Produkty

Preparaty i urządzenia do czyszczenia dywanów

Preparaty i urządzenia do czyszczenia dywanów

Dywany są świetną dekoracją, a także izolacją cieplną i akustyczną, jednak są one narażone na  rozmaite zabrudzenia. Jak dbać o dywany i co zrobić, aby usunąć uporczywe plamy?

 

szczotkowanie dywanuDywan nadaje wnętrzom przytulności, bo pozwala stąpać po ciepłej, miłej dla stóp posadzce. Jednak, zaniedbany, może być siedliskiem roztoczy i bakterii. O dywan należy szczególnie dbać, jeśli w domu mamy małe dzieci lub zwierzęta, a także jeśli jesteśmy podatni na alergie.

Chcąc usunąć świeże plamy możemy zastosować środki domowe – przetrzeć plamę wilgotną ściereczką z detergentem lub też spryskać ją np. sodą oczyszczoną czy pianką do golenia, by po chwili zmyć je razem z zabrudzeniem.

Starsze plamy możemy wywabiać np. mieszanką 3 łyżek octu i 2 łyżek proszku do pieczenia rozpuszczonych w litrze letniej wody, którą przecieramy zabrudzenia. Uwięzioną w dywanie gumę do żucia możemy usunąć kostkami lodu. Na tłuste plamy możemy posypać talk, który zmywamy po kilkunastu godzinach. Jeśli chcemy usunąć z dywanu wosk, nałóżmy na plamę kilka warstw chusteczek lub niebarwionych ręczników papierowych czy bibuły, a następnie przystawmy do nich ciepłe żelazko – plama powinna zostać wchłonięta przez bibułki.

Do domowego odświeżenia dywanów można także stosować specjalne płyny i preparaty czyszczące. Pozwalają one lekko odświeżyć dywan i usunąć niewielkie zabrudzenia. Stosując płyny do czyszczenia należy uważać, by nie przemoczyć materiału, a przy stosowaniu proszków należy dokładnie odkurzyć resztki ze środka dywanu, gdyż te mogą mieć działanie drażniące,

Sezonowy łyk powietrza. Dywany najlepiej przynajmniej 1-2 razy do roku wytrzepać na świeżym powietrzu. Pozwoli to zachować ich świeżość i skutecznie pozbyć się kurzu – także z ich spodniej części. Latem można wykorzystać osiedlowy trzepak lub barierki przy swoim domu, za to zimą możemy wystawić dywan na świeży śnieg i zarówno na jednej, jak i na drugiej stronie solidnie go wytrzepać. Dzięki temu brud pozostanie na śniegu, a nasz dywan będzie naturalnie odświeżony.

Aby odświeżanie dywanu było łatwe i możliwe przez cały rok, warto wybrać odkurzacze piorące i dezynfekujące dywany i tapicerki. Obecnie są one powszechnie dostępne, a z ich obsługą poradzi sobie niemal każdy użytkownik. Tym sposobem do regularnego czyszczenia dywanów nie musimy zatrudniać profesjonalistów. Jeśli szukamy urządzenia, które jednocześnie czyści oraz dezynfekuje bez konieczności stosowania mocnych w działaniu preparatów chemicznych, warto wybrać:

Odkurzacze parowe, które dzięki parze zabijają groźne drobnoustroje, a także rozbijają nawet oporne zabrudzenia, które następnie zasysane są do wnętrza urządzenia. Dzięki załączonym pojemnikom i filtrom wszelkie pyły i roztocza pozostają we wnętrzu urządzenia, co poprawia jakość powietrza – a to szczególnie ważne odkurzanie dywanudla alergików.

Urządzenia ekstrakcyjne pozwalają zarówno prać, odświeżać jak i czyścić dywany i tapicerki, także przy użyciu detergentów. Pozwalają one na skuteczne usuwanie zarówno roztoczy, jak i uciążliwych plam a także nieprzyjemnych zapachów. Skuteczne detergenty poradzą sobie nawet ze starymi plamami.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo radosny czas. Dla podkreślenia jego niepowtarzalnego charakteru często porządkujemy cały dom. Aby cieszyć się pi...
Czytaj więcej

Jaki odkurzacz wybrać do domu i warsztatu?

Jaki odkurzacz wybrać do domu i warsztatu?
Wybór odpowiedniego odkurzacza do zastosowań domowych zaoszczędzi nam czas na pracach porządkowych w każdym z pomieszczeń mieszkalnych i warsztatowych...
Czytaj więcej

Porządkowanie domu i jego otoczenia z urządzeniami Nilfisk

Porządkowanie domu i jego otoczenia z urządzeniami Nilfisk
Aby skutecznie i w wygodny sposób uporządkować dom oraz teren wokół niego, konieczne będzie posłużenie się przeznaczonymi do tego celu narzędziami. Pr...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Preparaty i urządzenia do czyszczenia dywanów