LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Pomysłowe wykorzystanie sznurów, pasów i łańcuchów w aranżacji domu i ogrodu

Poszukując materiałów do własnoręcznego wykonania domowych i ogrodowych dekoracji i sprzętów codziennego użytku, warto zwrócić uwagę na artykuły, które są wytrzymałe i powszechnie dostępne w asortymencie marketów budowlanych. Są nimi sznury i ich mniejsze odpowiedniki – sznurki – a także pasy i łańcuchy. Wykorzystamy je zgodnie z przeznaczeniem, do trwałego przytwierdzania, a także kreatywnie, zdobiąc wnętrza mieszkań i poszczególnych rejonów ogrodu.

Liny i sznurki – do czego je wykorzystać?

Stalowe, z tworzyw sztucznych, rzemienne i włókienne liny są wykorzystywane w żeglarstwie, przemyśle stoczniowym i samochodowym, a wytrzymałość ich specjalistycznych odpowiedników sprawia, że powierzamy im zabezpieczenie tego, co mamy najcenniejsze – życia. Liny wspinaczkowe, spadochronowe i stosowane w innych sportach ekstremalnych charakteryzują się małą rozciągliwością, odpornością mechaniczną, niewielkim ciężarem i rozmiarem, a także zdolnością długotrwałego utrzymywania dużych obciążeń.

Lina polipropylenowa Stahl 5 mm czerwona 1 mbLina polipropylenowa Stahl 5 mm czerwona 1 mbLina polipropylenowa Stahl 5 mm czerwona 1 mbLina polipropylenowa Stahl 5 mm czerwona 1 mb

1. Liny mogą stanowić budulec parku linowego dla dzieci.

Wykorzystanie wytrzymałych lin, które wykonane są z tworzyw sztucznych, w formie starannie przygotowanych elementów składających się na park linowy na ogrodowym placu zabaw, jest ciekawym pomysłem, który z pewnością docenią nie tylko dzieci, ale i ich rodzice. Pojedyncza, luźno puszczona z góry lina przytwierdzona do wysoko rosnącej, grubej gałęzi może stanowić najprostszą huśtawkę – z przewiązanym węzłem lub bez niego. Kilka węzłów ułatwi wspinanie się do korony drzewa, w której wybudować możemy kolejny skarb udanego dzieciństwa – ukryty wśród liści domek na drzewie.

Wybierając materiały do wykonania parku linowego, warto zrezygnować z lin włókiennych i zdecydować się na wykonane z tworzyw sztucznych. Dzięki temu wyposażenie placu zabaw służyć będzie przez kilka sezonów, ponieważ włókna nie będą miały okazji rozeschnąć się na skutek ciągłego kontaktu z palącym słońcem, deszczem i wilgocią. Nie wypłowieją też pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, co obniżyłoby estetyczne walory placu zabaw dla najmłodszych.

Porada eksperta

Użytkowanie parku linowego przez małe dzieci może skutkować upadkami z przygotowanych przez nas atrakcji, dlatego warto na tę okoliczność zapobiec urazom, stosując pod torem przeszkód bezpieczną, elastyczną nawierzchnię. Jej ułożenie jest bardzo łatwe, a wielosezonowa wytrzymałość takiego pokrycia powierzchni sprawi, że nie będziemy musieli przygotowywać terenu dla dzieci każdej wiosny, rozsypując pod linami korę drzewną.

Karabińczyk strażak Stahl R 10 mmKarabińczyk strażak Stahl R 10 mmKarabińczyk strażak Stahl R 10 mmKarabińczyk strażak Stahl R 10 mm

2. Liny można również wykorzystać do samodzielnego wykonania sprzętów domowego użytku. Przykładem niech będzie hamak używany w salonie i w ogrodzie, huśtawka zamocowana do wysokiego sufitu lub konaru drzewa w sadzie, zawiesie lampy z odzysku czy wiszące półki sporządzone z wykorzystaniem drewnianych, poprzecznych desek. Szczególnie grube i dekoracyjne fragmenty liny znajdą zastosowanie w aranżacjach rustykalnych, jak również industrialnych, na przykład w formie oryginalnych poręczy schodów, półpięter i antresol. W tym celu wykorzystamy też specjalne kausze.

3. Sznurek stanowi niezwykle wdzięczny materiał dekoracyjny. Sposoby na jego ciekawe wykorzystanie są niezliczone – wymieńmy przykładowo:

- ciasny oplot sznurka w formie włóknistej otuliny dekorującej domowe doniczki, żyrandol, wazon, lustro, obraz, a także elementy małej architektury ogrodowej. Do wykonania tego typu ozdoby potrzebujemy tylko mebla lub innego owijanego przedmiotu oraz tubki kleju do materiałów tekstylnych;

Czy wiesz, że...

Oplotem możemy objąć nie tylko pokryte klejem nogi stołków, przęsła czy inne wydłużone przedmioty i elementy, ale również powierzchnie poziome. Do tego celu należy użyć mocnego kleju i skręcać sznurek od środka koliście ku brzegom ozdabianej płaszczyzny lub wzdłuż boków.

