icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Przegląd skutecznych środków i narzędzi do czyszczenia fug

Szczeliny pomiędzy płytkami ściennymi i podłogowymi wypełnia się fugą, aby materiał wyglądał estetycznie i było można go łatwo czyścić. Jednak z upływem czasu nawet odporna na zabrudzenia spoina może zmienić swój kolor. Jak wyczyścić fugi? Poznajmy skuteczne środki i narzędzia do czyszczenia fug.

posadzkaposadzkaposadzkaposadzka

Domowe środki do czyszczenia fug

Jeśli zabrudzenia są niewielkie, jak również objęta nimi powierzchnia, możemy sięgnąć po domowe środki czyszczące. Do usuwania brudu możemy posłużyć się proszkiem do pieczenia. Nanosimy go na brudne fugi i pozostawiamy na ok. pół godziny, aby proszek zdążył zadziałać. Po tym czasie ścieramy go wilgotną ściereczką i spłukujemy płytki wodą.

Drugim skutecznym środkiem może okazać się zwykły ocet. Mieszamy go z wodą w proporcji 1:2 i przy użyciu małej szczoteczki szorujemy fugę. Możemy też połączyć ocet z sodą, przygotowując z dwóch składników gęstą papkę. Nanosimy ją na brudne spoiny. Po 15 minutach szorujemy fugi szczoteczką i zmywamy je czystą wodą.

Gdy domowe sposoby nie wystarczają – chemia do czyszczenia fug

W ofercie producentów znajdziesz wiele środków, które dobrze radzą sobie z zabrudzonymi fugami. Produkty nie tylko usuwają widoczne plamy, ale też pozbywają się pleśni i zarodków rozwijających się w wilgotnych miejscach (jeśli zawierają w składzie wybielacz lub inny przeciwgrzybiczny środek). Najpierw przetestujmy ich działanie na niewielkiej powierzchni, bo niektóre środki mogą wpływać na wybarwienie glazury i zmieniać kolor wrażliwych materiałów okładzinowych.

 

Szczotka do fug metalowa Gardena CombisystemSzczotka do fug metalowa Gardena CombisystemSzczotka do fug metalowa Gardena CombisystemSzczotka do fug metalowa Gardena Combisystem

Oto niektóre skuteczne i łatwo dostępne środki do mycia spoin pomiędzy płytkami:

Oro Perfekt – środek do czyszczenia fug pozbywa się zabrudzeń z powierzchni białych i kolorowych. Czyści fugi w klinkierze, licówce, kamieniu naturalnym i różnych rodzajach murów;

Starwax – pleśniobójczy i bakteriobójczy środek do fug skutecznie usuwa czarne ślady. Produkt sprawdzi się w każdej łazience i wilgotnych pomieszczeniach;

Clinneo – środek czyszczący fugi nie tylko usuwa zabrudzenia, ale też odświeża ich kolor. Nie odbarwia.

HG – środek do usuwania pleśni umożliwia oczyszczenie uszczelek silikonowych. Skutecznie usuwa pleśń ze spoin i zapobiega jej rozprzestrzenianiu.

Środki dostępne są w kategorii Czyszczenie i pielęgnacja płytek.

Uwaga!

Przed zastosowaniem chemii czyszczącej koniecznie zapoznajmy się z instrukcją obsługi. Preparaty mają zwykle silne zapachy i drażniące drogi oddechowe substancje, dlatego wyposażmy się w maseczki ochronne. Nie zapomnijmy też o okularach i rękawicach. Używajmy mocnej chemii, gdy dzieci nie ma w domu, aby nie narażać ich na wdychanie niebezpiecznych chemikaliów. Ponadto pomieszczenie, w którym czyścimy kafelki, powinno być dobrze wietrzone.

czyszczenie fugczyszczenie fugczyszczenie fugczyszczenie fug

Marker do odświeżania i malowania fug

Marker do fug to przydatny gadżet, który umożliwia szybkie odnowienie fug, które wypłowiały, zszarzały lub zżółkły. Mogą być dobrym rozwiązaniem odraczających w czasie konieczność wymiany zaprawy spoinującej.

Metalowe i plastikowe szczotki do fug

Do usuwania mchu z fug i usuwania zabrudzeń spomiędzy płyt chodnikowych możemy się posłużyć specjalną szczotką z serii narzędzi systemowych. Włosie akcesorium wykonane z mocnej stali ułatwiają usuwanie uporczywego brudu. Warto szukać szczotek, które znajdują się w jednej serii z trzonkami systemowymi – wówczas jedna końcówka będzie pasować do uchwytów o różnej długości. Do czyszczenia fug w domowej kuchni lub łazience wystarczy specjalna szczotka z tworzywa sztucznego. Jej włosie musi być wystarczająco sztywne, aby nie odkształcało się przy mocnym docisku i dosięgało do wąskich szczelin pomiędzy płytkami.

Data publikacji: 31.01.2018