Produkty

Pomysły na wykończenie ścian w łazience

Pomysły na wykończenie ścian w łazience

Obecnie mamy bardzo wiele różnych sposobów, pozwalających w trwały i interesujący sposób wykończyć ściany w łazience. Jakie są najciekawsze rozwiązania i co warto o nich wiedzieć?

wykończenie ścian łazienkiJeśli płytki, to jakie?

Wybór płytek łazienkowych na rynku jest imponujący. Znajdziemy płytki wykonane z różnych surowców, np. ceramiczne czy kamienne, ale coraz częściej spotkamy także te wykonane z tworzyw sztucznych. Płytki mają różną fakturę oraz kolory, przez co można je dopasować do łazienki urządzonej w każdym stylu. Do wyboru mamy zarówno drobne dekoracyjne mozaiki, jak i płyty wielkoformatowe. Atrakcyjnie będą wyglądały płytki w kolorze złożonym z kilku barw o niskim nasyceniu, zmieniające się zależnie od rodzaju światła czy otoczenia. Jako element dekoracyjny przy ścianie z prostych gładkich płytek można też dodać płytki o bardzo nietypowych kształtach.

Płytki wielkoformatowe sprawiają wrażenie jednolitej tafli i dobrze pasują zwłaszcza do dużych i eleganckich łazienek. W mniejszych pomieszczeniach korzystniej jest zastosować płytki małe, jasne, odbijające światło. Warto wybierać te, które pozwalają na tworzenie minimalnych fug – ułatwi to utrzymanie łazienki w czystości.

Coraz częściej układamy płytki tylko tam, gdzie jest to niezbędne (z uwagi na bezpośrednie narażanie na działanie wody, np. przy prysznicu) – pozostałe miejsca chętnie wykańczamy w inny sposób. Stosujemy ciekawe metody łączące rożne materiały, wykorzystując do wykończenia łazienki także drewno, kamień farby, tapety lub szkło.

Drewno na ścianach łazienki

Dawniej zdecydowanie unikano drewna w łazienkach, ale obecnie jest ono już dość często stosowane. Rodzime drewno (dąb, buk, jesion, świerk, sosna, grusza) przed położeniem w łazience powinno być bardzo dokładnie przygotowane i zaimpregnowane, np. przez olejowanie. W przypadku drewna ważna jest też regularna jego impregnacja, lakierowanie woskowanie albo malowanie.

Dużo lepiej w wilgotnych warunkach sprawdza się drewno egzotyczne np. merbau, teak, cedr czy lapacho. Te gatunki mają oryginalne barwy, a do tego są twarde, stabilne, odporne na zmiany temperatury i wilgoć. Są jednak znacznie droższe od innych rodzajów drewna. Nie musimy jednak wykładać nimi całych ścian łazienki – wystarczy, że ułożymy je jedynie w wybranych obszarach, a już uzyskamy wyraźne ocieplenie wystroju wnętrza.

Można również stworzyć w łazience dekoracyjne elementy w postaci drewnianej boazerii zabezpieczone z zewnątrz barwną, wodoodporną farbą lub też lakierem. Malowanie boazerii daje dodatkowo możliwość stworzenia ciekawych kompozycji kolorystycznych.

Kamień

Naturalny kamień, podobnie ja płytki ceramiczne, posiada dużą odporność na trudne warunki panujące w łazienkach, pod warunkiem, że będzie odpowiednio oszlifowany i wypolerowany, ewentualnie żywicowany. Ściany łazienki możemy wyłożyć kamieniem w postaci płytek o rożnych wymiarach albo jednolitych dużych tafli. Zawsze powinniśmy układać kamień bardzo dokładnie, używając specjalnych zapraw i fug.

Na ścianach łazienki najlepiej sprawdzi się granit, marmur albo bazalt. Trawertyn będzie już potrzebował zabezpieczenie przeciwwilgociowego (jest porowaty), a onyksu najlepiej byłoby użyć w postaci mozaiki.

