Przydomowa oczyszczalnia - jak działa? Najważniejsze informacje

Jednym z rozwiązań wybieranych przy domach ekologicznych jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jak działa ta alternatywa dla tradycyjnego szamba? Gdzie się sprawdzi? Jakie są jej rodzaje? Sprawdź sam!

Jeśli nie chcesz martwić się wywozem nieczystości czy odczuwać przykrego zapachu z szamba, świetnym wyborem będzie przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jak działa ten system, zależy od jego rodzaju. Każdy jednak jest ekologiczny i, co ważne, praktycznie bezobsługowy.

Przydomowa oczyszczalnia - co to jest?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to system alternatywny dla tradycyjnego szamba. Jego zaletą jest przede wszystkim niski koszt eksploatacji, a także praktycznie brak konieczności obsługiwania systemu w trakcie jego pracy. Dodatkowo system taki jest ekologiczny, dlatego bez trudu możesz dostać w większości województw dofinansowanie na przydomową oczyszczalnię.

Rodzaje przydomowych oczyszczalni

To, jak działa oczyszczalnia przydomowa, zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Dostępne są właściwie trzy podstawowe rodzaje oczyszczalni – drenażowe, roślinne oraz biologiczne.

Oczyszczalnie przydomowe drenażowe

Pierwszym rodzajem takich oczyszczalni są te z drenażem rozsączającym. Zazwyczaj montuje się je tam, gdzie stwierdzony zostanie grunt o konkretnej przepuszczalności, bez bliskiego podchodzenia pod powierzchnię wód gruntowych. W takim przypadku przygotowywane jest poletko filtracyjne. Czy to, jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków tego rodzaju ogranicza możliwość jej montażu przy glebie o małej przepuszczalności? Niekoniecznie, ale na pewno druga technologia wymaga bardziej skomplikowanego montażu. Warto wówczas wybrać gotowe elementy, jak oczyszczalnia ścieków BioClean z drenażem 2500 l.

Oczyszczalnie przydomowe biologiczne

To bardzo popularna oczyszczalnia przydomowa. Jak działa? Jest z założenia nieco droższa w przygotowaniu, ale za to niezależna od rodzaju gleby. Jej działanie opiera się na dwóch czynnikach: osadzie czynnym w jednym wariancie albo bakteriach w drugim. Oba te elementy oczyszczalni mają za zadanie usuwać zanieczyszczenia, czyli po prostu rozkładać je, dzięki czemu dalej ciecz jest odprowadzana do studni chłonnej albo wód powierzchniowych, zaś sam osad trafia z powrotem do obiegu, wspierając działanie całego systemu.

Oczyszczalnie przydomowe roślinne

To najmniej popularny rodzaj oczyszczalni, przynajmniej spośród tych przygotowywanych w Polsce. W jej przypadku system jest bardzo rozsiany po dużej powierzchni, zaś filtracja przebiega z użyciem bakterii bytujących naturalnie na korzeniach roślinnych. Montaż tego rodzaju oczyszczalni jest ograniczony z dwóch powodów. Po pierwsze, nie ma jeszcze systemów, które by je wspierały. Po drugie, to, jak działa oczyszczalnia przydomowa tego rodzaju często może stać w sprzeczności z obowiązującym przepisami. Jest to też opcja najdroższa.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Właściwie wszystkie wady tego rozwiązania związane są z formalnościami, których wymaga przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jak działa i wpływa na przyrodę – to są zalety. Niestety proces jej budowy jest opatrzony wieloma przepisami, które decydują o tym, gdzie oczyszczalnia może być umieszczona. Konieczne jest złożenie wniosków i oczekiwanie na ich rozpatrzenie, aby rozpocząć proces użytkowania takiego systemu. To ważne zwłaszcza, gdy chcesz otrzymać dofinansowanie do domowej oczyszczalni. Jeśli dom jest duży i ma wielu mieszkańców, system będzie też zajmował dużo miejsca, co może być minusem.

Pozostałe kwestie to same zalety. Oczyszczalnia jest ekologiczna i bezobsługowa. Zajmuje się oczyszczaniem wody, a potem usuwa ją wprost do gruntu. Nie wydziela przykrego zapachu, co zdarza się czasem przy szambie; nie wymaga też opróżniania. Mimo niskiego kosztu, którym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, dofinansowanie może dodatkowo wesprzeć Twój budżet. Co ważne, system taki nie wymaga potem dużych nakładów finansowych, dlatego jest po prostu oszczędny. Przykładowo, preparat do oczyszczalni ścieków Bio7 Entretien kosztuje kilkadziesiąt złotych, a wystarczy na pół roku!

jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków

Jak wybrać przydomową oczyszczalnię

To, jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków danego typu bezpośrednio wpływa na to, jaki jej rodzaj powinieneś wybrać. Jak wiesz, w przypadku oczyszczalni drenażowych ogranicza Cię bliskość wód gruntowych czy przepuszczalność gleby. Z kolei wersje roślinne są mało popularne. Z tego powodu większość osób decyduje się na model biologiczny, obecnie najbardziej rozpowszechniony.

