Prace wykończeniowe w niskich temperaturach

Kiedy mamy do czynienia z niskimi temperaturami, zazwyczaj wstrzymujemy budowę domu, rezygnując z prowadzenia wszelkich robót. Są jednak sytuacje, w których możemy pozwolić sobie na wykonywanie prac wykończeniowych: tynkowania, układania płytek czy montażu okien i drzwi. Jak to zrobić?

grzejnikgrzejnikgrzejnikgrzejnik

Odpowiednie warunki

Na wykonywanie prac wykończeniowych pozwala nam temperatura przynajmniej 5 stopni Celsjusza. Taka sytuacja dotyczy jednak przede wszystkim montażu okien i drzwi. Tynkowanie ścian oraz układanie płytek powinny być wykonywane w pomieszczeniu, w którym utrzymywana jest temperatura minimalnie 15 stopni Celsjusza. W innym przypadku możemy mieć do czynienia ze znacznym spowolnieniem, a nawet zatrzymaniem procesu wiązania i twardnienia zapraw. Nie bez znaczenia jest też utrzymanie odpowiedniej wilgotności, która nie powinna przekraczać 70%. Przy pracach wykończeniowych wewnątrz budynku powinniśmy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń, nie zapominając jednocześnie o ciągłym podgrzewaniu wymienianego powietrza.

Jak podnosić temperaturę?

Sposobem na tymczasowe ogrzanie pomieszczenia jest zastosowanie specjalnych nagrzewnic lub przenośnych piecyków węglowych, które odprowadzają spaliny na zewnątrz budynku. Wykonując prace wykończeniowe wewnątrz budynku, nie powinniśmy jednak wykorzystywać nagrzewnic gazowych, które sprawiają, że w późniejszym etapie będziemy musieli uporać się z większą ilością wilgoci. Stosując tego typu urządzenia, powinniśmy pamiętać o tym, aby nie były one umieszczone zbyt blisko właściwego miejsca pracy – ich działanie powinno bowiem równomiernie ogrzewać dane pomieszczenie na całej jego przestrzeni. Aby zwiększyć skuteczność ogrzewania i utrzymać przez dłuższy czas pożądany poziom temperatury, wszelkie otwory możemy osłonić za pomocą szczelnej folii, mając na względzie właściwą wentylację wnętrza.

zaprawa murarsko-tynkarskazaprawa murarsko-tynkarskazaprawa murarsko-tynkarskazaprawa murarsko-tynkarska

Jak dobierać materiały?

Na rynku dostępne są produkty przeznaczone do prac prowadzonych przy obniżonych temperaturach. W zależności od zadania, jakie wykonujemy, powinniśmy przede wszystkim dokładnie przestrzegać zaleceń producenta, które znajdują się na opakowaniu. Podczas montażu okien i drzwi zalecane jest stosowanie specjalnych pianek, pozwalających na ich wykorzystanie nawet przy temperaturze poniżej zera. Mimo tego puszkę z pianką przed użyciem należy przetrzymywać w temperaturze pokojowej lub też podnosić jej temperaturę w ciepłej wodzie. Jeśli chodzi o zaprawy, powinniśmy zrezygnować głównie ze stosowania tych wapiennych, które zawierają znaczną ilość wody, i zdecydować się na wybór zapraw z większą zawartością cementu.

Data publikacji: 06.02.2015