Ściany w łazience – co zamiast płytek?

Ściany w łazience najczęściej pokrywane są kafelkami. Nie jest to jednak jedyny wybór. Jeżeli chcesz stworzyć oryginalny projekt, masz do wyboru wiele innych rozwiązań. Ważne, aby ściany nie chłonęły wilgoci. Zobacz, co na ściany do łazienki zamiast płytek nada się najlepiej.

Jak wykończyć ściany w łazience?

Nie da się ukryć, że klasycznym rozwiązaniem przy wykańczaniu łazienki są płytki. Kładzie się je zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Glazura w tym przypadku spełnia swoje funkcje – łatwo utrzymać ją w czystości, chroni tynk przed wilgocią, a w dodatku – pięknie wygląda. 

Sprawdź także: Jakie płytki wybrać - matowe czy z połyskiem?

Nie zawsze jednak musisz podążać za z góry wyznaczonymi standardami. Wykorzystując inne materiały, możesz stworzyć prawdziwy pokój kąpielowy. Ściany w łazience równie dobrze możesz obłożyć specjalnie impregnowanym drewnem, tapetą, szkłem lub położyć wodoodporną farbę. Przyjrzyjmy się bliżej wszystkim rozwiązaniom. 

Współcześnie coraz częściej stosuje się hybrydowe rozwiązania, np. połączenie kafelków z drewnem lub farbą. Glazurę możesz położyć w najbardziej narażonej na zamoknięcie strefie m.in. pod prysznicem czy przy wannie. Pozostałą część ściany możesz wykończyć tapetąfarbą czy drewnianymi elementami.

sciany-w-laziencesciany-w-laziencesciany-w-laziencesciany-w-lazience

Co na ścianę w łazience zamiast płytek? Nasze propozycje

Poniżej znajdziesz najczęściej stosowane rozwiązania na ściany w łazience, jeżeli nie chcesz stosować glazury. 

Drewniane ściany w łazienkach

Drewno na ścianie w łazience idealnie wpisze się we wnętrze w stylu rustykalnym oraz prowansalskim. Nada wnętrzu ciepła i przytulności. Do wyboru masz wiele rodzajów drewna – różnią się one od siebie fakturą, układem słojów, odcieniem, a także twardością. 

Drewniane ściany powinny być odpowiednio zaimpregnowane, aby nie nasiąkały wilgocią. Do łazienki najlepiej nadaje się drewno egzotyczne – ten rodzaj materiału wykończeniowego najlepiej reaguje na kontakt z wodą. Egzotyczne drewno nie odkształci się i nie nasiąknie wodą. Przyjrzyj się bliżej drewnu merabu, iroko, wenge czy tekowemu.

Zobacz również: Drewno w łazience – co wykończyć drewnem i jakiego drewna użyć?

Farba na ścianę w łazience

Dość prostym rozwiązaniem wykończenia łazienki będzie położenie na ścianach farby. Nie może być to jednak pierwsze lepsza farba akrylowa. Najlepiej sprawdzą się farby do kuchni i łazienek. Powinna ona spełniać wymogi wodoodporności. Ściany powinny być chronione przed wilgocią oraz możliwością rozwoju pleśni. 

W łazience najlepiej sprawdzą się farby lateksowe, winylowe czy ceramiczne. Dość łatwo się je myje, nie pochłaniają wody. Farbę położyć możesz na wszystkich ścianach lub tylko niektórych. 

Efekt łazienka „ciemna podłoga – jasne ściany” bardzo łatwo możesz uzyskać, wybierając odpowiednie kolory farb. Co ważne, metamorfozę łazienki za pomocą lateksowej farby zrobić możesz w jedno popołudnie. Niektóre farby nadają się również do malowania glazury, ścian lub podłogi.

