Produkty

Pomysły na wykończenie ścian w łazience

Pomysły na wykończenie ścian w łazience

Obecnie mamy bardzo wiele różnych sposobów, pozwalających w trwały i interesujący sposób wykończyć ściany w łazience. Jakie są najciekawsze rozwiązania i co warto o nich wiedzieć?

wykończenie ścian łazienkiJeśli płytki, to jakie?

Wybór płytek łazienkowych na rynku jest imponujący. Znajdziemy płytki wykonane z różnych surowców, np. ceramiczne czy kamienne, ale coraz częściej spotkamy także te wykonane z tworzyw sztucznych. Płytki mają różną fakturę oraz kolory, przez co można je dopasować do łazienki urządzonej w każdym stylu. Do wyboru mamy zarówno drobne dekoracyjne mozaiki, jak i płyty wielkoformatowe. Atrakcyjnie będą wyglądały płytki w kolorze złożonym z kilku barw o niskim nasyceniu, zmieniające się zależnie od rodzaju światła czy otoczenia. Jako element dekoracyjny przy ścianie z prostych gładkich płytek można też dodać płytki o bardzo nietypowych kształtach.

Płytki wielkoformatowe sprawiają wrażenie jednolitej tafli i dobrze pasują zwłaszcza do dużych i eleganckich łazienek. W mniejszych pomieszczeniach korzystniej jest zastosować płytki małe, jasne, odbijające światło. Warto wybierać te, które pozwalają na tworzenie minimalnych fug – ułatwi to utrzymanie łazienki w czystości.

Coraz częściej układamy płytki tylko tam, gdzie jest to niezbędne (z uwagi na bezpośrednie narażanie na działanie wody, np. przy prysznicu) – pozostałe miejsca chętnie wykańczamy w inny sposób. Stosujemy ciekawe metody łączące rożne materiały, wykorzystując do wykończenia łazienki także drewno, kamień farby, tapety lub szkło.

Drewno na ścianach łazienki

Dawniej zdecydowanie unikano drewna w łazienkach, ale obecnie jest ono już dość często stosowane. Rodzime drewno (dąb, buk, jesion, świerk, sosna, grusza) przed położeniem w łazience powinno być bardzo dokładnie przygotowane i zaimpregnowane, np. przez olejowanie. W przypadku drewna ważna jest też regularna jego impregnacja, lakierowanie woskowanie albo malowanie.

Dużo lepiej w wilgotnych warunkach sprawdza się drewno egzotyczne np. merbau, teak, cedr czy lapacho. Te gatunki mają oryginalne barwy, a do tego są twarde, stabilne, odporne na zmiany temperatury i wilgoć. Są jednak znacznie droższe od innych rodzajów drewna. Nie musimy jednak wykładać nimi całych ścian łazienki – wystarczy, że ułożymy je jedynie w wybranych obszarach, a już uzyskamy wyraźne ocieplenie wystroju wnętrza.

Można również stworzyć w łazience dekoracyjne elementy w postaci drewnianej boazerii zabezpieczone z zewnątrz barwną, wodoodporną farbą lub też lakierem. Malowanie boazerii daje dodatkowo możliwość stworzenia ciekawych kompozycji kolorystycznych.

Kamień

Naturalny kamień, podobnie ja płytki ceramiczne, posiada dużą odporność na trudne warunki panujące w łazienkach, pod warunkiem, że będzie odpowiednio oszlifowany i wypolerowany, ewentualnie żywicowany. Ściany łazienki możemy wyłożyć kamieniem w postaci płytek o rożnych wymiarach albo jednolitych dużych tafli. Zawsze powinniśmy układać kamień bardzo dokładnie, używając specjalnych zapraw i fug.

Na ścianach łazienki najlepiej sprawdzi się granit, marmur albo bazalt. Trawertyn będzie już potrzebował zabezpieczenie przeciwwilgociowego (jest porowaty), a onyksu najlepiej byłoby użyć w postaci mozaiki.

