Base image W nocy z 23 na 24 maja (z poniedziałku na wtorek) planujemy przeprowadzenie prac serwisowych. Prace rozpoczną się od godziny 21:00 do godziny 6:00. W trakcie ich trwania mogą wystąpić problemy z zakupem naszych produktów, logowaniem do serwisu, dodawaniem komentarzy do produktów, weryfikacją dostępności i cen produktów.
Produkty

Przygotowanie gleby do zimy

Przygotowanie gleby do zimy

Z nastaniem jesieni i z myślą o zbliżającej się zimie wykonujemy czynności mające na celu zabezpieczenie roślin przed niską temperaturą i mroźnym wiatrem. W ferworze osłaniania kwiatów, drzew i krzewów oraz ostatnich porządków zapominamy o glebie – tymczasem jesień jest dobrą porą, by przygotować ją do kolejnego sezonu. Jak możemy to zrobić?

spulchnianie ziemiPierwszy etap przygotowania gleby do zimy – sprzątanie

Co oznacza sprzątanie w kontekście gleby? Przede wszystkim konieczność usunięcia z jej powierzchni odpadów organicznych takich jak opadłe liście. Należy także zająć się plewieniem – usunięcie chwastów przed nastaniem zimy zaoszczędzi nam pracy na wiosnę, ale ma jeszcze jedną zaletę: dzięki temu nie dopuścimy do rozsiewania się ich nasion.

Jesienne przekopanie gleby – dlaczego warto?

Oczyszczona z chwastów i obumierających roślin jednorocznych ziemia będzie podatna na wymywanie i wietrzenie. Dlatego właśnie zalecanym zabiegiem jest przekopywanie ziemi. W ten sposób zewnętrza powłoka gleby, w której mogą występować szkodliwe grzyby, zostaje zakopana, a żerujące pod jej powierzchnią pasożyty wymarzną lub staną się pożywieniem dla ptaków. Jeszcze jedną zaletą przekopanej i pozostawionej w ostrej skibie ziemi jest fakt, że czasie zimy zbite bryły ulegną rozbiciu na skutek zamarzania i odmarzania. Przekopywanie gleby jesienią jest także dobrą okazją do tego, by zasilić ją nawozami jesiennymi, o czym pisaliśmy szerzej w tym miejscu. Dzięki jesiennemu przekopaniu ziemi zyskuje ona lepszą strukturę, łatwiej nagrzewa się wiosną i zapewnia lepsze warunki do rozwoju uprawianych roślin.

Ściółkowanie gleby

Zabiegiem wartym wykonania jest także ściółkowanie gleby, czyli okrycie jej np. suchymi nieporażonymi chorobami liśćmi, skoszoną trawą, słomą lub np. kompostem. motyka Okrycie przekopanej gleby zapobiegnie jej zbyt głębokiemu przemarzaniu oraz kiełkowaniu nasion chwastów i jest ważne przede wszystkim w czasie bezśnieżnych i mroźnych zim. Warstwa ściółki może stanowić także alternatywę dla przekopywania gleby. Materiały organiczne pochodzące z ogrodu (ale także muł ze stawu) rozsypane na ziemi będą stopniowo rozkładały się, uwalniając do gleby niezbędne składniki i pozytywnie wpływając na jej żyzność.

Poplon ozimy

Jeszcze jednym sposobem na poprawienie warunków w glebie jest zastosowanie plonu. Rośliny nadające na poplon ozimy wysiewany późną jesienią – zdążą one wykiełkować przed nastaniem mrozów, będą chroniły podłoże przed erozją, wypłukiwaniem i wyjałowieniem. Ponadto po wiosennym przeoraniu ziemi skutecznie zasilają ja w materię organiczną, która następnie przekształca się próchnicę.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Grudzień w ogrodzie

Grudzień w ogrodzie
Okres świąteczny trwa w najlepsze. Ubieranie choinki i świąteczne imprezy sprawią, że ogród może być ostatnią rzeczą, o której pomyślisz...
Czytaj więcej

Październik w ogrodzie

Październik w ogrodzie
Krótsze dni i niższe temperatury sprawiają, że ogród zwalnia tempo i rozpoczyna zasłużony odpoczynek. Rok w ogrodowym kalendarzu powoli ...
Czytaj więcej

Sierpień w ogrodzie

Sierpień w ogrodzie
Sierpień to wspaniały okres na korzystanie z ogrodu i bycie dumnym ze swojego dzieła. Nawet jeśli wszystko idzie doskonale, zostało Ci kilka zadań do ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Przygotowanie gleby do zimy