Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

Poziomica laserowa i laser krzyżowy – zasada działania i funkcje

Choć tradycyjne poziomice wciąż cieszą się sporą popularnością, coraz częściej sięgamy po ich nowoczesne alternatywy w postaci poziomic laserowych oraz laserów krzyżowych. Zobaczmy, czym się cechują te rozwiązania i co warto wiedzieć, zanim je kupimy!

Wyznaczanie miejsca laserem krzyżowymWyznaczanie miejsca laserem krzyżowymWyznaczanie miejsca laserem krzyżowymWyznaczanie miejsca laserem krzyżowym

Poziomica laserowa – zasada działania i jak wybrać najlepszą?

W poziomicy laserowej na próżno szukać libelki, która znajduje się na tradycyjnym narzędziu – jej rolę przejmuje laserowa wiązka. Jak ją stosować? Kluczową kwestię stanowi ułożenie akcesorium we właściwym miejscu i unieruchomienie go – możemy to zrobić przy użyciu specjalnych uchwytów lub dodatkowego statywu. Szczególnie korzystna jest ta druga możliwość, gdyż dzięki niej będziemy mogli ustawić poziomicę na dowolnej wysokości.

Wybierając ją, zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, czy będziemy ją stosować w pomieszczeniach czy na zewnątrz. W tym drugim przypadku standardowe narzędzie może się nie sprawdzić – światło słoneczne sprawi, że wiązka lasera będzie niemalże niewidoczna. W tej sytuacji warto sięgnąć po model ze specjalnymi czujnikami, dzięki którym linia będzie widzialna bez żadnych zakłóceń.

Istotną kwestię stanowi też wielkość pomieszczeń, w których chcemy używać poziomicy. Możemy spotkać się z narzędziami o różnym zasięgu od kilku do kilkunastu metrów. Warto wspomnieć o tym, że z dłuższej wiązki laserowej może korzystać kilka osób jednocześnie – sprawdzi się to szczególnie na placu budowy.

Poziomica laserowaPoziomica laserowaPoziomica laserowaPoziomica laserowa

Laser krzyżowy – kiedy się przyda?

Narzędzie to różni się od poziomicy tylko tym, że zamiast jednej wiązki laserowej, mamy tu do czynienia z dwoma, które są ułożone prostopadle do siebie. Na rynku możemy też spotkać się z laserami krzyżowymi zwanymi „pajączkami”. Są to urządzenia, które wyświetlają kilka linii laserowych jednocześnie – najczęściej jest ich 8. Sprawdzą się np. w sytuacji, gdy chcemy namalować na ścianie geometryczny wzór o równych krawędziach. Pamiętajmy jednak o tym, że takie akcesorium wymaga zastosowania specjalnego stojaka.

Ciekawą możliwość stanowi także wykorzystanie lasera krzyżowego wielopłaszczyznowego. W tej sytuacji urządzenie wyświetla linie dokólne, które umożliwiają pracę na płaszczyznach znajdujących się w różnych częściach pomieszczenia. Możemy również skorzystać z laserów rotacyjnych, które wyświetlają jedną linię dookoła oraz pionową wiązkę w górę.

Poziomica laserowa CastoramaPoziomica laserowa CastoramaPoziomica laserowa CastoramaPoziomica laserowa Castorama

Które narzędzie wybrać?

Laser krzyżowy jest po prostu wariantem poziomicy, który umożliwia jednoczesne mierzenie w pionie i poziomie – dlatego jest bardziej uniwersalny. Niestety jest to jednocześnie nieco droższe rozwiązanie. Jeśli więc jesteśmy pewni, że wystarczy nam jedynie opcja pomiaru w jednej płaszczyźnie, możemy wybrać poziomicę laserową, która jest po prostu tańsza.

Porada eksperta

Poziomicę można też później rozbudować w laser krzyżowy, doposażając ją w specjalne akcesoria. W praktyce koszt budowy takiego urządzenia jest jednak dość wysoki i bardziej opłacalny jest zakup gotowego narzędzia.

O innych narzędziach pomiarowych możemy przeczytać w tym artykule.

Data publikacji: 29.03.2018