Produkty

Poziomica laserowa i laser krzyżowy – zasada działania i funkcje

Poziomica laserowa i laser krzyżowy – zasada działania i funkcje

Choć tradycyjne poziomice wciąż cieszą się sporą popularnością, coraz częściej sięgamy po ich nowoczesne alternatywy w postaci poziomic laserowych oraz laserów krzyżowych. Zobaczmy, czym się cechują te rozwiązania i co warto wiedzieć, zanim je kupimy!

Wyznaczanie miejsca laserem krzyżowymPoziomica laserowa – zasada działania i jak wybrać najlepszą?

W poziomicy laserowej na próżno szukać libelki, która znajduje się na tradycyjnym narzędziu – jej rolę przejmuje laserowa wiązka. Jak ją stosować? Kluczową kwestię stanowi ułożenie akcesorium we właściwym miejscu i unieruchomienie go – możemy to zrobić przy użyciu specjalnych uchwytów lub dodatkowego statywu. Szczególnie korzystna jest ta druga możliwość, gdyż dzięki niej będziemy mogli ustawić poziomicę na dowolnej wysokości.

Wybierając ją, zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, czy będziemy ją stosować w pomieszczeniach czy na zewnątrz. W tym drugim przypadku standardowe narzędzie może się nie sprawdzić – światło słoneczne sprawi, że wiązka lasera będzie niemalże niewidoczna. W tej sytuacji warto sięgnąć po model ze specjalnymi czujnikami, dzięki którym linia będzie widzialna bez żadnych zakłóceń.

Istotną kwestię stanowi też wielkość pomieszczeń, w których chcemy używać poziomicy. Możemy spotkać się z narzędziami o różnym zasięgu od kilku do kilkunastu metrów. Warto wspomnieć o tym, że z dłuższej wiązki laserowej może korzystać kilka osób jednocześnie – sprawdzi się to szczególnie na placu budowy.

Poziomica laserowaLaser krzyżowy – kiedy się przyda?

Narzędzie to różni się od poziomicy tylko tym, że zamiast jednej wiązki laserowej, mamy tu do czynienia z dwoma, które są ułożone prostopadle do siebie. Na rynku możemy też spotkać się z laserami krzyżowymi zwanymi „pajączkami”. Są to urządzenia, które wyświetlają kilka linii laserowych jednocześnie – najczęściej jest ich 8. Sprawdzą się np. w sytuacji, gdy chcemy namalować na ścianie geometryczny wzór o równych krawędziach. Pamiętajmy jednak o tym, że takie akcesorium wymaga zastosowania specjalnego stojaka.

Ciekawą możliwość stanowi także wykorzystanie lasera krzyżowego wielopłaszczyznowego. W tej sytuacji urządzenie wyświetla linie dokólne, które umożliwiają pracę na płaszczyznach znajdujących się w różnych częściach pomieszczenia. Możemy również skorzystać z laserów rotacyjnych, które wyświetlają jedną linię dookoła oraz pionową wiązkę w górę.

Poziomica laserowa CastoramaKtóre narzędzie wybrać?

Laser krzyżowy jest po prostu wariantem poziomicy, który umożliwia jednoczesne mierzenie w pionie i poziomie – dlatego jest bardziej uniwersalny. Niestety jest to jednocześnie nieco droższe rozwiązanie. Jeśli więc jesteśmy pewni, że wystarczy nam jedynie opcja pomiaru w jednej płaszczyźnie, możemy wybrać poziomicę laserową, która jest po prostu tańsza.

Porada eksperta

Poziomicę można też później rozbudować w laser krzyżowy, doposażając ją w specjalne akcesoria. W praktyce koszt budowy takiego urządzenia jest jednak dość wysoki i bardziej opłacalny jest zakup gotowego narzędzia.

O innych narzędziach pomiarowych możemy przeczytać w tym artykule.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Laser krzyżowy Magnusson – test urządzenia

Laser krzyżowy Magnusson – test urządzenia
Laser krzyżowy to produkt, który przyda się w każdym warsztacie majsterkowicza. Przyspiesza pracę i pozwala na precyzyjne sprawdzenie wypoziomo...
Czytaj więcej

Najpopularniejsze rodzaje i zastosowanie poziomic

Najpopularniejsze rodzaje i zastosowanie poziomic
Poziomica pozwala na precyzyjnie wyznaczanie poziomu płaszczyzn, co jest szczególnie przydatne zwłaszcza w budownictwie, przy wielu pracach remontowyc...
Czytaj więcej

Budowa ściany krzywoliniowej – na czym polega?

Budowa ściany krzywoliniowej – na czym polega?
Budowa ścianki krzywoliniowej może przysporzyć nam nie lada problemów. Szczególnie w zakresie wygięcia profilów poziomych UW zgodnie z projektem, a ta...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Poziomica laserowa i laser krzyżowy – zasada działania i funkcje