Podłoga lita i warstwowa – co warto wiedzieć?

Podłoga lita, jak i warstwowa mają odmienne właściwości i nadają się do różnego typu pomieszczeń. Czym się różni podłoga lita od warstwowej, jakie mają właściwości i czym warto się kierować podczas ich wyboru?

Panele laminowane są jednym z najpopularniejszych wyborów podczas wykończenia podłogi. Produkt jest atrakcyjny zarówno pod kątem ceny, jak i wzornictwa. Panele doskonale imitują drewniane powierzchnie, dzięki czemu stały się dobrą alternatywą dla parkietu. Niektóre deski naprawdę trudno odróżnić od klepek.

Panele laminowane występują także w różnych wariantach kolorystycznych – imitują nie tylko naturalne drewno. Na przykład wśród produktów marki GoodHome znajdziesz zarówno deski w kolorze białym, w tonach ciepłej szarości oraz modele o odcieniach ciemnego brązu.

Bogata kolorystyka czy szeroki wybór wzorów to nie jedyne zalety podłogi laminowanej. Produkt ten przede wszystkim charakteryzuje trwałość. W zależności od klasy ścieralności, deski nadają się do zastosowania zarówno w często użytkowanych pomieszczeniach, jak i tych nieco mniej. Są także łatwe w utrzymaniu czystości oraz nadają się do stosowania przy ogrzewaniu podłogowym.

ukladanie paneliukladanie paneliukladanie paneliukladanie paneli

Podłoga laminowana ma jeszcze jedną ważną zaletę – jest prosta w samodzielnym montażu. Co więcej, można po niej chodzić zaraz po położeniu. Wpływ na to, że układanie paneli jest tak proste, ma specjalny system montażu. Procedura jest naprawdę łatwa. Krok po kroku pokażemy Ci, jak układać panele laminowane. Poznasz proces tworzenia nowej podłogi, dowiesz się jak kłaść deski, gdy na drodze pojawią się przeszkody (na przykład rury grzejnika) oraz w jaki sposób zamontować listwy przypodłogowe.

Podłoga laminowana – potrzebne materiały

Układanie paneli bez kleju nie wymaga pomocy fachowca. Sposób łączenia desek różni się w zależności od producenta, dlatego zawsze na początku pracy, dokładnie przeczytaj dołączoną instrukcję. Mimo różnych metod składania podłogi, montaż odbywa się na zasadzie dwóch głównych systemów łączenia: klasycznego („angle-angle”) lub G5 („drop-lock” lub „push-click”). Każdorazowo praca dzieli się na trzy główne etapy:

  • przygotowanie powierzchni
  • montaż desek
  • wykończenie

Jakie materiały wykorzystasz na każdym etapie? 

Do przygotowania powierzchni niezbędny będzie podkład i folia paroizolacyjna. Podczas montażu, poza panelami laminowanymi, przydatny będzie dobijak, drewniany klocek oraz zestaw klinów. Z kolei do ostatniego etapu przygotuj listwy przypodłogowe

Ze skrzynki z narzędziami wyciągnij młotek, taśmę mierniczą, kątownik i ołówek oraz taśmę odporną na wilgoć. Przygotuj piłę lub brzeszczot do cięcia paneli i wycinania miejsca na rury. Miej także pod ręką wiertarkę, śrubokręt, śruby, wiertło płaskie do drewna, skrzynkę uciosową oraz klej do drewna i klej montażowy. 

Nie zapomnij o własnym bezpieczeństwie i komforcie pracy. Przygotuj sobie okulary ochronne, maskę przeciwpyłową, nakolanniki. Zadbaj też o ochronę słuchu w czasie cięcia paneli. Podczas skracania desek, nie zapomnij o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. 

Nim położysz pierwszą deskę

Przed przystąpieniem do układania paneli, pamiętaj o kilku ważnych sprawach:

  • Jeśli wymieniasz deski, w pierwszej kolejności ściągnij starą podłogę, a potem skontroluj, czy nawierzchnia pod nią, jest odpowiednio wypoziomowana i nieuszkodzona. Zwróć też uwagę, by była sucha i czysta. Dopiero na takiej powierzchni możesz ułożyć izolację.
  • Nie kupuj paneli w dniu montażu – zrób to wcześniej. Wybrane deski muszą się aklimatyzować przez 48 godzin, w pomieszczeniu, w którym zostaną ułożone.
  • Pamiętaj, że z uwagi na technologię produkcji paneli laminowanych, deski w jednej serii mogą się nieznacznie różnić odcieniem. Jak kłaść panele, by uniknąć uwydatnienia niechcianych różnic? Wystarczy, że przed przystąpieniem do pracy, pomieszasz deski z różnych opakowań.
  • Przed położeniem pierwszej deski, określ sposób montażu. Jak układać panele? Możesz to zrobić zgodnie z kierunkiem padania światła (naturalnego) lub w jego poprzek. Następnie dobrze wymierz szerokość, na jaką zostaną ułożone deski. Warto znać tę wartość i wyrysować sobie układ desek, bo ostatni panel w rzędzie, nie powinien być krótszy niż 30 cm. W przeciwnym razie konieczne będzie przycięcie pierwszego panelu.
układanie paneliukładanie paneliukładanie paneliukładanie paneli

Przygotowanie podłoża

Odpowiednie przygotowanie podłogi to ważny etap, który ma kilka zalet. Przede wszystkim zapewni odpowiednią amortyzację, izolację i wyciszenie. Dodatkowo ochroni nową posadzkę przed wilgocią oraz zniweluje nierówności powierzchni.

