Podstawowe narzędzia brukarskie – przegląd

Planując rozmaite prace brukarskie, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Tylko wtedy będziemy w stanie precyzyjnie wykonać każdą czynność, a uzyskany efekt będzie się cechować estetycznym wyglądem. Po jaki sprzęt brukarski warto sięgnąć?

brukowaniebrukowaniebrukowaniebrukowanie

Podnoszenie i przewożenie kostki brukowej

Podnoszenie poszczególnych elementów kostki brukowej nie sprawi nam problemu, jeśli wyposażymy się w przeznaczony do tego sprzęt brukarski. W wykonaniu tej czynności pomogą nam przede wszystkim chwytaki ręczne oraz kleszcze. Czym cechują się te narzędzia?

Chwytak ręczny służy do ręcznego podnoszenia krawężników. Wśród dostępnych na rynku chwytaków wyróżniamy modele wzdłużne, boczne oraz poprzeczne – każdy z nich służy do chwytania podnoszonego elementu z innej strony. Pozwala nam to dobrać narzędzie najlepiej pasujące do warunków terenu i do naszych preferencji.

Krawężniki oraz inne elementy betonowe możemy również podnosić przy pomocy kleszczy. Jak sama nazwa wskazuje są one uformowane na kształt szczypiec. Duże kleszcze mają dwa ruchome ramiona działające na zasadzie dźwigni.

Uwaga!

Akcesoria te są zazwyczaj wyposażone w umieszczony centralnie uchwyt, który umożliwia przymocowanie ich do koparki. Dzięki temu nie muszą być one zawsze zasilane siłą rąk, lecz również przy pomocy maszyny.

Kostka brukowa Polbruk Prosto 4 cm szaraKostka brukowa Polbruk Prosto 4 cm szaraKostka brukowa Polbruk Prosto 4 cm szaraKostka brukowa Polbruk Prosto 4 cm szara

W przewożeniu betonowych materiałów pomogą nam wózki brukarskie, wyposażone w specjalne szczęki zaciskowe, które zabezpieczają ładunek i zapobiegają jego zgubieniu. Tego typu narzędzie jest również przeznaczone do transportowania całych warstw kostki, co znacznie przyspiesza wykonanie pracy.

Sprzęt brukarski do przycinania, oznaczania i pomiaru

Podczas układania kostki brukowej często sytuacja zmusza nas do przycięcia materiałów tak, aby pasowały do naszej koncepcji oraz do układu terenu. Wykonanie tego zadania może nam ułatwić taki sprzęt brukarski, jak przecinaki i gilotyny. Dzięki odpowiedniemu przełożeniu dźwigni akcesoria te pozwalają przy niewielkim nakładzie siły precyzyjnie przeciąć najróżniejsze elementy – płyty chodnikowe, kostki, krawężniki czy też betonowe bloczki.

Wykonanie estetycznego podłoża z kostki wymaga szczególnej precyzji – dlatego też warto skorzystać z narzędzi brukarskich, które ułatwią nam dokładne wymierzenie materiału i szczegółowe odwzorowanie motywu. Jakie akcesoria mogą nam posłużyć w tym celu? Oto one:

tworzenie nawierzchnitworzenie nawierzchnitworzenie nawierzchnitworzenie nawierzchni

przymiar brukarski – wykorzystamy go do trasowania kątów podczas przycinania kostki brukowej tak, aby pasowała ona idealnie do wytyczonych krawędzi;

liniał budowlany – jest przeznaczony do wytyczania prostych linii podczas układania kostki brukowej i krawężników. Może się przydać także przy innych pracach budowlanych;

kątownik do kostki brukowej – dzięki niemu zachowamy prawidłowy kąt podczas pracy. Narzędzie to najczęściej posiada regulację kąta, co pozwala na wykorzystanie go do wykonania różnych czynności;

trzymak kostki – posłuży nam do wygodnego i stabilnego trzymania kostki w czasie cięcia. Dzięki niemu nie będziemy musieli martwić się o nasze bezpieczeństwo podczas tej pracy – kostka pozostanie przez cały czas w tym samym miejscu.

 

Data publikacji: 30.11.2017