icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Półki, wieszaki, relingi – jakie akcesoria kuchenne wybrać?

Dodatkowe elementy wystroju kuchni winny być efektowne i funkcjonalne. Pamiętając, że dopiero ich prawidłowy montaż i dobór sprawią, że nasza kuchnia nabierze charakteru.

akcesoria do kuchniakcesoria do kuchniakcesoria do kuchniakcesoria do kuchni

Półeczka na świeże zioła nad blatem kuchennym, dodatkowe i praktyczne oświetlenie, haczyk na warkocz czosnku lub relingi na papierowe ręczniki – już podczas aranżowania wnętrza i doboru mebli warto pomyśleć i rozmieszczeniu kuchennych akcesoriów.

Relingi kuchenne i uchwyt na ręcznik papierowy

Oprócz zwykłych relingów o różnych rozmiarach, na rynku dostępne są też całe systemy relingowe z dodatkowymi schowkami, specjalnymi półeczkami (np. na książkę kucharską) lub podstawkami na podręczne narzędzia. W tym przypadku montaż polega zwykle na wywierceniu otworów i zastosowaniu kołków rozporowych, na których mocowane są relingi.

Uwaga! Wiercenie w glazurze wymaga ostrożności i precyzji, w innym wypadku możemy doprowadzić do pęknięcia płytki. Przede wszystkim należy użyć specjalnych wierteł do ceramiki (wierteł diamentowych lub widiowych). Przed wierceniem konieczne jest wykucie na powierzchni niewielkiego odprysku w miejscu wiercenia, dzięki temu wiertło nie będzie się ślizgać po powierzchni płytki (zobacz też: Jak prawidłowo wiercić otwory w płytkach?).

Półka na przyprawy lub przybory do mycia naczyń

Jeśli nad blatem dysponujemy wolną przestrzenią, warto pomyśleć o montażu dodatkowej półeczki na przyprawy. Najlepiej zamontować ją tak samo jak relingi – za pomocą kołków rozporowych. Alternatywą są półki montowane na podkładkach samoprzylepnych.

Wieszaki i haczyki ścienne 

Gdy wieszamy kilka haczyków w jednym rzędzie, należy najpierw wyznaczyć punkty ich montażu (za pomocą poziomicy i ołówka). Wcześniej warto sprawdzić, czy powieszone przedmioty nie będą zahaczać o meble kuchenne.

Uwaga! Istnieje prosty sposób na to, aby wieszaki samoprzylepne lepiej trzymały się powierzchni – przyssawki tuż przed naklejeniem należy posmarować piwem lub wodą z cukrem.

reling Castoramareling Castoramareling Castoramareling Castorama

Uchwyty do kabli

To prosty sposób na uporządkowanie lub schowanie kabli w kuchni. Uchwyty zazwyczaj montuje się na paskach samoprzylepnych, tak aby kabel przylegał do ściany. W tym przypadku, aby zadbać o estetykę, również warto skorzystać z poziomnicy i równo odznaczyć punkty montażu uchwytów.

Dodatkowe oświetlenie blatu roboczego

Dodatkowym źródłem światła mogą być zarówno pojedyncze diody LED (rozmieszczone według uznania), jak i stosunkowo prosta w montażu listwa LED. Jeżeli zdecydujemy się na samoprzylepną taśmę LED, dodatkowo należy dokupić transformator. Najczęściej umieszcza się go w szafce, zaś kabel z listwą przeprowadza przez otwór wywiercony w niewidocznym miejscu szafki. Blat, kuchenkę lub zlewozmywak możemy również oświetlić żarówkami halogenowymi. Zazwyczaj montuje się je na szynie, którą łatwo jest przykręcić do szafki kuchennej.

Data publikacji: 03.04.2014