Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Przenoszenie wzorów – na czym polega i jak je stosować

Jeśli szukamy niedrogiego i oryginalnego sposobu na ozdobienie naszych wnętrz, warto zainteresować się techniką transferu. Pozwala ona na udekorowanie mebli, tkanin czy elementów wyposażenia dowolnie wybranym przez nas wzorem.

przenoszenie wzorówprzenoszenie wzorówprzenoszenie wzorówprzenoszenie wzorów

Transfer wzorów – potrzebne akcesoria

Przenoszenie wzorów na wybrane przedmioty możliwe jest dzięki różnym akcesoriom. W tym celu stosować możemy wydruki z drukarek laserowych wykonane na zwykłym papierze lub specjalny papier transferowy. Przydatne będą także: rozpuszczalnik nitro, medium do transferów, preparat Mod Podge, farba i taśma malarska. Wzory przenosić można na kilka sposobów, z których każdy wymaga innego z wymienionych środków. W każdym przypadku jednak czynność ta jest na tyle prosta, że możemy wykonać ją samodzielnie.

Transfer wzorów przy pomocy medium

Medium to preparat, za pomocą którego łatwo i szybko przeniesiemy na wybraną powierzchnię wzór wydrukowany na zwykłym papierze ksero na drukarce laserowej. Wydruk smarujemy medium – czynność tę powtarzamy jeszcze kilkukrotnie w odstępach 30-minutowych. Po nałożeniu ostatniej warstwy wydruk pozostawiamy na 10 godzin. Po tym czasie zanurzamy go w letniej wodzie, a następnie ostrożnie odklejamy uzyskaną w ten sposób folię z wzorem. Wybraną powierzchnię smarujemy medium i przyklejamy do niej wzór, który, gdy wyschnie, zabezpieczamy lakierem.

Transfer za pomocą rozpuszczalnika lub zmywacza do paznokci

Korzystając z tej metody możemy przenieść na daną powierzchnię czarno-biały wzór wydrukowany na drukarce laserowej w lustrzanym odbiciu. Kartkę mocujemy na wybranej powierzchni za pomocą taśmy malarskiej, nadrukowaną stroną do dekorowanej płaszczyzny. Szmatkę lub wacik kosmetyczny namaczamy w rozpuszczalniku lub zmywaczu, po czym stemplujemy wzór – papier zacznie stawać się przezroczysty, a uwidoczni się sama grafika. Materiał lub watę dociskamy dodatkowo np. łyżką, po czym uchylamy róg kartki, by sprawdzić jakość transferu. Czynność kontynuujemy do czasu osiągnięcia zadowalającego efektu, po czym ściągamy papier. Gdy nadruk wyschnie, pokrywamy go lakierem akrylowym.

taśma malarskataśma malarskataśma malarskataśma malarska

Transfer wzoru na tkaninę

W tym celu skorzystamy ze specjalnego papieru transferowego oraz żelazka. Wydruk w lustrzanym odbiciu przykładamy nadrukiem do tkaniny, która uprzednio powinna zostać wyprasowana. Następnie prasujemy papier, a gdy przestygnie, ostrożnie go usuwamy.

Transfer wzorów na farbie

Do jego wykonania potrzebna będzie farba akrylowa oraz wydruk z drukarki laserowej w lustrzanym odbiciu. Dekorowaną powierzchnię malujemy farbą akrylową, najlepiej białą. Następnie przykładamy do niej papier nadrukowaną stroną i mocno dociskamy, po czym pozostawiamy do wyschnięcia, najlepiej na 24 godziny. Po tym czasie za pomocą pędzla smarujemy kartkę wodą, czekając aż namoknie. Delikatnie usuwamy papier palcami. Gdy obrazek wyschnie, ponawiamy moczenie i znów rolujemy papier palcami, usuwając jego pozostałości. Gdy to zrobimy a dekoracja wyschnie, zabezpieczamy ją lakierem.

Data publikacji: 10.02.2016