Produkty

Półki, wieszaki, relingi – jakie akcesoria kuchenne wybrać?

Półki, wieszaki, relingi – jakie akcesoria kuchenne wybrać?

Dodatkowe elementy wystroju kuchni winny być efektowne i funkcjonalne. Pamiętając, że dopiero ich prawidłowy montaż i dobór sprawią, że nasza kuchnia nabierze charakteru.

akcesoria do kuchniPółeczka na świeże zioła nad blatem kuchennym, dodatkowe i praktyczne oświetlenie, haczyk na warkocz czosnku lub relingi na papierowe ręczniki – już podczas aranżowania wnętrza i doboru mebli warto pomyśleć i rozmieszczeniu kuchennych akcesoriów.

Relingi kuchenne i uchwyt na ręcznik papierowy

Oprócz zwykłych relingów o różnych rozmiarach, na rynku dostępne są też całe systemy relingowe z dodatkowymi schowkami, specjalnymi półeczkami (np. na książkę kucharską) lub podstawkami na podręczne narzędzia. W tym przypadku montaż polega zwykle na wywierceniu otworów i zastosowaniu kołków rozporowych, na których mocowane są relingi.

Uwaga! Wiercenie w glazurze wymaga ostrożności i precyzji, w innym wypadku możemy doprowadzić do pęknięcia płytki. Przede wszystkim należy użyć specjalnych wierteł do ceramiki (wierteł diamentowych lub widiowych). Przed wierceniem konieczne jest wykucie na powierzchni niewielkiego odprysku w miejscu wiercenia, dzięki temu wiertło nie będzie się ślizgać po powierzchni płytki (zobacz też: Jak prawidłowo wiercić otwory w płytkach?).

Półka na przyprawy lub przybory do mycia naczyń

Jeśli nad blatem dysponujemy wolną przestrzenią, warto pomyśleć o montażu dodatkowej półeczki na przyprawy. Najlepiej zamontować ją tak samo jak relingi – za pomocą kołków rozporowych. Alternatywą są półki montowane na podkładkach samoprzylepnych.

Wieszaki i haczyki ścienne 

Gdy wieszamy kilka haczyków w jednym rzędzie, należy najpierw wyznaczyć punkty ich montażu (za pomocą poziomicy i ołówka). Wcześniej warto sprawdzić, czy powieszone przedmioty nie będą zahaczać o meble kuchenne.

Uwaga! Istnieje prosty sposób na to, aby wieszaki samoprzylepne lepiej trzymały się powierzchni – przyssawki tuż przed naklejeniem należy posmarować piwem lub wodą z cukrem.

Uchwyty do kablireling Castorama

To prosty sposób na uporządkowanie lub schowanie kabli w kuchni. Uchwyty zazwyczaj montuje się na paskach samoprzylepnych, tak aby kabel przylegał do ściany. W tym przypadku, aby zadbać o estetykę, również warto skorzystać z poziomnicy i równo odznaczyć punkty montażu uchwytów.

Dodatkowe oświetlenie blatu roboczego

Dodatkowym źródłem światła mogą być zarówno pojedyncze diody LED (rozmieszczone według uznania), jak i stosunkowo prosta w montażu listwa LED. Jeżeli zdecydujemy się na samoprzylepną taśmę LED, dodatkowo należy dokupić transformator. Najczęściej umieszcza się go w szafce, zaś kabel z listwą przeprowadza przez otwór wywiercony w niewidocznym miejscu szafki. Blat, kuchenkę lub zlewozmywak możemy również oświetlić żarówkami halogenowymi. Zazwyczaj montuje się je na szynie, którą łatwo jest przykręcić do szafki kuchennej.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Uchwyty kuchenne – ciekawe pomysły

Uchwyty kuchenne – ciekawe pomysły
Idealna kuchnia powinna być z jednej strony funkcjonalna, z drugiej ładnie urządzona. Aspekt wygody oraz wystroju można ze sobą umiejętnie połączyć. T...
Czytaj więcej

Uchwyty do szafek – z czego je wykonać

Uchwyty do szafek – z czego je wykonać
Wiele z naszych szafek wyposażonych jest w tradycyjne uchwyty. W sklepach dostępna jest cała gama różnorodnych produktów tego typu utrzymanych w odmie...
Czytaj więcej

Rodzaje uchwytów w szafkach kuchennych

Rodzaje uchwytów w szafkach kuchennych
Meble kuchenne w dużej mierze decydują o ostatecznym wizerunku naszej kuchni. Aby osiągnąć zamierzony efekt, musimy nie tylko podjąć decyzję co do odp...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
06.01.2016
Wszystko jak leci, tego niegdy w kuchni za wiele :) choć szuflady z dobrymi organizerami też daja radę

Ocena i komentarz dla:

Półki, wieszaki, relingi – jakie akcesoria kuchenne wybrać?