Kausze do lin Stahl 4 mm 2 szt.Kausze do lin Stahl 4 mm 2 szt.Kausze do lin Stahl 4 mm 2 szt.Kausze do lin Stahl 4 mm 2 szt.
Sznurek murarski Stahl 100 m żółtySznurek murarski Stahl 100 m żółtySznurek murarski Stahl 100 m żółtySznurek murarski Stahl 100 m żółty

- liny o większej szerokości i regularnym, ozdobnym splocie stanowić będą dekorację pomieszczenia, które zawiera dużą liczbę dekoracyjnych pojemników ze szkła – kontrastowe połączenie transparentnej, zwiewnej powłoki szkła z grubym sznurem o jasnej barwie stanowić będzie wyrazisty akcent zdobiący pomieszczenia zaaranżowane na sposób rustykalny i w stylu morskim;

- elementy dekoracyjne w formie ozdobnych, grubych splotów to popularna niegdyś makrama, która wraz z dużym zainteresowaniem samodzielnie wykonywanymi ozdobami wraca do łask. Z makramy można wykonać nie tylko ścienne ozdoby, ale również torby, serwety, a nawet oryginalne ubrania.

Porada eksperta

Do makramy i wykonywania ozdobnych oplotów na sprzętach domowego użytku warto stosować sznury i sznurki z naturalnych materiałów. Chociaż możemy wykorzystać do tego celu również kolorowe odpowiedniki zawierające w składzie tworzywa sztuczne, ich przyklejenie sprawi nam więcej trudności, a przemalowanie na inną barwę może okazać się niemożliwe bez użycia specjalistycznych preparatów, które wsiąkną między plastikowe nitki sznurka.

Łańcuch do domu i ogrodu

Metalowe, połyskliwe ogniwa składające się na łańcuch mają charakterystyczny wygląd, który możemy wykorzystać na wiele sposobów:

- niektóre domy w stylu rustykalnym mają unikalną, stylizowaną na starodawną elewację i oryginalny, kryty strzechą lub wikliną dach. Osiągnięty efekt będzie umniejszony lub nawet zniweczony, jeśli zastosujemy standardowy system rynnowy. Do tego typu budynków rodem ze skansenu warto wybrać prymitywną, ale funkcjonalną i niezwykle dekoracyjną instalację odprowadzającą wodę z dachu, jaką stanowi gruby łańcuch kierujący spad wody prosto w dół, z ominięciem elewacji;

Porada eksperta

Do wykonania rynny przeznaczony może być tylko łańcuch nierdzewny – po pierwsze, narażony on będzie na częsty kontakt z wilgocią i wodą opadową, po drugie – pojawienie się korozji na systemie łańcuchowym w zupełności zniweczy efekt dekoracyjny, jaki chcemy uzyskać.

Łańcuch żyrandolowy kwadratowy Stahl 2 mmŁańcuch żyrandolowy kwadratowy Stahl 2 mmŁańcuch żyrandolowy kwadratowy Stahl 2 mmŁańcuch żyrandolowy kwadratowy Stahl 2 mm

łańcuch o dużych ogniwach może być wyróżniającym się przedmiotem uzupełniającym aranżację w duchu postprzemysłowym, czyli industrialnym. Możemy go wykorzystać podobnie jak linę, ale w przeciwieństwie do niej, warto zastosować go w roli pojedynczych akcentów – nadmiar tego typu dodatków sprawi, że wnętrze przypominać będzie bardziej halę fabryczną niż loft;

- łańcuch mniej okazały posłuży do wykonania zawiesia mebli wiszących, ozdobnej lampy sufitowej czy niebanalnego kinkietu o autorskiej konstrukcji;

- łańcuch niekorodujący, czyli ocynkowany galwanicznie, z powodzeniem wykorzystamy do sporządzenia dziecięcych huśtawek, a także by wyposażyć poddaną renowacji i ciągle działającą studnię – do tego ostatniego zadania przeznaczony jest specjalnie łańcuch studzienny.

Do czego wykorzystać pasy mocujące?

Spośród wszystkich opisywanych tutaj elementów pasy mocujące rzadko wychodzą ze swej roli usztywniającej ładunek przed jego przetransportowaniem. Jednak zakres ich użycia można zwiększyć i wykorzystać je – zwłaszcza pasy wąskie i kolorowe – do trwałego wykonania i zamocowania sprzętów ogrodowego placu zabaw, czego najlepszym przykładem jest huśtawka. Tego typu trwały materiał posłuży nam też do wykonania większej rozmiarowo, wieloosobowej ogrodowej ławki wiszącej.

Czy wiesz, że...

Do budowy ławki wiszącej można wykorzystać również łańcuch, jednak warto uprzednio wyeliminować odgłosy, jakie będzie wydawać podczas leniwego kołysania się – będą one słyszalne i drażniące. W tej funkcji lepiej sprawdzi się tłumiący odgłosy ruchu pas z grubego materiału.

Łańcuch gospodarczy Stahl długie ogniwaŁańcuch gospodarczy Stahl długie ogniwaŁańcuch gospodarczy Stahl długie ogniwaŁańcuch gospodarczy Stahl długie ogniwa

Samodzielnie wykonane sprzęty służące do relaksu nie ograniczają się do wieloosobowej huśtawki. Kolejnym przykładem jest duży hamak, który pomieści nie jedną leżącą osobę, a dwie-trzy. Tego rodzaju sprzęt wypoczynkowy wymagać będzie pewnego, trwałego zawieszenia pasami mocującymi, ale również wykorzystania płótna o właściwościach uniemożliwiających przerwanie się i rozerwanie. Dużo uwagi należy też poświęcić takiemu połączeniu podstawy hamaka z pasami, aby nie groziło ono przypadkowym rozwiązaniem czy pęknięciem. Efekt, jaki uzyskamy wykonując tego typu materiałową platformę, wart jest jednak wysiłku.

 

Data publikacji: 26.04.2017