Kiedy przyda nam się pasta antyodpryskowa?
Nic nie pogarsza stanu technicznego dyszy gazowej tak jak ciągle wtapiające się w nią odpryski metali. Co zrobić, aby temu zapobiec? Wystarczy zastosować preparat antyodpryskowy, który zapobiegnie przyklejaniu opiłków do narzędzia, poprawiając jednocześnie efektywność spawania. Środek warto też zastosować na spawanej powierzchni – dzięki temu łatwiej usuniemy z niej nagar złożony z wtopionych odprysków oraz innych zanieczyszczeń.
Preparaty przeciwodpryskowe są dostępnie w formie gęstej pasty lub sprayu. W naszym asortymencie spotkamy się z tą drugą możliwością.
Pasta do trawienia i neutralizująca – dlaczego warto je stosować w komplecie?
Chcąc pozbyć się pozostałych na powierzchni metalu tlenków, nie pozostaje nam nic innego jak sięgnąć po tzw. pastę trawiącą. Preparat sprawdza się przede wszystkim w przypadku kwasoodpornych stopów stali oraz stopów niklu. Korzystając z niego, skutecznie usuniemy ze spawanej powierzchni nalot i odtworzymy jej powłokę tlenkową, która służy za barierę przeciwkorozyjną.
Jak sama nazwa wskazuje, środek ten wytrawia metal, czyli usuwa jego wierzchnią powłokę. Gdy wykona już swoje zadanie, trzeba się go zatem pozbyć – by nie wżarł się w materiał zbyt głęboko. Tutaj z pomocą przychodzi nam właśnie pasta neutralizująca. Stosując ją, sprawimy również, że powstałe podczas tego procesu odpadki staną się nietoksyczne – będziemy więc mogli zutylizować je tak, jak standardowe śmieci warsztatowe.
Uwaga! Pasta do trawienia jest substancją silnie żrącą i toksyczną. Możemy się nią zatruć nie tylko na skutek jej przypadkowego spożycia, lecz nawet wtedy, gdy zbyt długo przebywamy wśród jej oparów. Z tego powodu podczas korzystania z niej powinniśmy zawsze zachowywać szczególne względy bezpieczeństwa i nosić maseczkę chroniącą przed szkodliwymi wyziewami. |
Chemia spawalnicza – jakie jeszcze mamy możliwości?
Poza wyżej wymienionymi preparatami, mogą nam się również przydać:
- zmywacz do spoin – służy do wykrywania nieszczelności i pęknięć w wykonanych spoinach;
- taśma czyszcząca – jej zastosowanie pozwoli nam na elektrolityczne oczyszczenie spoin z resztek użytej chemii i usunięcie przebarwień;
- pędzel do past trawiących – akcesorium do aplikacji chemii spawalniczej. Posiada kwasoodporne włosie, przez co nie niszczeje na skutek kontaktu ze żrącym preparatem;
- pasta polerska – wykorzystamy ją do zgrubnego lub końcowego wypolerowania zespawanej powierzchni;
- aluminium, miedź, stal, chrom lub cynk w sprayu – preparaty na bazie pigmentu z określonego metalu, które służą do stworzenia na metalowej powierzchni antykorozyjnej powłoki odpornej na działania czynników zewnętrznych.
Co jeszcze przyda nam się podczas spawania? Zobaczmy, jaki osprzęt warto zebrać, zanim zabierzemy się do pracy – przeczytamy o tym w tym artykule.