Podstawowe narzędzia remontowo-budowlane – wybór i zastosowanie

Pace, kielnie, szpachle, mieszadła, zdzieraki, łomy, przecinaki, punktaki i rysiki. To podstawowe narzędzia, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić zarówno remont, jak i budowę domu. Oto, do czego mogą nam się one przydać oraz jakie rodzaje tych narzędzi są dostępne na rynku.

Paca Comensal aluminiowa nierdzewnaPaca Comensal aluminiowa nierdzewnaPaca Comensal aluminiowa nierdzewnaPaca Comensal aluminiowa nierdzewna

Pace

To sprzęt budowlany, który wykorzystamy przede wszystkim podczas prac wykończeniowych. Podstawę stanowią tutaj pace stalowe ząbkowane, które przeznaczone są do rozprowadzania zaprawy klejowej, oraz pace styropianowe, które są niezastąpione podczas wygładzania tynków aplikowanych na powierzchnię ścian, co przygotowuje je do późniejszego wykończenia poprzez pomalowanie farbą czy nałożenie tapety dekoracyjnej.

Na rynku dostępne są jednak również pace plastikowe z gumą, które sprawdzają się przy fugowaniu płytek, a także pace plastikowe z gąbką porową, umożliwiające łatwe wyczyszczenie kafelków po fugowaniu. Jeszcze innym rodzajem pac są specjalne modele do papieru ściernego, przydatne podczas wygładzania powierzchni. Są przystosowane do mocowania papieru ściernego oraz jego łatwej wymiany.

Czy wiesz, że...?

Oprócz podstawowych pac budowlanych, powszechnie używanych przez fachowców i majsterkowiczów, do wyboru mamy również specjalne pace do betonu komórkowego, które są nieocenione podczas stawiania i wyrównywania ścianek działowych właśnie z tego materiału.

Kielnie

To z kolei pozycja obowiązkowa każdego murarza. Tradycyjnie kielnie budowlane posiadają trójkątną część roboczą i przeznaczone są do skutecznego nakładania oraz rozprowadzania zapraw murarskich. Oprócz nich, na rynku występują również kielnie trapezowe. Są one bardzo przydatne w trakcie prac glazurniczych, ułatwiając nakładanie fugi. Podobne zadanie co kielnie trapezowe pełnią modele spoinowe. Dość nietypowy kształt części roboczej mają kielnie sztukatorskie kątowe, które są przeznaczone do wykańczania kątów zewnętrznych ścian.

Kielnia szlifowana Comensal 160 mm trójkątKielnia szlifowana Comensal 160 mm trójkątKielnia szlifowana Comensal 160 mm trójkątKielnia szlifowana Comensal 160 mm trójkąt

Dzięki temu, że są wygięte pod odpowiednim kątem, nanoszenie i wstępne wygładzanie w narożach jest zdecydowanie łatwiejsze. Narzędziem, które jest wykorzystywane w zadaniach murarskich oraz tynkarskich, jest kielnia nazywana czerpakiem. To specjalny model, który swoim wyglądem może przypominać głęboką patelnię – to sprawia, że umożliwia narzucanie dużej ilości mas o płynnej konsystencji na mury.

Czy wiesz, że...?

Na sklepowych półkach znajdziemy też kielnię do ytong. Jest to narzędzie, które wykorzystamy do nakładania zaprawy na bloczki wykonane z betonu komórkowego. Podobnie jak pace do tego materiału sprawdzą się więc podczas wznoszenia ścianek działowych.

Szpachle

Narzędzia te są niezbędne szczególnie w trakcie remontów oraz wykańczania wnętrz. Zgodnie z nazwą, służą do szpachlowania dziur w ścianach, a co za tym idzie – wstępnego wyrównywania powierzchni. Klasyczna szpachla z plastikową lub drewnianą rączką może służyć też do usuwania starych i zniszczonych tapet oraz powłok malarskich. Na rynku dostępne są też szpachle do sztablatury, czyli wykonywania ostatecznego gładzenia ścian po nałożeniu na nie gładzi gipsowej. Szpachle japońskie z kolei ułatwią nakładanie i wyrównywanie gładzi szpachlowej oraz uzupełnienia ubytków w materiałach, takich jak drewno, kamień czy gruby metal. Najbardziej nietypowy kształt mają, co dziwne, szpachle uniwersalne, które pozwalają nakładać zaprawę na ściany oraz zdzierać powłoki malarskie. Co ciekawe, zastosowanie tego rodzaju narzędzi czasami wybiega poza typowe szpachlowanie.

Mieszadło do zapraw Comensal 120 mm spiralMieszadło do zapraw Comensal 120 mm spiralMieszadło do zapraw Comensal 120 mm spiralMieszadło do zapraw Comensal 120 mm spiral

Modele trapezowe, które posiadają zęby, służą bowiem do rozprowadzania klejów glazurniczych w odpowiedniej grubości, a szpachle kwadratowe umożliwiają przyklejanie wykładzin podłogowych.

