Produkty

Podłoga w sypialni – jaka powinna być?

Podłoga w sypialni – jaka powinna być?

Podłoga w sypialni jest rzadko używana, nie musimy się więc kierować się wysoką wytrzymałością materiału. Powinna ona przede wszystkim zapewniać komfort użytkowania i sprzyjać wieczornemu relaksowi i wypoczynkowi.

wykładzina castoramaPo wstaniu z łóżka dobrze jest poczuć pod bosymi stopami ciepły i miły w dotyku materiał. Dlatego warto wybrać powierzchnię, która nie brudzi się zbyt szybko i łatwo poddaje się czyszczeniu. Na szczęście do wyboru mamy wiele rodzajów podłóg.

Co do sypialni alergika i małego dziecka?

W takiej sypialni musimy zrezygnować z dywanów z długim włosiem i wszelkich tkanin zrobionych z naturalnych materiałów, takich jak np. wełna – gromadzą się na nich duże ilości kurzu, co sprzyja bytowaniu roztoczy. Nie sprawdzą się również panele, ponieważ mają one właściwości elektrostatyczne (przyciągają kurz). W sypialni alergika i małego dziecka (któremu musimy zapewnić niemalże sterylne warunki w początkowym okresie życia) najlepiej sprawdzą się dywany i wykładziny z włókna akrylowego lub z polipropylenu. Nie chłoną wilgoci, więc do minimum ograniczona jest podatność na rozwój drobnoustrojów, łatwo się je czyści (kurz osadza się między włóknami i nie unosi się, więc bez problemu wciągniemy go odkurzaczem), są wytrzymałe, odporne na przetarcia, a do tego nie przebarwiają się i nie blakną.

Uwaga! Niektóre wykładziny są podklejone pianką, w której zawarty jest formaldehyd – jego nieprzyjemny zapach może być wyczuwalny nawet przez kilka miesięcy.

Wykładzina dywanowa – popularne rozwiązanie

Jednym z częściej wybieranych materiałów podłogowych do sypialni jest właśnie wykładzina podłogowa. Jest miękka, miła w dotyku, izoluje przed zimnem, a także tłumi dźwięki pochodzące z niższych pomieszczeń. Z kolei wykładzina wełniana dodatkowo wspomaga regulację wilgoci w pomieszczeniu (wchłania jej nadmiar i oddaje, gdy powietrze jest zbyt suche). Niestety rozwiązanie to ma też swoje minusy – na wykładzinie gromadzi się spora ilość kurzu, wymaga więc częstego odkurzania, nie obędzie się też bez prania.

Uwaga! Takimi samymi właściwościami charakteryzują się dywany.

Wykładzina dywanowa Stormont Twist 4 m beżowaWykładzina – materiały i sposób tkania

Górna część wykładziny (runo) może być zrobiona z włókien naturalnych – wełna, kokos, bawełna, sizal – lub ze sztucznych – akryl, polipropylen, poliamid (dostępne są też połączenia tych dwóch rodzajów włókien). Z kolei dolna część (podkład) może być wykonana z juty, filcu lub siatki polipropylenowej. Wykładziny mogą być tkane na różne sposoby, a rodzaj tkania ma wpływ na jej trwałość. Stosuje się między innymi splot pętelkowy (krótkie włosie), welurowy (proste i równe runo) lub shaggy (długie i gęste włosie).Co innego na podłogę – rzadziej stosowane rozwiązania

Do sypialni na podłogę wybierane są także inne materiały (jednak z różnych względów cieszą się one mniejszą popularnością):- korek – możemy być założony w formie paneli lub płytek; jest ciepły, cichy, elastyczny i nie przyciąga kurzu, do tego łatwo się go czyści. Można go dodatkowo zabezpieczać lakierem – po tym zabiegu stanie się podatny na zarysowania, a lakierowanie będzie trzeba powtarzać regularnie, co kilka lat, ale będzie można go odnawiać (nie jest to możliwe w przypadku korka pokrytego winylem).- linoleum – dostępne jest jako płytki, panele, a także do cięcia z rolki. Intensywnie się kurzy, więc wymaga częstego odkurzania i mycia podłogi.- panele – podobnie jak linoleum mają właściwości elektrostatyczne, więc kurz osadza się na nich bardzo szybko. Są stosunkowo tanie i łatwo się je układa. Jednak, żeby zwiększyć komfort użytkowania dobrze jest rozłożyć na nich choćby niewielki dywan przy łóżku (w miejscu, w którym będziemy stawać gołymi stopami po przebudzeniu).- drewno – jest przyjemne w użytkowaniu, ale dość drogie, a do tego wymaga stałej konserwacji i stosowania specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Data publikacji: 24.09.2014
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Gdzie ułożyć parkiet przemysłowy?

Gdzie ułożyć parkiet przemysłowy?
Parkiet przemysłowy z racji przystępnej ceny, niezwykłej trwałości i ciekawego wyglądu trafia na salony, ale nie tylko tutaj możemy go zastosować. Cho...
Czytaj więcej

Jak wykończyć podłogę

Jak wykończyć podłogę
Będąc na etapie wykańczania lub gruntownego remontu domu, nierzadko stoimy przed koniecznością podjęcia decyzji dotyczącej sposobu wykończenia podłóg....
Czytaj więcej

Jak wykończyć drewnianą podłogę?

Jak wykończyć drewnianą podłogę?
Decyzja o wyłożeniu podłogi surowymi deskami wiąże się z koniecznością wykończenia ich we własnym zakresie. Jest to niezbędne, by nadać surowcowi odpo...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Podłoga w sypialni – jaka powinna być?