Produkty

Przenoszenie wzorów – na czym polega i jak je stosować

Przenoszenie wzorów – na czym polega i jak je stosować

Jeśli szukamy niedrogiego i oryginalnego sposobu na ozdobienie naszych wnętrz, warto zainteresować się techniką transferu. Pozwala ona na udekorowanie mebli, tkanin czy elementów wyposażenia dowolnie wybranym przez nas wzorem.

przenoszenie wzorówTransfer wzorów – potrzebne akcesoria

Przenoszenie wzorów na wybrane przedmioty możliwe jest dzięki różnym akcesoriom. W tym celu stosować możemy wydruki z drukarek laserowych wykonane na zwykłym papierze lub specjalny papier transferowy. Przydatne będą także: rozpuszczalnik nitro, medium do transferów, preparat Mod Podge, farba i taśma malarska. Wzory przenosić można na kilka sposobów, z których każdy wymaga innego z wymienionych środków. W każdym przypadku jednak czynność ta jest na tyle prosta, że możemy wykonać ją samodzielnie.

Transfer wzorów przy pomocy medium

Medium to preparat, za pomocą którego łatwo i szybko przeniesiemy na wybraną powierzchnię wzór wydrukowany na zwykłym papierze ksero na drukarce laserowej. Wydruk smarujemy medium – czynność tę powtarzamy jeszcze kilkukrotnie w odstępach 30-minutowych. Po nałożeniu ostatniej warstwy wydruk pozostawiamy na 10 godzin. Po tym czasie zanurzamy go w letniej wodzie, a następnie ostrożnie odklejamy uzyskaną w ten sposób folię z wzorem. Wybraną powierzchnię smarujemy medium i przyklejamy do niej wzór, który, gdy wyschnie, zabezpieczamy lakierem.

Transfer za pomocą rozpuszczalnika lub zmywacza do paznokci

Korzystając z tej metody możemy przenieść na daną powierzchnię czarno-biały wzór wydrukowany na drukarce laserowej w lustrzanym odbiciu. Kartkę mocujemy na wybranej powierzchni za pomocą taśmy malarskiej, nadrukowaną stroną do dekorowanej płaszczyzny. Szmatkę lub wacik kosmetyczny namaczamy w rozpuszczalniku lub zmywaczu, po czym stemplujemy wzór – papier zacznie stawać się przezroczysty, a uwidoczni się sama grafika. Materiał lub watę dociskamy dodatkowo np. łyżką, po czym uchylamy róg kartki, by sprawdzić jakość transferu. Czynność kontynuujemy do czasu osiągnięcia zadowalającego efektu, po czym ściągamy papier. Gdy nadruk wyschnie, pokrywamy go lakierem akrylowym.

Transfer wzoru na tkaninętaśma malarska

W tym celu skorzystamy ze specjalnego papieru transferowego oraz żelazka. Wydruk w lustrzanym odbiciu przykładamy nadrukiem do tkaniny, która uprzednio powinna zostać wyprasowana. Następnie prasujemy papier, a gdy przestygnie, ostrożnie go usuwamy.

Transfer wzorów na farbie

Do jego wykonania potrzebna będzie farba akrylowa oraz wydruk z drukarki laserowej w lustrzanym odbiciu. Dekorowaną powierzchnię malujemy farbą akrylową, najlepiej białą. Następnie przykładamy do niej papier nadrukowaną stroną i mocno dociskamy, po czym pozostawiamy do wyschnięcia, najlepiej na 24 godziny. Po tym czasie za pomocą pędzla smarujemy kartkę wodą, czekając aż namoknie. Delikatnie usuwamy papier palcami. Gdy obrazek wyschnie, ponawiamy moczenie i znów rolujemy papier palcami, usuwając jego pozostałości. Gdy to zrobimy a dekoracja wyschnie, zabezpieczamy ją lakierem.

Data publikacji: 10.02.2016
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby
Dopasowanie odpowiedniej farby to nie lada wyzwanie. Jeśli głowisz się, na jaki kolor pomalować przedpokój, możesz wybrać połączenie barw, kt&o...
Czytaj więcej

Sprytne sposoby na optyczną zmianę proporcji pokojów

Sprytne sposoby na optyczną zmianę proporcji pokojów
Z koniecznością optycznej zmiany proporcji pomieszczenia spotykają się przede wszystkim posiadacze pokojów małych bądź wąskich i wysokich. Jaki...
Czytaj więcej

Malowanie sufitu – kierunek ma znaczenie!

Malowanie sufitu – kierunek ma znaczenie!
Ze względu na swoje umiejscowienie powierzchnia sufitu jest trudniejsza do pomalowania niż pionowe ściany. Prace wykończeniowe na tym obszarze możesz ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Przenoszenie wzorów – na czym polega i jak je stosować