tłumiące drgania

Dostępne są również podkładki tłumiące drgania. Zapobiegają przemieszczaniu się podczas pracy pralek, suszarek, lodówek i sprzętów warsztatowych. Małe krążki z polichlorku winylu dobrze tłumią wibracje, co zabezpiecza posadzki przed niszczeniem.

Podkładka tłumiąca drgania CezarPodkładka tłumiąca drgania CezarPodkładka tłumiąca drgania CezarPodkładka tłumiąca drgania Cezar
Podkładki Diall wbijane 30 mmPodkładki Diall wbijane 30 mmPodkładki Diall wbijane 30 mmPodkładki Diall wbijane 30 mm

3 pomysły na własnoręcznie wykonane podkładki pod meble

Podkładki pod meble możemy kupić w gotowych zestawach lub zrobić samodzielnie. Oto kilka pomysłów na podkładki pod meble i sprzęt, które ochronią różne powierzchnie przed zarysowaniem.

1. Mata z korka DIY – pod sprzęt RTV i AGD

Do jej wykonania potrzebny będzie arkusz z korka, nożyczki lub nożyk segmentowy i podkładka antypoślizgowa pod dywanik. Podkład antypoślizgowy powinien mieć powierzchnię nieco mniejszą niż arkusz korka, aby nie był widoczny. a całość wyglądała estetycznie. Odpowiedni kształt możemy wyciąć nożykiem segmentowym lub nożyczkami. Na ochranianą powierzchnię kładziemy matę antypoślizgową, na nią arkusz z korka i gotowe! Praktyczna ozdoba może chronić podłogę, regał, biurko, stół, blat etc.

Filc wełniany grubość 3 mm szerokość 60 cmFilc wełniany grubość 3 mm szerokość 60 cmFilc wełniany grubość 3 mm szerokość 60 cmFilc wełniany grubość 3 mm szerokość 60 cm

2. Podkładki filcowe DIY pod meble

Do wykonania filcowej podkładki pod krzesło DIY potrzebny będzie filc samoprzylepny lub arkusz z filcu, nożyk segmentowy, pistolet z klejem na gorąco, preparat odtłuszczający i papier ścierny. Na filcowym arkuszu odrysujemy kontury podstawy nóg krzeseł i wycinamy z nich te kształty. Nogę mebla od spodu przecieramy papierem lub bloczkiem ściernym i oczyszczamy preparatem odtłuszczającym. Za pomocą kleju na gorąco podklejamy nóżki filcem. Tak samo możemy wykonać podkładki pod dowolny mebel – łóżko, fotel, regał.

3. Podkładki z maty do ćwiczeń

Aby zabezpieczyć podłogi przed zarysowaniami, możemy zastosować nieużywaną matę do ćwiczeń jogi lub fitnessu. Kolorowe pianki świetnie sprawdzą się do ochrony paneli w pokoju dziecięcym. Wykonujemy je analogicznie do podkładek filcowych pod krzesła – wycinamy potrzebne kształty i podklejamy nimi nóżki mebli. Mata do ćwiczeń może też chronić podłoże, na którym stoi suszarka na pranie czy deska do prasowania. Na podkładzie nie będzie się przemieszczać i zarysowywać podłogi.

Stosowanie podkładek sprawi, że nasza podłoga na dłużej zachowa estetyczny wygląd. To tani i prosty sposób na zabezpieczenie drewna, paneli czy gresu. Koszt takiej podkładki jest niewielki w stosunku do remontu, jaki trzeba wykonać, gdy materiał podłogowy ulegnie uszkodzeniom.

Data publikacji: 24.07.2017