Produkty

Poznajemy galanterię metalową – sprężyny

Poznajemy galanterię metalową – sprężyny

Sprężyna to element konstrukcyjny, który z racji swojej podstawowej cechy – podatności na obciążenia – wykorzystywany jest powszechnie w budowlach i konstrukcjach. Wybór sprężyn o odpowiednich właściwościach pomoże nam w samodzielnym wykonaniu przydatnych domowych sprzętów – czego przykładem będzie huśtawka ogrodowa.

sprężyna Od kiedy wykorzystywane są sprężyny?

Sprężystość jest właściwością niezbędną do funkcjonowania nieograniczonej ilości urządzeń, mechanizmów i sprzętów domowego, codziennego użytku. Cecha ta wykorzystywana była na długo przed wynalezieniem sprężyny o powszechnie kojarzonym, charakterystycznym śrubowym kształcie – wykorzystywano między innymi sprężystość drewna w celu przygotowania pułapek na zwierzęta lub do celów bitewnych.

Kolejnymi wynalazkami był resor piórowy, sprężyna spiralna, która niemal równo od początku XVI wieku zaczęła zasilać mechanizmy zegarów, a znana nam z ruchomego wnętrza łóżek i tapczanów sprężyna śrubowa zaczęła być wykorzystywana w tapicerstwie od pierwszej połowy XIX wieku.

Czy wiesz, że…?

Różne rodzaje sprężyn wykorzystywane są nie tylko w celu rozciągania, ale również tłumienia siły (zderzaki, resory) i jej pomiaru, czego przykładem jest siłomierz

Sprężyna do huśtawki 7 x 35 mmRodzaje sprężyn, materiały ich wykonania, przenoszone i absorbowane przez nie siły stanowią istotny rozdział podręczników o konstrukcji maszyn i ich projektowaniu. Jednak nie musimy posiadać technicznego wykształcenia wyższego, by do własnych celów wykorzystać właściwości, jakie nadają sprężyny.

Praktyczne wykorzystanie sprężyny – huśtawka

Aby nadać siedzisku huśtawki płynny ruch i sprawić, że zawieszona przez nas huśtawka stanie się ulubionym sprzętem ogrodowego placu zabaw, powinniśmy zadbać o wykonanie tego rodzaju konstrukcji rekreacyjnych z materiałów o możliwie najlepszej jakości. Chociaż możliwe jest pójście na skróty i zakupienie gotowego zestawu służącego zabawie najmłodszych na świeżym powietrzu, jeśli tylko dysponujemy dużą ilością wolnego czasu i posiadamy pasję do majsterkowania, warto wykonać tego rodzaju konstrukcję własnoręcznie. O ile wykonanie obrzeża piaskownicy polegać będzie na zachowaniu trwałości łączeń elementów składających się na pojemnik na żółty piasek, sporządzenie huśtawki wymagać będzie nieco innego zakresu prac.

plac zabawW zależności od tego, kto będzie używał huśtawki, należy dopasować do wzrostu danej osoby wysokość siedziska i jego obramowanie, co jest szczególnie istotne w przypadku ruchliwych maluchów. Nie mniej ważne jest zastosowanie specjalnych sprężyn – huśtawkowych – aby nadać ruchowi płynność, a także haków – również określanych jako huśtawkowe. Budowa tych ostatnich uniemożliwia przypadkowe odczepienie każdego z ramion huśtawki nawet w czasie bardzo zamaszystego bujania.

Tego rodzaju umilacz czasu znajdzie zastosowanie nie tylko w ogrodzie podczas sprzyjającej pogody. Jeśli deszcz i chłód będą powodem pozostania w domu, również wewnątrz salonu huśtawka znajdzie chętnych do skorzystania. Warto przygotować się na tę ewentualność i sporządzić model huśtawki łatwy do przeniesienia i zawczasu umieścić w suficie huśtawkowe haki.

Data publikacji: 30.08.2017
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak samodzielnie wykonać huśtawkę?

Jak samodzielnie wykonać huśtawkę?
Ogród to idealne miejsce do relaksu i nieskrępowanej zabawy. Jeśli chcemy wprowadzić do niego elementy służące odpoczynkowi i beztroskiej zabawie, pom...
Czytaj więcej

Jak samemu skonstruować hamak? – poradnik

Jak samemu skonstruować hamak? – poradnik
Hamak w ogrodzie lub na przestronnym balkonie to świetne miejsce na chwilę relaksu. Taka przyjemność nie musi wcale dużo kosztować – tym bardzie...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Poznajemy galanterię metalową – sprężyny