Szkło

Szkło stanowi wdzięczny materiał dekoracyjny, odporny na wodę, detergenty i chemikalia. Na rynku możemy dostać rożne odmiany dekoracyjnego szkła: przezroczyste, matowe, o strukturze gładkiej lub porowatej, barwne, lakierowane, z aplikacjami o rożnych wielkościach i wzorach. Materiał taki, z uwagi na bezpieczeństwo, niezbędnie powinien być hartowany, klejony lub zbrojony.

W łazience sprawdzi się zwłaszcza szkło lakierowane, tzw. lacobel, na którym nie pozostają zacieki i ślady po kroplach wody. Szkłem możemy pokryć całe ściany, korzystając z dużych tafli (np. z ozdobnym nadrukiem, sitodrukiem) w rożnych kolorach, albo też mniejsze obszary – w tym celu sprawdzą się szklane płytki lub znacznie drobniejsze elementy.

W łazience szklane pustaki czy luksfery mogą stanowić ściany, ich wypełnienia, przepierzenia czy też ścienne półki. Jeśli zastosujemy dodatkowo w łazience szklaną armaturę oraz sprzęty w podobnym stylu, stworzymy spójną aranżację.

Szybkie i niedrogie sposoby wykończenia ścian w łazienceglazura biała

Kiedy chcemy wykończyć ściany łazienki stosunkowo niedrogo, szybko i praktycznie, warto sięgnąć po:

- farby lateksowe, winylowe, lateksowo-akrylowe (nieprzepuszczalne),

- farby emulsyjne z cząsteczkami kwarcu – są odporne na zabrudzenia, grzyby, pleśnie oraz ścieranie,

- farby emulsyjne z dodatkiem cząstek krzemianowych – są one paroprzepuszczalne, odporne na żółknięcie, mycie, szorowanie,

- tapety winylowe, przeznaczone specjalnie do pomieszczeń z wilgocią, z grubszą i gąbczastą warstwą zewnętrzną,

- tapety z włókna szklanego, odporne na uszkodzenia mechaniczne i ogień, można pokrywać je farbą wodoodporną w dowolnym kolorze,

- tynki dekoracyjne odpowiednio zabezpieczone i wytrzymałe,

- beton, wygładzony, odpowiednio wykończony, modny, chętnie stosowany zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach,

- fototapety samoprzylepne lub mocowane na wodoodporny klej oraz naklejki – umieszczane zarówno na malowanej ścianie, jak i na płytkach.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Montaż boazerii za pomocą klamer montażowych

Montaż boazerii za pomocą klamer montażowych
Boazeria, kojarząca się nieco z czasami PRL-u, ma również zastosowanie współcześnie – wcale nie musi być nieestetyczna. Dodaje ciepła i przytulnoś...
Czytaj więcej

Drewno i szkło w wykończeniu i wyposażeniu

Drewno i szkło w wykończeniu i wyposażeniu
Drewno i szkło to udany duet – świadczą o tym niezliczone aranżacje wnętrz, w których materiały te zostały ze sobą zestawione. Jak się okazuje, możemy...
Czytaj więcej

Powrót do przeszłości – wykończenia ścian, które wciąż inspirują

Powrót do przeszłości – wykończenia ścian, które wciąż inspirują
Każda moda ma tendencję do powracania – również ta, która dotyczy wystroju wnętrz. Pomimo coraz nowszych sposobów na wykończenie ścian, które są nieko...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
02.02.2016
Projektuję właśnie kamienną łazienkę. Byłam sceptyczna, ale efekt wychodzi niezły.
22.01.2016
na razie mamy farbę i tapetę, ale docelowo chciałabym tę tapetę na drewno wymienić, nawet można sklejkę i to nie drogo, ale muszę przekonać faceta

Ocena i komentarz dla:

Pomysły na wykończenie ścian w łazience