Podstawowe narzędzia ręczne, których nie może zabraknąć w naszym domu – krótki przegląd

Jeśli nie chcemy wzywać fachowca do każdej drobnej usterki w domu, powinniśmy zaopatrzyć się w podstawowy komplet narzędzi ręcznych. Stosując je, z łatwością poradzimy sobie samodzielnie z wieloma naprawami, oszczędzając środki które normalnie wydalibyśmy na pomoc fachowca. Sprawdźmy, jakie narzędzia ręczne stanowią minimalne wyposażenie domowej skrzynki z narzędziami!

Jaki młotek do przydomowego warsztatu wybrać?

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie młotek jest tym akcesorium, bez którego nie można sobie wyobrazić domowej skrzynki z narzędziami. Na rynku spotkamy się jednak z jego wieloma rodzajami. Który będzie najlepszy dla hobbystycznego majsterkowicza, który chce od czasu do czasu naprawić coś samodzielnie w swoim domu? W tej roli najlepiej sprawdzi się model ślusarski. Co warto o nim wiedzieć, aby wybrać go właściwie?

Uwaga!

Najlepiej jest wyposażyć się od razu w 2 młotki ślusarskie o zróżnicowanej wadze – np. 0,4 kg i 1 kg. Dzięki temu zyskamy kompletny zestaw o odmiennej sile uderzenia, przy pomocy którego wykonamy niemalże każdą pracę. Ważne jednak, aby różnica w wadze była jak największa – kupowanie dwóch młotków o podobnej wadze (np. 0,6 i 0,8 kg) jest po prostu nieopłacalne.

Wybierając młotek ślusarski, zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, czy jest złożony z jednego odlanego kawałka czy też składa się z osobnego, metalowego obucha i drewnianego uchwytu. Oczywiście ta pierwsza możliwość jest znacznie korzystniejsza. Dzięki takiemu wykonaniu narzędzie jest trwałe i bardziej odporne na uszkodzenie przy pracy – rączka nie ulega osłabieniu na skutek wibracji powstających podczas uderzania młotkiem o twarde podłoże.

młotek ślusarski Magnusson DIN 1000 gmłotek ślusarski Magnusson DIN 1000 gmłotek ślusarski Magnusson DIN 1000 gmłotek ślusarski Magnusson DIN 1000 g

Wybieramy komplet najpotrzebniejszych wkrętaków

Nie sposób wyobrazić sobie skręcania nowych mebli czy też przykręcania drobnych elementów wykończeniowych bez zastosowania wkrętaka. Warto więc wzbogacić domowy warsztat w takie akcesorium, a najlepiej w jego kilka modeli różniących się końcówką i wielkością. Do najbardziej przydatnych należą:

  • wkrętak krzyżowy – jest to najczęściej wykorzystywane narzędzie, gdyż kształt jego końcówki roboczej odpowiada najpopularniejszemu rodzajowi nacięć na wkrętach;
  • wkrętak płaski – umożliwia przykręcanie wkrętów o płaskim nacięciu na łbie;
  • wkrętak izolowany – zwany także próbnikiem elektrycznym. O tym, jak działa takie akcesorium, możemy przeczytać tutaj.

Czy wiesz, że…

Zamiast kupować kilka różnych wkrętaków możemy kupić jedno narzędzie o uniwersalnym zastosowaniu. Na rynku spotkamy się ze specjalnymi śrubokrętami z wymiennymi końcówkami – wystarczy tylko wymienić jego część roboczą, aby zyskać zupełnie inne narzędzie. Co więcej, akcesorium to wbrew pozorom wcale nie zajmuje dużo miejsca – wymienne końcówki są często umieszczone w specjalnej walizeczce albo nawet w samej rękojeści wkrętaka.

O innych rodzajach wkrętaków możemy też przeczytać w tym artykule.

W jakie klucze ręczne uzupełnić domową skrzynkę z narzędziami?

W drobnych, domowych naprawach z pewnością nie raz sięgniemy po odpowiedni klucz. Jeśli nie chcemy przeznaczyć na nie zbyt dużego budżetu, możemy sięgnąć po rozwiązania typu 2 w 1, takie jak np. klucze płasko-oczkowe. Wykorzystując je, wykonamy większość drobnych reparacji – niezależnie od tego, jak mocno przykręcona jest śruba. Kupując klucze płasko-oczkowe, najlepiej zaopatrzyć się od razu w zestaw złożony z kilku rozmiarów, np. od 8 do 20 mm.

wkretaki-magnussonwkretaki-magnussonwkretaki-magnussonwkretaki-magnusson

Uwaga!

Wybierając klucze do domowego użytku, mamy do wyboru modele wyposażone w grzechotki lub ich pozbawione. Na korzyść kluczy z grzechotkami przemawia to, że można je wykorzystywać w wyjątkowo trudno dostępnych miejscach, w których po prostu brakuje przestrzeni na manewrowanie narzędziem.

Domowy warsztat warto także wzbogacić w przynajmniej jeden klucz nastawny, zwany także francuskim. Posłuży nam do drobnych napraw hydraulicznych w łazience czy kuchni. Korzystając z tego akcesorium, z łatwością wymienimy samodzielnie cieknącą uszczelkę przy zlewie czy też zamontujemy nową baterię przy wannie.

