Przypołudnik

Przypołudnik posiada charakterystyczne kwiaty w kolorze białym, żółtym, bladoróżowym lub ciemnopurpurowym oraz grube liście pokryte włoskami. Rodzaj obejmuje gatunki płożące oraz krzewiaste. Gatunki uprawiane w polskich warunkach klimatycznych dorastają do około 20 cm wysokości.

Jakie warunki są optymalne do hodowli rośliny? Przypołudnik obficie i efektownie kwitnie przez całe lato, od czerwca do września. Roślina potrzebuje w pełni słonecznego i ciepłego stanowiska. W miejscu ciemnym marnieje i nie otwiera kwiatów. Nie ma dużych wymagań co do gleby. Dobrze rośnie na suchym i umiarkowanie żyznym podłożu. W trakcie pielęgnacji wymaga delikatnego podlewania, ponieważ zbyt duża wilgotność ziemi może doprowadzić do więdnięcia rośliny. Przypołudnik lepiej znosi suszę niż intensywne nawodnienie.

W przypadku hodowli doniczkowej, zimą najlepiej ograniczyć podlewanie do zupełnego minimum, nawet jeśli liście mizernieją i marszczą się. W polskich ogrodach uprawiane są gatunki jednoroczne, które nie zimują w gruncie. Przypołudnik uprawiany jest z sadzonek. Pędy rośliny mają tendencję do płożenia i rozrastania się, dlatego rozsady warto sadzić w odległościach 10-15 cm między sobą, w rzędach co 20 cm. Wysadzanie do gruntu najlepiej wykonać w maju. Jeśli korzystamy z nasion, siew do gruntu powinien nastąpić w marcu lub kwietniu. Wówczas należy osłonić zasiane rzędy folią. Po pojawieniu się siewek trzeba je przerwać z zachowaniem 10-centymetrowych odstępów.

Gdzie wykorzystuje się przypołudnik? Efektownie zwisające pędy rośliny hodowanej w pojemnikach zdobią mieszkania i balkony. Jednoroczne gatunki rozpowszechnione są na ogrodowych skalniakach i rabatach. Niskie wymagania rośliny co do podłoża można wykorzystać, uprawiając ją na słabych jakościowo glebach na działkach.