Praktyczne akcesoria do Twojego samochodu

Podróże samochodem, czy to te dłuższe, czy krótsze obfitować mogą w wiele nieprzewidzianych sytuacji. Wie o tym każdy doświadczony kierowca. Czy to problem z odpaleniem samochody, przebita opona czy wypalona żarówka, dzięki odpowiedniemu wyposażeniu naszego pojazdu jesteśmy w stanie poradzić sobie z drobnymi przeciwnościami losu. Dodatkowo niektóre akcesoria samochodowe mogą uczynić naszą podróż bardziej komfortową. Zobaczmy, co warto mieć w swoim aucie!

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu?
Praktyczne akcesoria do Twojego samochodu

Zacznijmy od podstaw, czyli tego, co jest wymaganym przez prawo wyposażeniem naszego samochodu. Niezależnie od tego, czy wybieramy się w długą podróż, czy jedziemy na szybkie zakupy do pobliskiego sklepu, według przepisów ruchu drogowego obowiązujących w Polsce, każdy pojazd powinien posiadać gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy.

 

To podstawowe wyposażenie samochodu jest niezbędne w celu zachowaniu bezpieczeństwa. Dodatkowo trzeba pamiętać, że gaśnica, którą posiadamy w aucie musi mieć aktualną homologację, bo w innym przypadku nie spełnia ona obecnie obowiązujących norm.

 

Trzeba pamiętać także, że wspomniane przyrządy wymagane są w Polsce, natomiast inne kraje mogą wymagać wyposażenia samochodu w dodatkowe elementy. Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje koniecznie trzeba więc sprawdzić, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w krajach, przez które będziemy podróżować.

Jakie dodatkowe akcesoria samochodowe warto mieć w aucie?

Elementem, który nie jest wymagany, ale warto posiadać go w swoim aucie jest apteczka. Powinny znajdować się w niej podstawowe produkty dzięki, którym będziemy wstanie udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, np. plastry, bandaże, nożyczki czy leki.

 

Innymi wartymi posiadania akcesoriami są:

 

  • linka holownicza

Przydatna może być, jeśli nas pojazd zostanie unieruchomiony na środku drogi albo jeśli chcielibyśmy pomóc innej osobie, której auto jest niesprawne. Musimy jednak pamiętać, że do zamontowania linki holowniczej potrzebny jest też specjalny metalowy uchwyt.  Nie zawsze jest on montowany w aucie na stałe, dlatego upewnijmy się, czy posiadamy taki przyrząd w naszym samochodzie,

 

  • kable rozruchowe

Kable rozruchowe oraz prostowniki samochodowe mogą być przydatne w przypadku, gdy mamy problemy z odpaleniem samochodu. Zwykle potrzebne są one w zimie, przy większych mrozach, ale w cieplejszych sezonach również mogą okazać się niezbędne,

 

  • zapasowe żarówki

Brak sprawnie działający żarówek może potencjalnym mandatem, ale przede wszystkim oznacza spadek bezpieczeństwa dla nas oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego warto mieć na wyposażeniu zapasowe żarówki, których możemy użyć w sytuacji awaryjnej,

 

  • kamizelka odblaskowa

Jest to kolejny element, który warto posiadać w naszym samochodzie, tym bardziej, że w niektórych krajach w Europie jest wyposażeniem obowiązkowym każdego pojazdu,

 

  • koło zapasowe

W razie “złapania gumy” posiadając zapasowe koło, jesteśmy w stanie uniknąć unieruchomienia naszego pojazdu. Pamiętajmy jednak, że aby wymienić koło w aucie potrzebny nam będzie podnośnik oraz specjalny klucz do kół, dlatego ich również nie może zabraknąć w bagażniku.

 

Jakie akcesoria samochodowe zwiększą wygodę podróży?
Ramka do tablic rejestracyjnych czarna

 

Nie wszystkie elementy wyposażenia w naszym samochodzie mają na celu poprawę bezpieczeństwa podróży. Warto zwrócić uwagę na akcesoria, dzięki którym podróż samochodem staje się bardziej komfortowym przeżyciem. Można wymienić tutaj nawigację samochodową, specjalne chwytaki na telefon, stojaki na kubki, ładowarki samochodowe czy znane wszystkim choinki zapachowe. Niektóre z tych akcesoriów są standardowym wyposażeniem nowszych modeli samochodów, jednak gdy nasze auto nie jest wyposażone w tego typu elementy, warto nabyć je, żeby powiększyć nasz codzienny komfort. 

Co jeszcze warto mieć w samochodzie?

Wśród akcesoriów samochodowych, które warto posiadać na wyposażeniu swojego auta są również produkty, które przydają się okazjonalnie, np. w przypadku trudnych warunków pogodowych. Takim elementem są np. skrobaczki do szyb, które mogą być przydatne szczególnie zimą, gdy zostawiamy nasz samochód na zewnątrz. Kolejnym gadżetem, który może okazać się niebywale przydatnym jest latarka. Warto mieć pod ręką też zapasową ramkę do tablicy rejestracyjnej czy lejki, służące do uzupełniania płynów w naszym aucie. 

 

Wszystkie wymienione akcesoria samochodowe, czy to obowiązkowe, zwiększające komfort, czy też zapasowe, warto posiadać w naszym samochodzie. Niezależnie od tego, czy używamy ich na co dzień, czy w sytuacjach awaryjnych, te drobne elementy mogą być dla nas niezastąpione, zwiększając bezpieczeństwo i komfort naszych podróży.