Pracę nad układaniem nowej podłogi laminowanej, rozpocznij od rozłożenia folii paroizolacyjnej (jej fragment powinien nieco „wychodzić” na ścianę). Pasma materiału sklej taśmą. W następnej kolejności ułóż na podłodze podkład. By lekki materiał nie przesuwał się, przymocuj go taśmą klejącą.

Jak układać panele? Instrukcja krok po kroku

Po przygotowaniu podłoża, pora ułożyć podłogę. Podczas montażu desek w pomieszczeniu, pamiętaj o dylatacji. Odstępy musisz zachować od ściany, rur oraz innych elementów, na stałe zamontowanych w pomieszczeniu. Jak kłaść panele podłogowe?

Krok 1. Układanie pierwszego rzędu

Pierwszą deskę ułóż w lewym rogu. Koniec z krótkim wypustem skieruj do ściany. Kolejny panel dołóż do końca pierwszego elementu. Umieść krótki wypust w długim wypuście pierwszej deski - wprowadź go pod kątem 30°. Opuść panel, by zablokować połączenie.

Jeśli układasz panele laminowane typu drop-lock, pióro drugiej deski wciśnij we wpust pierwszego panelu. Charakterystyczne kliknięcie powiadomi Cię o poprawnym połączeniu.

Kontynuuj montaż paneli, aż dojdziesz do ostatniej deski w rzędzie. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że trzeba będzie ją skrócić. Wymierz brakujący odcinek i pamiętaj, że ostatni panel nie powinien być krótszy niż 30 cm. Jeśli tak się stanie, musisz wrócić do początku i przyciąć pierwszą deskę (zwróć uwagę by zrobić cięcie z odpowiedniej strony).

Krok 2. Kolejne rzędy desek

Jak układać panele laminowane w drugim rzędzie? Do jego rozpoczęcia możesz użyć fragmentu deski, która pozostała z poprzedniej linii (jeśli jego długość przekracza 30 cm). Przyłóż przecięty panel do ściany, przesuń do przodu i dociśnij, by zablokować konstrukcję.

Kontynuuj dokładanie desek, aż do skończenia rzędu. W przypadku paneli typu drop-lock najpierw wsuń długą krawędź w odpowiednie miejsce, a następnie opuść i dociśnij deskę (by pióro połączyło się w wpustem).

Jeśli w małym pomieszczeniu używasz paneli typu angle-angle w pierwszej kolejności połącz cały rząd desek. Dopiero taką konstrukcję przystaw do już zamontowanego pasma (pod kątem 30°) i dociśnij, by spiąć rzędy. Kontynuuj układanie paneli i pokryj nimi praktycznie całą podłogę – poza ostatnim rzędem. Pilnuj, by połączenia desek były niewidoczne i niewyczuwalne.

układanie paneliukładanie paneliukładanie paneliukładanie paneli

Krok 3. Montaż ostatnich paneli

Przed przystąpieniem do układania ostatniego rzędu paneli sprawdź, czy nie musisz ich skrócić na szerokość. Jeśli tak, odmierz pozostałą przestrzeń i odpowiednio przytnij każdą deskę. Materiał dopasowuj oddzielnie, aby uniknąć ponownego docinania materiału z uwagi na nierówności ścian.

Dopasowane panele zamontuj w odpowiednich miejscach. Do pomocy użyj dobijaka, by dobrze włożyć i połączyć elementy.

Układanie paneli pod rury?

Jeśli przyjdzie Ci układać panele w miejscu, w którym rury stykają się z podłogą, nie omijaj tej przestrzeni. Odpowiednio wymierz i wytnij panel, by z łatwością go zamontować. Jak to zrobić?

Na desce wyznacz i zaznacz miejsca, przez które będą przechodzić rury. Określając rozmiar otworu, pamiętaj o zachowaniu dylatacji. W następnej kolejności wywierć zaznaczone otwory w panelu. Od stworzonych dziur poprowadź dwie linie do krawędzi deski. Wyznaczone fragmenty wytnij, a odcięte kawałki (kliny) zachowaj.

Po docięciu deski, zamontuj ją. Wycięte kliny przyklej do drewna (nie do podkładu) klejem stolarskim. Nadmiar spoiwa zetrzyj.

panele laminowanepanele laminowanepanele laminowanepanele laminowane

Prace wykończeniowe

Po wyłożeniu całej podłogi panelami laminowanymi, czas na drobne prace wykończeniowe. W pierwszej kolejności wymierz i dopasuj profil progowy. Sprawdź, czy po jego zamontowaniu drzwi będą się otwierały bez problemów (w przeciwnym wypadku konieczne będzie ich przycięcie). Listwę maskującą połóż też na styku desek z innym pokryciem podłogi.

Na koniec zamontuj listwy przypodłogowe. Wymierz poszczególne elementy i jeśli to potrzebne, odpowiednio je dotnij. Listwy narożne koniecznie przytnij pod kątem 45°. Następnie nałóż klej montażowy na tylną część listwy i przyklej ją do cokołu przypodłogowego. W ten sposób podłoga z paneli będzie mogła swobodnie „pracować”.

Data publikacji: 14.08.2019