Produkty

Przerwy w budowie – o czym powinniśmy pamiętać?

 Przerwy w budowie – o czym powinniśmy pamiętać?

Stosowanie tradycyjnej techniki budowlanej czy używanie typowych materiałów przy budowie domu wymaga wprowadzenia szeregu przerw technologicznych. W tym czasie materiał musi się stabilizować, związać, wyschnąć czy też wzmocnić. Pominięcie niezbędnego okresu wyczekiwania przynieść może fatalne skutki.

instalacja okienNiezbędne przerwy technologiczne:

1. Po zalaniu ław fundamentowych należy odczekać minimum 2 do 3 dni, żeby móc zacząć na nich stawiać mur.

2. Bloczki i pustaki na cienkie ściany działowe nie powinny być stawiane w jeden dzień na wysokość całej kondygnacji. Są one zbyt słabe i bez dobrego związania i przeschnięcia ulegną zwichrowaniu. Ściany o grubości 9-12  cm powinno się stawiać przez co najmniej 3 dni, a ściany o grubości 25 cm – minimum 2 dni.

3. Płyty gipsowo-kartonowe można montować dopiero po wyschnięciu wylewek i tynków. Inaczej, będą one chłonęły wilgoć, pęczniały oraz rozwarstwiały się podczas schnięcia. Najczęściej trzeba odczekać 14 do 30 dni, żeby wylewki odparowały. Sprawdzamy to poprzez obserwację skropleń na oknach – jeśli przestaną się pojawiać, możemy przystąpić do montażu płyt G-K.

4. Najlepiej, żeby montowanie okien następiło już po położeniu tynków wewnętrznych, potem przyjdzie czas na niezbędne dopracowanie tynku, ale już tylko wokół samych okien. Warto odczekać i wstrzymać się do tego czasu z ich wstawianiem. Zapobiegnie to zabrudzeniom i możliwym uszkodzeniom powierzchni okiennych.

5. Następnie warto je skutecznie zamocować i otynkować wnęki okienne, by nie padły łupem złodziei.
Po zabetonowaniu wieńców na dachu, więźbę można układać po odczekaniu co najmniej 14 dni.

6. Ściany domu powinny schnąć co najmniej przez 2 miesiące. Błędem będzie wykonanie ocieplenia i tynków zewnętrznych zaraz po wymurowaniu ścian. Wówczas trzeba byłoby przez kilka miesięcy zostawić wewnętrzne ściany bez tynkowania, żeby wyprowadzić wilgoć z murów. Lepiej zatem wykonać wpierw tynki wewnętrzne i ocieplenia, a na końcu, po osuszeniu – tynki zewnętrzne.

7. Zabetonowany strop powinno się rozszalować dopiero po upływie 28 dni, chociaż chodzenie po nim jest dopuszczalne już po 2 dniach. Trzeba czekać na silne związanie, strop można ewentualnie polewać wodą.

8. Ściany na stropie możemy stawiać dopiero po 28 dniach od jego zabetonowania. Gdy ścianka będzie murowana na podciągu – można postawić ją po 14 dniach.

9. Przy samopoziomujących się wylewkach powinniśmy odczekać 12 do 24 godzin, zanim będzie można na nie wejść. Schnięcie ich trwa około 3 do 4 tygodni. Zanim położymy na wylewkach posadzki, najlepiej będzie poczekać około 6 tygodni.

10. Po położeniu betonowego podkładu na podłogach należałoby odczekać około 2 miesiące, aby układać na nim drewniane podłogi. Beton nie może mieć więcej niż 3% wilgoci.

Na betonowej, zagruntowanej ścianie płytki możemy układać dopiero po upływie około 3 miesięcy od betonowania.

Płytki ceramiczne na świeżym tynku można kłaść dopiero po około kilkunastu dniach od czasu tynkowania.

Termin wprowadzenia się mieszkańców do nowo wybudowanego domu, to – przy korzystnej pogodzie – około 2 miesiące od tradycyjnego otynkowania ścian wewnętrznych. Zastosowanie tak zwanych suchych tynków (z płyt G-K) znacznie przyspieszy okres wyczekiwania na zamieszkanie.

Niewskazane przerwy w budowie przerwa w budowie

Nie powinno się robić przerw w pracach na budowie w takich przypadkach jak np.:

-  po wykonaniu wykopu na fundamenty – skarpy bowiem będą się osuwać, a w wykopie może gromadzić się woda czy inne niepotrzebne elementy,

-  po wykonaniu ścian, ale przed ich zadaszeniem. Szczególnie przed okresem zimowym nie powinno się przerwać prac. Nieprzykryte ściany w zimie mogą łatwo ulec zniszczeniu poprzez zawilgocenie i rozsadzanie wskutek mrozu,

- nie warto robić przerw po ułożeniu instalacji, a przed otynkowaniem ścian, przez które są poprowadzone, stanowi to zachętę dla  złodziei,

zgodnie z prawem budowlanym, jeśli nie podjęto budowy po upływie 3 lat od czasu uzyskania pozwolenia – ono wygasa. Przerwa w budowie również nie może trwać dłużej niż 3 lata, po upływie tego terminu wszelkie formalności związane z pozwoleniem należy załatwiać od nowa.

 


Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Charakterystyka paroizolacji aktywnej

Charakterystyka paroizolacji aktywnej
Paroizolacja aktywna to bez wątpienia jeden z najbardziej innowacyjnych produktów dostępnych na rynku, które są elementami składowymi dachu. Tego rodz...
Czytaj więcej

Właściwości i zastosowanie folii paroizolacyjnej

Właściwości i zastosowanie folii paroizolacyjnej
Folia paroizolacyjna jest materiałem, którym należy pokryć ocieplenie dachu bądź ścian budynku. Zabezpiecza ona przed rozwojem pleśni i grzyb&o...
Czytaj więcej

Rodzaje i zastosowanie folii hydroizolacyjnej

Rodzaje i zastosowanie folii hydroizolacyjnej
Folie hydroizolacyjne są mocne, wytrzymałe, niezbyt drogie, a jeśli są dobrze położone – skutecznie chronią budynki przed wilgocią. Nic dziwnego...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Przerwy w budowie – o czym powinniśmy pamiętać?