Szkło

Szkło stanowi wdzięczny materiał dekoracyjny, odporny na wodę, detergenty i chemikalia. Na rynku możemy dostać rożne odmiany dekoracyjnego szkła: przezroczyste, matowe, o strukturze gładkiej lub porowatej, barwne, lakierowane, z aplikacjami o rożnych wielkościach i wzorach. Materiał taki, z uwagi na bezpieczeństwo, niezbędnie powinien być hartowany, klejony lub zbrojony.

W łazience sprawdzi się zwłaszcza szkło lakierowane, tzw. lacobel, na którym nie pozostają zacieki i ślady po kroplach wody. Szkłem możemy pokryć całe ściany, korzystając z dużych tafli (np. z ozdobnym nadrukiem, sitodrukiem) w rożnych kolorach, albo też mniejsze obszary – w tym celu sprawdzą się szklane płytki lub znacznie drobniejsze elementy.

W łazience szklane pustaki czy luksfery mogą stanowić ściany, ich wypełnienia, przepierzenia czy też ścienne półki. Jeśli zastosujemy dodatkowo w łazience szklaną armaturę oraz sprzęty w podobnym stylu, stworzymy spójną aranżację.

Szybkie i niedrogie sposoby wykończenia ścian w łazienceglazura biała

Kiedy chcemy wykończyć ściany łazienki stosunkowo niedrogo, szybko i praktycznie, warto sięgnąć po:

- farby lateksowe, winylowe, lateksowo-akrylowe (nieprzepuszczalne),

- farby emulsyjne z cząsteczkami kwarcu – są odporne na zabrudzenia, grzyby, pleśnie oraz ścieranie,

- farby emulsyjne z dodatkiem cząstek krzemianowych – są one paroprzepuszczalne, odporne na żółknięcie, mycie, szorowanie,

- tapety winylowe, przeznaczone specjalnie do pomieszczeń z wilgocią, z grubszą i gąbczastą warstwą zewnętrzną,

- tapety z włókna szklanego, odporne na uszkodzenia mechaniczne i ogień, można pokrywać je farbą wodoodporną w dowolnym kolorze,

- tynki dekoracyjne odpowiednio zabezpieczone i wytrzymałe,

- beton, wygładzony, odpowiednio wykończony, modny, chętnie stosowany zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach,

- fototapety samoprzylepne lub mocowane na wodoodporny klej oraz naklejki – umieszczane zarówno na malowanej ścianie, jak i na płytkach.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Powrót do przeszłości – wykończenia ścian, które wciąż inspirują

Powrót do przeszłości – wykończenia ścian, które wciąż inspirują
Każda moda ma tendencję do powracania – również ta, która dotyczy wystroju wnętrz. Pomimo coraz nowszych sposobów na wykończenie ścian, które są nieko...
Czytaj więcej

Demontaż boazerii czy odświeżenie?

Demontaż boazerii czy odświeżenie?
Boazeria to materiał, bardzo często utożsamiany z niezbyt atrakcyjnym, PRL-owskim wnętrzem. Nie ma w tym nic dziwnego. Drewniana okładzina, położona n...
Czytaj więcej

Przegląd sposobów na nowoczesne wykończenie boazerii

Przegląd sposobów na nowoczesne wykończenie boazerii
Stara drewniana boazeria wciąż pokrywa nasze ściany, ale z pewnością dawno nie jest już ich ozdobą. Zamiast zrywać wszytkie deski możemy ją odnowić, n...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
02.02.2016
Projektuję właśnie kamienną łazienkę. Byłam sceptyczna, ale efekt wychodzi niezły.
22.01.2016
na razie mamy farbę i tapetę, ale docelowo chciałabym tę tapetę na drewno wymienić, nawet można sklejkę i to nie drogo, ale muszę przekonać faceta

Ocena i komentarz dla:

Pomysły na wykończenie ścian w łazience