Produkty

Prąd na działce - niezbędne formalności

Prąd na działce - niezbędne formalności

Jeśli chcesz podłączyć prąd na swojej działce, przygotuj się na to, że będziesz musiał załatwić trochę formalności. Aby móc korzystać z prądu, najprawdopodobniej poczekasz kilka miesięcy. Krok pierwszy to wniosek o wydanie technicznych warunków przyłączenia prądu, który składamy do firmy zarządzającej siecią energetyczną.

Warunki techniczne przyłączenia do sieci energetycznej określają m.in. możliwości podłączenia, zakres koniecznych prac oraz szacunkowy koszt wykonania przyłączenia.

Niestety czasem możemy napotkać na pewne przeszkody. Dlaczego? Przede wszystkim wówczas, gdy nasza działka jest położona zbyt daleko od linii zasilającej. Wówczas dostawcy może się nie opłacać przeprowadzanie przyłącza o długości kilku kilometrów.

Pamiętajmy jednak, że zgodnie z prawem, jeśli nasza działka znajduje się na planie zagospodarowania przestrzennego i jest wpisana jako działka budowlana, to dostawca musi umożliwić podłączenie mediów.

zasilaniePodłączenie energii elektrycznej odbywa się zgodnie z prawem energetycznym. Na jego podstawie to inwestor (czyli my) uiszcza opłatę przyłączeniową, a zakład energetyczny wykonuje przyłącze do granicy działki. Inwestor natomiast samodzielnie wykonuje przyłącze (czyli Wewnętrzną Linię Zasilającą  - WLZ) do postawionych budynków znajdujących się na całym jego terenie.

Nim jednak dojdzie do uzyskania bezpośredniego przyłączenia działki do sieci energetycznej, konieczne jest uzyskanie warunków technicznych przyłączenia do sieci. Umożliwiają one otrzymanie pozwolenia na budowę.

Jak powinien wyglądać wniosek

Wystarczy wypełnić gotowy formularz, w którym umieszczamy swoje dane osobowe, adres oraz nr działki, do której media mają być przyłączone, opisać charakter obiektu, który ma być przyłączony do sieci (np. budynek mieszkalny, mieszkanie, garaż, altana, plac budowy), wielkość mocy urządzeń, które będą używane w przyłączanym obiekcie, zapotrzebowanie na moc przyłączeniową i przewidywany termin rozpoczęcia dostaw energii.

Do wniosku najlepiej dołączyć załączniki:

  • dokument stwierdzający tytuł prawny do korzystania z nieruchomości;

  • plan zabudowy;

  • jeśli prąd ma zostać podłączony najpierw na budowę, a potem do przyszłego domu, trzeba koniecznie zaznaczyć we wniosku oba te cele.

Warto wiedzieć: koszt przyłącza energetycznego do długości 200 m to ok. 2000 zł.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Techniki malowania ścian – pędzel, wałek czy natrysk?

Techniki malowania ścian – pędzel, wałek czy natrysk?
Malowanie ścian to zwykle jeden z elementów każdego domowego remontu. Aby je wykonać, potrzebujemy jedynie wybranej farby i odpowiednich narzędzi – pę...
Czytaj więcej

Co powinieneś wiedzieć o agregatach prądotwórczych?

Co powinieneś wiedzieć o agregatach prądotwórczych?
Jeśli nie mamy na swojej działce prądu, bądź planujemy budowę w miejscu bez przyłącza elektrycznego, najlepiej wyposażyć się w agregat prądotwórczy. Z...
Czytaj więcej

Jak poradzić sobie bez prądu?

Jak poradzić sobie bez prądu?
Stałe zasilanie energią elektryczną zdaje się rzeczą tak naturalną, że zdarza się nam zapominać, iż zależy tylko od pewności połączeń. Jak udowodniły ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Prąd na działce - niezbędne formalności