Ręczne grawerowanie w drewnie za pomocą mininarzędzi. Krótki poradnik dla początkujących

Grawerowanie w drewnie jest świetnym sposobem na relaks, a własnoręcznie wykonane przedmioty z rysunkami i napisami będą spersonalizowanymi prezentami dla bliskich. Jak rozpocząć przygodę z grawernicą o napędzie elektrycznym? Co możemy wybrać?

grawergrawergrawergrawer

Jeśli dopiero zaczynamy naukę grawerowania

Osoby początkujące mogą wybrać specjalne narzędzie dla hobbystów – znajdziemy je w ofercie różnych producentów pod nazwą engraver, grawernica lub grawerka. Urządzenia te wykorzystują ruch posuwisto-zwrotny i elektryczny napęd. Zwykle mają regulowaną głębokość suwu, którą można ustawiać pokrętłem, a tym samym regulować głębokość rysunku i uzyskiwać przeróżne wzory.

Pracując nimi, możemy dekorować napisami i rysunkami materiały takie jak szkło, skórę czy drewno. Warto od razu wybrać końcówki węglikowe i diamentowe, jeśli nie ma ich w zestawie, które umożliwią pracę w materiałach twardych. Do rysowania w drewnie, który jest materiałem miękkim, możemy wybrać mniej trwałe końcówki, np. węglikowe.

Porada eksperta

Dobrą i sprawdzoną praktyką podczas grawerowania jest wybranie najniższego ustawienia suwu. Wtedy możemy najłatwiej osiągnąć odpowiednią głębokość grawerowania. Jak najprościej zapoznać się z pracą grawerki? Wypróbujmy najpierw różne ustawienia na materiałach przeznaczonych do utylizacji, np na kawałkach desek.

grawerowaniegrawerowaniegrawerowaniegrawerowanie

Jak pracować ręczną grawerką?

Uchwyt narzędzia należy trzymać pod niewielkim kątem, tak jak zwykle trzymamy ołówek. Nacisk frezu na podłoże nie powinien być zbyt mocny, a nasza ręka powinna być oparta na stole w wygodnej pozycji. Prowadźmy końcówkę delikatnie po materiale – nieco wolniej niż podczas „normalnego” pisania. Pamiętajmy, aby dekorowany przedmiot unieruchomić na stole, aby nie przesunął się podczas pracy. Naukę zacznijmy o rysowania linii prostych – grawerowanie po łuku czy rysowanie elipsy jest znacznie trudniejsze.

Grawerowanie narzędziami wielofunkcyjnymi

Jeśli mamy je w domu lub dopiero planujemy zakup urządzenia wielofunkcyjnego, wyposażmy się w napęd, który umożliwia grawerowanie. Osoby hobbystycznie zainteresowaniem wycinaniem w drewnie mogą sięgnąć na przykład po produkty marek Dremel, Proxxon czy MacAllister (znajdziemy je tutaj: wybór mininarzędzi). Posłużą one nie tylko do frezowania w drewnie, ale też ścierania, szlifowania, wygładzania i wiele innych prac.

Napęd Dremel 4000 JF 175 WNapęd Dremel 4000 JF 175 WNapęd Dremel 4000 JF 175 WNapęd Dremel 4000 JF 175 W

Jak wybrać mininarzędzie do grawerowania?

Warto sprawdzić, czy sprzęt jest kompatybilny z przystawką albo uchwytem do precyzyjnej pracy – to ułatwi nam kontrolę ruchów podczas obsługi narzędzia przy nanoszeniu na powierzchnie przedmiotów dekoracyjnych detali. Sprawdźmy, czy urządzenia są wyposażone w akumulator litowo-jonowy, co nie jest konieczne, ale może nam ułatwić majsterkowanie – w każdej chwili będziemy mogli odłączyć kabel zasilający i korzystać z nieskrępowanej pracy. Zwróćmy też uwagę na wagę sprzętu. Przy dłuższym trzymaniu ciężkiego narzędzia nie ma mowy, aby zachować precyzję – zmęczona ręka zaczyna drżeć.

Mininarzędzie musi też współpracować z frezami do grawerowania. Karbidowe, diamentowe i węglikowe końcówki są uważane za najskuteczniejsze przy rytowaniu liter i wzorów w twardych i miękkich materiałach. Sztyfty szlifierskie i frezy grawerskie znajdziemy w akcesoriach do mininarzędzi.

Data publikacji: 31.01.2018