Przydatne akcesoria do urządzeń wielofunkcyjnych

Urządzenia wielofunkcyjne zyskują coraz większą popularność w przydomowych warsztatach – nic dziwnego, skoro z jednego niewielkiego przedmiotu można korzystać podobnie jak z szeregu elektronarzędzi o zróżnicowanym zastosowaniu. Aby jednak poszerzać zakres jego działania, należy stosować odpowiednie akcesoria. W co możemy więc wyposażyć nasze urządzenie wielofunkcyjne?

Krótka charakterystyka urządzeń wielofunkcyjnych
akcesoria do urządzeń wielofunkcyjnych

Urządzenia wielofunkcyjne są doskonałym rozwiązaniem do każdego gospodarstwa domowego, a także dla wielbicieli majsterkowania. Korzystając z multinarzędzia użytkownik ma pod ręką urządzenie, które wykona szereg prac, do których konieczne byłoby kilka różnych sprzętów. Dzięki temu nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale również i miejsce do magazynowania sprzętu. 

Urządzenia wielofunkcyjne pozwolą nam zastąpić:

  • szlifierkę oscylacyjną

  • piłę ręczną

  • polerkę

  • pilarkę elektryczną

  • zdzierak

Za pomocą multinarzędzia możemy poddać obróbce różnego rodzaju materiały, od drewna, przez metal, aż do ceramiki i szkła. Wszechstronność takich produktów wynika z zastosowania w nich ruchu oscylacyjnego, czyli drgań, które umożliwiają stosowanie rozmaitych końcówek i właściwe wprawianie ich w ruch. Dzięki systemowi szybkiego mocowania w łatwy i wygodny sposób wymienimy potrzebną końcówkę, bez użycia dodatkowych przyrządów. Ergonomiczna budowa urządzeń wielofunkcyjnych sprzyja komfortowej pracy, a dostępność wielu dodatków pozwoli na dostosowanie narzędzia do konkretnego zdania. Sprawdźmy zatem, jakie akcesoria możemy połączyć z wielofunkcyjnym urządzeniem.

Skuteczne cięcie bez wysiłku

Producenci oferują do swoich urządzeń wielofunkcyjnych szeroki wybór brzeszczotów różnego rodzaju. Zgodnie z oczekiwaniami możemy przebierać w wielu rodzajach elementów do cięcia drewna, a nieraz dostosowywać ich ostrza do miękkości obrabianego surowca. Nieco mocniejsze brzeszczoty będą nieocenione przy obróbce metali, a przy bardziej zaawansowanych pracach wykorzystamy modele radzące sobie nawet z żywicą epoksydową czy elementami wzmacnianymi włóknem szklanym.

Jedno niewielkie narzędzie łączy więc w sobie funkcjonalność wielu pił ręcznych czy pilarek elektrycznych. Ponadto przez swoje kompaktowe rozmiary nadaje się do wykonywania precyzyjnych prac, co nie zawsze jest możliwe przy korzystaniu z większych sprzętów. Akcesoria do cięcia będą świetnym wyborem podczas prac hobbystycznych, a także remontowych. Pomogą w przycięciu desek, drewnianych ram oraz paneli podłogowych. 

Porada eksperta

Cięcie za pomocą urządzenia wielofunkcyjnego pozwala na dokładne formowanie i szczegółowe wycinanie detali, jednak aby osiągnąć idealną precyzję, potrzeba wprawy. Zanim się ją zyska, warto zainwestować w inne przydatne akcesorium – ogranicznik głębokości. Z nim każda praca przy obróbce będzie o wiele łatwiejsza.

Tarcze szlifierskie i polerskie
akcesoria do urządzeń wielofunkcyjnych

Odpowiednie akcesoria zamienią również nasze urządzenie wielofunkcyjne w szlifierkę – tarcze o różnych grubościach ziaren umożliwią końcową obróbkę rozmaitych materiałów, a trzpienie z filcowymi końcówkami idealnie sprawdzą się podczas polerowania i nabłyszczania przedmiotów.

Szlifowanie, oczyszczanie i polerowanie powierzchni będzie ułatwione również w trudno dostępnych miejscach, więc z powodzeniem poradzimy sobie nawet z najtrudniejszymi zadaniami. Akcesoria szlifierskie są niezbędne podczas prac hobbystycznych, pozwalają na wygładzenie narożników i spawów, a także mogą być wsparciem podczas doczyszczania zabrudzonych powierzchni w domu.

Funkcja zdzieraka

Zestaw brzeszczotów do metalu Erbauer Multi Tool 5 szt.

Do urządzeń oscylacyjnych dostępne są również akcesoria pozwalające na zdzieranie starych warstw – nieważne, czy potrzebujemy usunąć wyschnięty klej, lakier czy starą powłokę farby. Z dobrze dobranymi końcówkami będziemy w stanie skutecznie i efektywnie oczyścić powierzchnię oraz przygotować ją do dalszych prac. 

Wyposażenie się w szereg akcesoriów daje nam zatem niezwykle szerokie możliwości. Musimy jednak pamiętać, że urządzenie wielofunkcyjne nie jest nam w stanie całkowicie zastąpić profesjonalnych narzędzi. Przede wszystkim jego wydajność jest o wiele mniejsza, a za względu na gabaryty nadaje się głównie do małych powierzchni. 

Narzędzia wielofunkcyjne sprawdzą się przy pracach hobbystycznych i samodzielnym konstruowaniu czy naprawianiu przedmiotów, a także podczas porządkowania ogrodu i renowacji mebli. Z pomocą wielofunkcyjnego urządzenia oraz dostosowanych do niego akcesoriów będziemy mogli oszlifować, spiłować i także skrobać niemal każdą powierzchnię.