Po jakie akcesoria miernicze sięgnąć?

miara zwijana Magnusson 5 mmiara zwijana Magnusson 5 mmiara zwijana Magnusson 5 mmiara zwijana Magnusson 5 m

Jeśli choć raz próbowaliśmy samodzielnie powiesić na ścianie obrazek czy też znaleźć w pokoju miejsce na nową szafkę, z pewnością wiemy, że nie sposób wykonać tych czynności bez odpowiedniej taśmy mierniczej. Do naszej dyspozycji są jej 2 rodzaje:

  • miarka zwijana – na jej korzyść przemawia przede wszystkim niewielki rozmiar – cała taśma jest bowiem zwinięta w wąski rulonik, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca. Lepsze modele mogą być jeszcze wyposażone w magnetyczną końcówkę, dzięki której łatwo przymocujemy je w początkowym miejscu, co ułatwi nam dokonanie pomiaru;
  • miarka składana – zwana również calówką. Wykonuje się ją najczęściej z drewna lub ze stali. Ze względu na nieco większe wymiary (nie zwija się jej, lecz składa w taki sposób, by zajmowała mniej miejsca) zazwyczaj posiada nieco mniejszy zakres pomiaru. Najwygodniejsze miarki składane to te 1- lub 2-metrowe.

Porada eksperta

Na rynku spotkamy się z szerokim wyborem taśm mierniczych o najróżniejszej długości. Na potrzeby domowe i hobbystyczne całkowicie wystarczy produkt o długości do 5 metrów. Dłuższe miary byłyby po prostu nieporęczne, przez co ich użytkowanie mogłoby być utrudnione.

Szczypce do domowego warsztatu

Szczypce, zwane też potocznie kombinerkami, z pewnością przydadzą nam się wielokrotnie. Ich zastosowanie pomoże nam m.in. w przytrzymaniu różnych elementów podczas montażu, w bezpiecznym wbiciu gwoździa czy nawet w przycięciu cienkich elementów, takich jak np. drut czy kabel. Jeśli nie zamierzamy wykonywać nimi żadnych specjalistycznych czynności, możemy spokojnie sięgnąć po model uniwersalny.

Po jakie szczypce powinien sięgnąć hobbystyczny majsterkowicz, który szuka narzędzia do wykonywania drobnych prac naprawczo-montażowych? W zupełności wystarczy tutaj akcesorium o długości 18 cm wykonane z hartowanej stali i wyposażone w krawędź chwytną oraz tnącą. Sprawdźmy też koniecznie, czy jego uchwyty są antypoślizgowe – dzięki temu narzędzie będzie stabilnie leżeć w dłoni.

Nie narzędzia, ale również przydatne w warsztacie

Pistolet z wąska dyszą Rapid EG PointPistolet z wąska dyszą Rapid EG PointPistolet z wąska dyszą Rapid EG PointPistolet z wąska dyszą Rapid EG Point

Wśród wyposażenia domowego warsztatu warto również posiadać kilka innych akcesoriów, które trudno nazwać narzędziami, jednak przydają się podczas drobnych napraw. Oto kilka z nich:

  • latarka – z pewnością docenimy ją w sytuacji, gdy trzeba będzie znaleźć skrzynkę z bezpiecznikami w ciemnym domu;
  • pistolet do klejenia na gorąco i wkłady klejowe – umożliwi nam trwałe i szybkie zespolenie ze sobą elementów wykonanych z przeróżnych materiałów;
  • klej błyskawiczny – pozwoli nam szybko połączyć dwa elementy w jedną całość. Choć efekt może nie zawsze będzie najtrwalszy, z pewnością pomoże nam chociaż przez chwilę;
  • szara taśma klejąca – posłuży nam do tymczasowego ale trwałego połączenia ze sobą dwóch elementów;
  • WD-40 – preparat ten zastosujemy, aby poluzować zapieczone śruby albo naprawić skrzypiące zawiasy w drzwiach.

Czy warto kupować gotowe zestawy narzędzi dla majsterkowiczów?

Wyposażając domowy warsztat, mamy do wyboru samodzielne skompletowanie potrzebnych akcesoriów lub zakupienie gotowego zestawu. Czy ta druga możliwość jest opłacalna? Okazuje się, że decydując się na tę opcję możemy zyskać w pełni funkcjonalny zestaw najpotrzebniejszych narzędzi ręcznych, nie trudząc się ich kompletowaniem na własną rękę – zaoszczędzimy więc sporo czasu, który musielibyśmy normalnie spędzić na wyszukiwaniu pojedynczych produktów. Co więcej, wszystkie akcesoria będą od razu umieszczone w praktycznej walizce, która ułatwi nam zachowanie porządku wśród narzędzi.

Oczywiście podczas samodzielnego kompletowania zestawu możemy dobrać do niego dokładnie takie akcesoria, jakie potrzebujemy – np. rezygnując z niepotrzebnych nam wkrętaków i uzupełniając komplet o większy wybór kluczy nastawnych, dzięki którym sprawniej wykonamy naprawy łazienkowe.

Jeśli planujemy w niedługim czasie wykonać remont domu, powinniśmy również przeczytać ten artykuł o podstawowych narzędziach remontowo-budowlanych, które mogą nam się przydać!

Data publikacji: 28.05.2018