Produkty

Półki bez gwoździ, czyli kleje do zadań specjalnych

Półki bez gwoździ, czyli kleje do zadań specjalnych

Mocne i do tego bardzo trwałe połączenie części składających się na szafkę czy półkę wykonać bardzo trudno. Zwykle udaje się tylko wówczas, gdy posiadamy rzeczywiście solidny produkt w postaci kleju. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, podczas jego wyboru?

półka przyczepiona do ściny na klejW ofercie producentów klejów o uniwersalnym zastosowaniu istnieje także garstka produktów o zastosowaniu stricte budowlanym. Pozwalają one rzeczywiście uzyskać łączenia bardzo trwałe. Przy ich pomocy skleimy nawet wyjątkowo ciężkie obiekty. Właściwie na solidność ich trzymania nie ma wpływu nawet surowiec, z jakiego jest wykonany mebel.

Klej do zadań specjalnych

W przypadku klejenia mebli oraz konstrukcyjnych elementów półek, produkt nie może mieć znamion kleju długoschnącego. Wówczas znacznie traci na użyteczności. Wyobraźmy sobie sytuację, że chcemy połączyć ze sobą dwa zupełnie różne elementy: tył półki oraz bok. Przy zastosowaniu kleju długoschnącego czas, jaki musielibyśmy przeznaczyć na wykonanie zadania, uniemożliwiłby nam swobodne wykonywanie innych czynności. Zresztą samo podtrzymywanie dwóch sklejanych elementów też byłoby dosyć uciążliwe.

Kleje mocne oznaczają mniej więcej tyle, że bardzo mocno trzymają łączone za ich pomocą materiały. Np. kleje na bazie polimerów wyróżniają się siłą nawet 22 kg na centymetr kwadratowy. Dzięki temu spokojnie mogą stać się alternatywą dla śrub, gwoździ, kołków – nie tylko podczas prac wykonywanych w domu, ale również na budowie.

Czym się charakteryzuje połączenie uzyskane za pomocą takiego kleju?

Jest bardzo elastyczne, odporne na działania drgań oraz wibracji. Jest zatem doskonałym rozwiązaniem podczas klejenia ciężkich i mocno obciążonych elementów, takich jak blaty, fronty, gzymsy oraz nasze wspomniane elementy półek.

Kleje najbardziej wytrzymałe sprawdzą się ponadto tak samo dobrze podczas klejenia drewna, kamienia, korka oraz betonu czy metalu, a także powierzchni porowatych, osypujących się.

Klasyczne półki zwykle wypełniają wnętrza naszych mieszkań. Co jednak w sytuacji, kiedy chcemy skleić elementy półki, którą zamontujemy na tarasie lub balkonie? Wówczas zwróćmy uwagę, czy nasz produkt będzie odporny na działania warunków atmosferycznych. Nie powinien on tracić swoich właściwości w temperaturze od -40 do aż +90 stopni Celsjusza.

Mocny znaczy chemiczny?połka z książkami

Nie do końca. Kleje bardzo mocne również powinny być bezpieczne. Nie mogą zawierać szkodliwych substancji, rozpuszczalników organicznych. Nie powinny wpływać negatywnie na nasze zdrowie (nawet podczas pracy w zamkniętych pomieszczeniach) ani niszczyć klejonych materiałów, nawet jeśli pracujemy na szkle lub marmurze.

Połączenie dwóch różnych elementów półki, ale również innego wyposażenia, może przysparzać nam pewne problemy. Tym bardziej, jeśli chcemy uniknąć zastosowania gwoździ na rzecz klejów. Dobierajmy zatem produkty specjalne, które zaliczamy do grupy profesjonalnych. Takie, które zapewnią nam naprawdę mocne klejenie.

 

 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jaki klej wybrać? Najważniejsze zastosowania kleju Mamut

Jaki klej wybrać? Najważniejsze zastosowania kleju Mamut
Trwały, skuteczny i wydajny klej jest niezbędny do prawidłowego przeprowadzenia wielu prac wykończeniowych. Zastanawiasz się, jaki preparat sprawdzi s...
Czytaj więcej

Jak odnowić wannę żeliwną?

Jak odnowić wannę żeliwną?
Jeśli posiadasz w domu starą i podniszczoną, żeliwną wannę, a nie masz dostępnych środków lub czasu, żeby wymienić ją na nową, możesz spr&oacut...
Czytaj więcej

Naturalne dekoracje wnętrz – modne przez cały rok

Naturalne dekoracje wnętrz – modne przez cały rok
Chcąc udekorować nasze wnętrza, często wybieramy gotowe produkty dostępne w sklepach. Jeśli jednak zależy nam niepowtarzalnych ozdobach, możemy przygo...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Półki bez gwoździ, czyli kleje do zadań specjalnych