Przegląd narzędzi trzonowanych do ogrodu

Pielęgnacja ogródka, warzywnika czy rabatek wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi trzonowanych. Ich szeroki wybór pozwala nam na dobranie je do własnych potrzeb i jak najlepsze usprawnienie wykonywania zaplanow

Ogród to idealne miejsce na odpoczynek i rekreację. Aby jednak móc cieszyć się możliwością spędzania czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu kwitnących i owocujących roślin, należy wcześniej odpowiednio o nie zadbać. Niezależnie czy pielęgnacja ogrodu to Twoje hobby, czy obowiązek, warto sięgnąć po specjalistyczne narzędzia, które usprawnią i przyspieszą pracę. Dzięki nim nie tylko zyskasz na czasie, ale również dokładności i wygodzie. 

W każdej ogrodowej szopie czy składziku powinny znajdować się podstawowe narzędzia, które są niezbędne przy różnych pracach. Narzędzia trzonowane osadzone są na długim trzonku, dzięki czemu nie ma konieczności schylania się i nadwyrężania pleców podczas prac przy rabatkach. Trzonek pozwala również na użycie ilości siły np. w trakcie kopania oraz pozwala na objęcie większego terenu przy grabieniu liści. Zależnie od własnych preferencji możemy postawić na tradycyjny trzonek, wykonany z oszlifowanego drewna lub metalowy z gumowymi profilowaniami. Do wyboru mamy również dwa rodzaje zakończeń – w kształcie litery D oraz T. Typ uchwytu może mieć szczególne znaczenie, gdy wybieramy szpadle, widły lub łopaty.

Ogródek od podstaw, czyli szpadle i łopaty
łopata

Przekopanie ziemi jest pierwszą czynnością, jaką powinniśmy przeprowadzić, zakładając warzywnik lub rabatkę. Dzięki temu napowietrzymy ziemię i pozbędziemy się z niej chwastów, przygotowując w ten sposób glebę na nowe rośliny. Wykorzystamy do tego celu szpadle, które posiadają ostro zakończoną część roboczą, co ułatwia wbijanie ich w twardą ziemię. Inne rodzaje szpadli i łopaty proste przydają się natomiast przy przenoszeniu np. kompostu. Na dużą łopatę możemy nabrać sporo nawozu i rozprowadzić między naszymi roślinami. Tego typu narzędzia sprawdzają się także w czasie przebudowywania i projektowania ogrodu.

Czy wiesz, że…?

Spośród łopat wyróżniamy także łopaty do śniegu, które również są niezastąpione przy pracach na zewnątrz domu. Dzięki nim odgarniemy śnieg z chodników, zapewniając sobie dogodne warunki do przemierzania codziennych tras w bezpieczny sposób.

Grabie i widły
narzędzia ogrodowe

Grabie będą nam potrzebne niemal przez cały rok. Wiosną pomogą przygotować ogródek – usprawnią sprzątanie nieczystości i pozostałości po zimie. Latem natomiast okażą się niezastąpione podczas zgarniania odpadów po koszeniu trawników, wreszcie jesienią wykorzystamy je do grabienia liści opadających z drzew. Widły natomiast umożliwią nam przekopywanie i przewracanie kompostu, co przyspieszy proces rozkładu – będziemy mogli szybciej skorzystać z organicznego nawozu. Dodatkowo mogą też posłużyć do spulchniania gleby.

Grace i motyki – niezbędnik przy uprawach

Niezależnie od tego, czy uprawiamy kwiaty, czy też warzywa, jesteśmy skazani na walkę z chwastami. W tym celu możemy posłużyć się gracami i motykami, które pomogą nam w precyzyjny sposób plewić rośliny. Ponadto te narzędzia trzonowane posiadają ostre zakończenia, dlatego też nadają się do przekopywania ziemi – oczywiście w mniejszym zakresie niż w przypadku szpadli.

Świdry i dołowniki – wygodniejsze sadzenie
Grabie ogrodowe Prosperplast IGR2

Świdry i dołowniki umożliwiają wykonywanie otworów w glebie w bardzo łatwy sposób, niemal bez wysiłku. Dlatego też są niezastąpione szczególnie wtedy, gdy mamy do zasadzenia wiele roślin. Świetnie nadają się do sadzenia równomiernych szpalerów drzew, ale docenimy je także przy zwykłym przesadzaniu. Świdry możemy też wykorzystać przy innych zadaniach, np. w czasie stawiania płotów – z łatwością wykonamy nimi doły, w których osadzimy słupki.

Narzędzia systemowe – praktyczne i ekonomiczne

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie narzędzi systemowych. Wystarczy, że kupimy jeden trzonek i dokupimy do niego odpowiednie końcówki, aby zyskać kompletny zestaw narzędzi do ogrodu. Jest to idealny wariant dla tych, którzy nie mają warunków do przechowywania dużej ilości sprzętu ogrodowego, ale i dla wszystkich osób ceniących porządek w schowku lub garażu.

Dzięki odpowiednio dobranym narzędziom trzonowanym zyskamy wsparcie podczas różnych rodzajów prac ogrodowych. Niezależnie czy potrzebujemy wyplewić i posadzić rośliny, spulchnić glebę, wyrównać teren czy uprzątnąć ogród, narzędzia trzonowane pomogą nam zadbać o swój zielony teren, a tym samym – zyskać więcej czasu na odpoczynek na świeżym powietrzu.