Podczas określania rodzaju oczyszczalni musisz zdać sobie sprawę z tego, jak ona pracuje. Jej rozmiar uzależniony jest od liczby osób w domu oraz zużycia wody, bo to ona trafia do ścieków. Przyjmuje się przelicznik ok. 150 litrów wody na jednego mieszkańca w ciągu doby, bo dochodzi do tego jeszcze woda zużywana w procesie gotowania czy sprzątania. Następnie trzeba przekalkulować, ile dni w zbiorniku muszą spędzić ścieki, aby przeszły proces oczyszczania – to zależy od rodzaju czynnika oraz samej oczyszczalni.

W efekcie dowiesz się, jaki rozmiar zbiornika będzie odpowiedni do montażu na Twojej działce, aby poprawnie działała oczyszczalnia przydomowa. Jak działa taki system jest ważne również pod kątem pozwoleń, formalności i przepisów. Pamiętaj też, że chodzi o koszt. W przypadku oczyszczalni biologicznej jest wyższy, ale możesz też otrzymać dofinansowanie do oczyszczalni przydomowej.

przydomowa oczyszczalnia ścieków

Jakie formalności trzeba spełnić?

Formalności są zależne od tego, jaki typ oczyszczalni wybierzesz. Weźmy pod uwagę najczęstszy rodzaj, czyli oczyszczalnię biologiczną. Gdy masz określony jej rozmiar, wiesz już, czy musisz składać wniosek o pozwolenie na budowę. Ma to miejsce, gdy system będzie przekraczał przepustowością 7,5 m3/d. Przy niewielkich rozmiarach – mniejszych niż 5 m3/d – nie jest konieczne pozwolenie wodno-prawne.

Zawsze jednak, zwłaszcza gdy chcesz otrzymać dofinansowanie do oczyszczalni przydomowej, musisz złożyć w lokalnym Wydziale Ochrony Środowiska wniosek o eksploatację oczyszczalni. W jego skład wchodzi sam wniosek, mapa terenu oraz certyfikat wybranego systemu oczyszczającego. Musisz to zrobić najpóźniej na 30 dni przed rozpoczęciem użytkowania oczyszczalni. Miej przygotowane oświadczenie o własności działki. Jeżeli woda miałaby być odprowadzana poza jej obręb, musisz posiadać na to pozwolenie.

Na koniec kilka kwestii technicznych. Biologiczna oczyszczalnia ścieków nie może leżeć bliżej niż:

  • 2 metry do drogi oraz granicy działki;
  • 3 metry od krzewów i drzew;
  • 15 metrów od ujęcia wody pitnej, jeśli stosujesz osadnik gnilny.

Z kolei zbiornik z czynnym osadem nie może być zainstalowany dalej niż 6 metrów od budynku. Wszystkie te elementy musisz spełnić szczególnie wówczas, gdy starasz się o dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni.

Takie wsparcie finansowe jak dofinansowanie na przydomową oczyszczalnie organizowane jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obejmuje on do 40% kosztów początkowych, które generuje przydomowa oczyszczalnia ścieków. Dofinansowanie obowiązuje na urządzenia, które służą do budowy oczyszczalni, o ile są to modele biologiczne. Dotyczy to osób fizycznych, które są właścicielami domów jednorodzinnych. Pamiętaj, aby sprawdzić, jak działa dofinansowanie na przydomową oczyszczalnię w Twoim regionie – czasem pokrywa ono częściowo jedynie koszty zaciągniętych kredytów.

Wiesz już, jakie ma działanie przydomowa oczyszczalnia ścieków oraz dlaczego warto ją wybrać. Niekiedy proces jej budowy jest wspierany poprzez dofinansowanie na przydomową oczyszczalnię, ale to zależy od wybranego modelu filtracyjnego. Bez względu na to, na jaki rodzaj systemu się zdecydujesz, sprawdź asortyment w sklepie Castorama. Znajdziesz tam wiele elementów do budowy i funkcjonowania oczyszczalni.

Data publikacji: 30.06.2021