Przy pomocy jakich środków nasmarować zawiasy?

Skrzypienie zawiasów to prawdziwe przekleństwo domowników. Drzwi otwieramy dziennie niezliczoną liczbę razy. Z pewnością nie wyobrażamy sobie przez cały ten czas słuchać charakterystycznego zgrzytu. Oto nasze sprawdzone sposoby na cicho pracujące zawiasy.

smarsmarsmarsmar

Jak dostać się do zawiasów

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać w celu naprawienia usterki, będzie dostanie się do zawiasów. Aby tego dokonać, konieczne będzie delikatne uniesienie skrzydła drzwi do góry. Wtedy zawiasy się rozsuną. Oczywiście dosyć uciążliwe byłoby trzymanie drzwi i jednoczesne smarowanie zawiasów. Dlatego pod wystawione skrzydło należy podsunąć listewkę – niech będzie na tyle solidna, aby nie złamała się pod ich ciężarem.

Aby dodatkowo nie zabrudzić podłogi pod drzwiami, zabezpieczmy ten obszar płachtą folii.

Smarowanie zawiasów zawsze rozpoczynajmy od tych, które znajdują się na samej górze. Podczas wykonywania pracy podkładamy pod metalowy element szmatkę – w ten sposób olej nie będzie ściekał po całym skrzydle. Zwykle specjalny olej do zawiasów znajduje się w aplikatorze, którym nakraplamy substancję w dane miejsca, co znacznie ułatwia nam pracę. Nadmiar substancji koniecznie wytrzyjmy od razu po nałożeniu. Dokładnie taką samą czynność powtarzamy także w przypadku dolnego zawiasu.

smar castoramasmar castoramasmar castoramasmar castorama

Kiedy skończymy smarowanie, wyciągamy listewkę spod skrzydła. Ruszamy drzwiami kilka razy w jedną, a następnie w drugą stronę sprawdzając, czy olej dobrze rozprowadził się po zawiasach. W trakcie smarowania warto przy okazji pomyśleć także o naoliwieniu zamka.

Czym smarujemy?

Głośne odgłosy tarcia to oznaka braku środka smarującego. W celu jego uzupełniania najlepiej zaopatrzyć się w smar do zawiasów. Może to być olej silikonowy lub wazelina techniczna. Zwykle tego rodzaju środki to preparaty dostępne w niewielkich opakowaniach, aplikowane przez wyciskanie – czyli bardzo wygodne w użyciu. Bardzo dobrze działają też środki w aerozolu, znacznie lepiej wnikają w szczeliny, wypierają wilgoć, a po odparowaniu tworzą cienką warstwę smarującą. W celu odpowiedniego dozowania zwykle do produktu jest dołączona rurka, dzięki której wstrzykniemy smar nawet w bardzo trudno dostępne miejsca.

Po nasmarowaniu zawiasów nakładamy drzwi i kilka razy nimi poruszamy. W ten sposób skrzydła osadzą się na zawiasie.

Data publikacji: 23.07.2015