Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Podłoga w sypialni – jaka powinna być?

Podłoga w sypialni jest rzadko używana, nie musimy się więc kierować się wysoką wytrzymałością materiału. Powinna ona przede wszystkim zapewniać komfort użytkowania i sprzyjać wieczornemu relaksowi i wypoczynkowi.

wykładzina castoramawykładzina castoramawykładzina castoramawykładzina castorama

Po wstaniu z łóżka dobrze jest poczuć pod bosymi stopami ciepły i miły w dotyku materiał. Dlatego warto wybrać powierzchnię, która nie brudzi się zbyt szybko i łatwo poddaje się czyszczeniu. Na szczęście do wyboru mamy wiele rodzajów podłóg.

Co do sypialni alergika i małego dziecka?

W takiej sypialni musimy zrezygnować z dywanów z długim włosiem i wszelkich tkanin zrobionych z naturalnych materiałów, takich jak np. wełna – gromadzą się na nich duże ilości kurzu, co sprzyja bytowaniu roztoczy. Nie sprawdzą się również panele, ponieważ mają one właściwości elektrostatyczne (przyciągają kurz). W sypialni alergika i małego dziecka (któremu musimy zapewnić niemalże sterylne warunki w początkowym okresie życia) najlepiej sprawdzą się dywany i wykładziny z włókna akrylowego lub z polipropylenu. Nie chłoną wilgoci, więc do minimum ograniczona jest podatność na rozwój drobnoustrojów, łatwo się je czyści (kurz osadza się między włóknami i nie unosi się, więc bez problemu wciągniemy go odkurzaczem), są wytrzymałe, odporne na przetarcia, a do tego nie przebarwiają się i nie blakną.

Uwaga! Niektóre wykładziny są podklejone pianką, w której zawarty jest formaldehyd – jego nieprzyjemny zapach może być wyczuwalny nawet przez kilka miesięcy.

Wykładzina dywanowa – popularne rozwiązanie

Jednym z częściej wybieranych materiałów podłogowych do sypialni jest właśnie wykładzina podłogowa. Jest miękka, miła w dotyku, izoluje przed zimnem, a także tłumi dźwięki pochodzące z niższych pomieszczeń. Z kolei wykładzina wełniana dodatkowo wspomaga regulację wilgoci w pomieszczeniu (wchłania jej nadmiar i oddaje, gdy powietrze jest zbyt suche). Niestety rozwiązanie to ma też swoje minusy – na wykładzinie gromadzi się spora ilość kurzu, wymaga więc częstego odkurzania, nie obędzie się też bez prania.

Uwaga! Takimi samymi właściwościami charakteryzują się dywany.

Wykładzina dywanowa Stormont Twist 4 m beżowaWykładzina dywanowa Stormont Twist 4 m beżowaWykładzina dywanowa Stormont Twist 4 m beżowaWykładzina dywanowa Stormont Twist 4 m beżowa

Wykładzina – materiały i sposób tkania

Górna część wykładziny (runo) może być zrobiona z włókien naturalnych – wełna, kokos, bawełna, sizal – lub ze sztucznych – akryl, polipropylen, poliamid (dostępne są też połączenia tych dwóch rodzajów włókien). Z kolei dolna część (podkład) może być wykonana z juty, filcu lub siatki polipropylenowej. Wykładziny mogą być tkane na różne sposoby, a rodzaj tkania ma wpływ na jej trwałość. Stosuje się między innymi splot pętelkowy (krótkie włosie), welurowy (proste i równe runo) lub shaggy (długie i gęste włosie).Co innego na podłogę – rzadziej stosowane rozwiązania

Do sypialni na podłogę wybierane są także inne materiały (jednak z różnych względów cieszą się one mniejszą popularnością):- korek – możemy być założony w formie paneli lub płytek; jest ciepły, cichy, elastyczny i nie przyciąga kurzu, do tego łatwo się go czyści. Można go dodatkowo zabezpieczać lakierem – po tym zabiegu stanie się podatny na zarysowania, a lakierowanie będzie trzeba powtarzać regularnie, co kilka lat, ale będzie można go odnawiać (nie jest to możliwe w przypadku korka pokrytego winylem).- linoleum – dostępne jest jako płytki, panele, a także do cięcia z rolki. Intensywnie się kurzy, więc wymaga częstego odkurzania i mycia podłogi.- panele – podobnie jak linoleum mają właściwości elektrostatyczne, więc kurz osadza się na nich bardzo szybko. Są stosunkowo tanie i łatwo się je układa. Jednak, żeby zwiększyć komfort użytkowania dobrze jest rozłożyć na nich choćby niewielki dywan przy łóżku (w miejscu, w którym będziemy stawać gołymi stopami po przebudzeniu).- drewno – jest przyjemne w użytkowaniu, ale dość drogie, a do tego wymaga stałej konserwacji i stosowania specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Data publikacji: 24.09.2014