Tapeta na ścianie w łazience

Ściany w łazience możesz równie dobrze udekorować tapetami. To rozwiązanie często budzi kontrowersje, ponieważ papierowe tapety dobrze łapią wilgoć. Ważne jest więc, żeby do łazienki wybierać tapety odporne na wilgoć. Rozważ wybranie tapet z włókna szklanego lub winylowych. 

Tapety wykonane z winylu można w łatwy sposób oczyścić. Nie musisz więc się martwić zachlapaniami czy osadem z mydła. Współcześnie tapety to nie tylko jednorodne wzory. Dzięki drukowi wielkoformatowemu wybrać możesz materiał na ścianę w łazience, który przypominał będzie prawdziwe dzieło sztuki. Możesz też rozważyć zakup fototapety

Tapety z odpornego włókna szklanego lub winylu mogą też naśladować inne rodzaje tekstur, np. cegłę, mozaikę czy klasyczną glazurę. 

Tapety kładzie się bardzo szybko – odświeżenie ścian w łazience za pomocą tapet potrwa zaledwie jeden dzień. Z łatwością dotniesz ją do wymiaru, a co ważniejsze – nie potrzebujesz do tego glazurnika. 

Szklana ściana w łazience

Żeby urozmaicić ścianę w łazience, możesz obłożyć ją szkłem. Pomyśl o szkle hartowanym lub klejonym. Twoja łazienka będzie lśnić czystością. Matowe szkło z powodzeniem zamaskuje zachlapania czy zabrudzenia. Szkło podobnie jak glazura świetnie chroni tynk przed nasiąkaniem wilgocią. Bardzo łatwo się też je czyści. 

Szkło doskonale wyglądać będzie w okolicy wanny oraz prysznica. Zwróć uwagę, żeby było ono odpowiednio elastyczne i odporne na stłuczenia. 

Ścianę w łazience, zwłaszcza małej, pokryć możesz od góry do dołu lustrem. Dzięki temu stworzysz złudzenie optyczne i powiększysz przestrzeń. Takie rozwiązanie sprawdzi się w łazience w stylu glamour. 

Cegła na ścianie w łazience

W loftowych łazienkach świetnie wyglądać będzie naturalna cegła na ścianie. Efekt ten uzyskać możesz za pomocą płytek lub też pozostawić naturalny, odsłonięty fragment muru. Także i tu musisz dobrze zabezpieczyć się przed wilgocią i możliwością rozwinięcia się pleśni. Dlatego dobrze ją zaimpregnuj. Odsłonięcie muru może wiązać się także z dokładnym oczyszczeniem i piaskowaniem. 

Beton architektoniczny na ścianie w łazience

Jeżeli kochasz nowoczesne, industrialne i minimalistyczne wnętrza, w łazience możesz zastosować popularny beton architektoniczny. To materiał, który dobrze sprawdzi się zarówno w łazience, jak i w kuchni, czyli w pomieszczeniach, które narażone są na zabrudzenia oraz kontakt z wodą. 

Beton taki najczęściej dostępny jest w formie wielkoformatowych płyt. Co ważne, nie zawsze musi być szary! Możesz pokryć go odpowiednią farbą lub też nabyć beton z pigmentem. 

Jeżeli chcesz stworzyć łazienkę w stylu retro, połączyć możesz podłogę lastriko z betonowymi ścianami. To częste rozwiązanie stosowane w łazienkach w restauracjach czy barach. 

sciany-w-laziencesciany-w-laziencesciany-w-laziencesciany-w-lazience

Już wiesz, co zamiast płytek do łazienki na ścianę! Puść wodzę fantazji!

Jak widzisz płytki na ścianie w łazience to nie jedyne rozwiązanie. Drewno, beton, farba czy tapeta sprawdzą się równie dobrze. Najważniejsze, aby były one wodoodporne i nie pochłaniały wilgoci. Dzięki temu unikniesz gromadzenia się niezdrowej pleśni czy innych rodzajów grzybów. Wszystkie alternatywne materiały wykończeniowe do łazienek znajdziesz na Castorama.pl.

Data publikacji: 20.01.2016