Mieszadła

To zaś nie tyle typowe narzędzia budowlane, co akcesoria ułatwiające prace. Mieszadła to bowiem specjalne końcówki, które możemy podłączyć do wiertarki i uzyskać w bardzo szybkim czasie masę o odpowiedniej do wykonania danego zadania konsystencji. Na rynku dostępne są mieszadła do zapraw, które okazują się niezbędne podczas wielu robót remontowo-budowlanych, gdzie w grę wchodzi użycie suchej mieszanki. Do wyboru mamy również mieszadła do tynków, dzięki którym w ekspresowym tempie wymieszamy gips z wodą, a także specjalne mieszadła do farb, dzięki którym osiągniemy idealną płynność emulsji oraz jednolity kolor na ścianie po jej nałożeniu. Na półkach znajdziemy również mieszadła uniwersalne.

Porada eksperta:

Oprócz mieszadeł, które będą bez wątpienia przydatne każdemu majstrowi, ciekawą propozycję stanowią również ręczne maszynki do narzucania tynku. Pozwalają one równomiernie i dokładnie narzucać tynk na wybraną powierzchnię. Co istotne, mogą mieć dużą pojemność.

Zdzierak skrobak Stanley plastikowyZdzierak skrobak Stanley plastikowyZdzierak skrobak Stanley plastikowyZdzierak skrobak Stanley plastikowy

Zdzieraki

To typowe narzędzia remontowe, które okazują się nieocenione, jeśli chodzi o renowację starych podłóg i ścian. Prosty zdzierak to urządzenie wielofunkcyjne, które może posłużyć nam do zgrubnej obróbki drewna, tworzyw sztucznych i gipsu – dzięki temu służą zarówno do wyrównywania powierzchni ściennych, jak i meblowych.

Do wyboru mamy też jednak zdzieraki przeznaczone wyłącznie do zrywania starych posadzek, a także modele dedykowane usuwaniu starego tynku. Znacznie różnią się od nich tarniki oraz pilniko-strugi, które służą przede wszystkim do eliminowania nierówności na powierzchniach wykonanych z płyt g-k. Tarnik umożliwia wyrównywanie i obróbkę skrawaniem, a pilniko-strug cięcie, skrobanie, zdzieranie i gładzenie.

Łom Topex wyprofilowany 750 mm 100 stopniŁom Topex wyprofilowany 750 mm 100 stopniŁom Topex wyprofilowany 750 mm 100 stopniŁom Topex wyprofilowany 750 mm 100 stopni

Łomy

Powinny stanowić podstawowe wyposażenie warsztatu, ponieważ są narzędziami o szerokiej skali funkcjonalności. Tradycyjne łomy stalowe umożliwiają przede wszystkim kruszenie twardych materiałów. Ich zadaniem jest również podważanie ciężkich elementów.

Łomy z wyciągaczem, które posiadają po drugiej stronie końcówkę rodem z młotka ciesielskiego, umożliwiają ponadto łatwe wyciąganie gwoździ z wybranych powierzchni i przedmiotów. Podobną rolę do tradycyjnych modeli pełnią łomy wyprofilowane, które mogą przydać nam się w bardziej zaawansowanych pracach. Warto pamiętać o tym, że łom to narzędzie budowlane, które może usprawnić nam również zrywanie podłóg, listew czy boazerii ze ścian.

Przecinaki

To narzędzia remontowo-budowlane, które są podstawowymi kompanami młotków w wielu pracach, np. podczas skuwania starego i zniszczonego tynku ze ścian. Tradycyjny przecinak murarski umożliwia szybkie i co najważniejsze – skuteczne rozłupywanie twardych powierzchni. Na rynku dostępny jest też przecinak do cegieł, który pozwala sprawnie ciąć i rozłupywać właśnie ten materiał. Specjalny przecinak ślusarki umożliwia z kolei dokładną obróbkę elementów wykonanych z metalu. Do wyboru mamy też przecinaki dedykowane zrywaniu podłóg, które są bardzo pomocne podczas wymiany wykończenia posadzki.

Porada eksperta:

Jeśli interesuje nas wykonywanie bruzd pod kable i tworzenie instalacji elektrycznych, to powinniśmy postawić na przecinak dla elektryków, który jest przeznaczony właśnie do tego typu zadań.

Punktaki i rysiki

Niezbędne w niemal każdej pracy są podstawowe narzędzia pomiarowe. W tym przypadku nie mówimy jednak o tradycyjnych miarkach, a o punktakach i rysikach, które również zaliczymy do typowych narzędzi remontowo-budowlanych. Warto zwrócić tutaj uwagę głównie na punktaki murarskie, które pomagają nam wykonać precyzyjne trasowania i punktowanie. Niezwykle poręczne narzędzia, jakimi są rysiki, mogą nam posłużyć z kolei do znakowania i punktowania metali oraz innych twardych materiałów, takich jak ceramika. Przydatne okażą się również w przypadku tworzyw sztucznych i laminatów. Posłużą do konturowania i trasowania, a co za tym idzie – umożliwią poprawne wycięcie pożądanych fragmentów.

Data publikacji: 25.01.2017