Produkty

Redukcja do klucza nasadowego – do czego służy?

Redukcja do klucza nasadowego – do czego służy?

Redukcja to jedno z podstawowych narzędzi wykorzystywanych w roli uzupełnienia klucza nasadowego. Do czego służy ten element? Przygotowaliśmy krótki poradnik, który przybliży nam jego zastosowanie i ułatwi wybranie właściwego akcesorium!

redukcja do klucza nasadowegoZastosowanie redukcji do klucza nasadowego

Już sama nazwa wskazuje na to, do czego wykorzystuje się redukcję – jest to łącznik przeznaczony do redukowania rozmiarów grzechotki i nasadki. Co to oznacza w praktyce? Stosowanie jej pozwoli nam na połączenie grzechotek z końcówkami z innej grupy rozmiarowej, czyli o innej średnicy – w ten sposób zwiększymy funkcjonalność naszego narzędzia. Umożliwi nam to również użytkowanie nasadek w sytuacji, gdy zgubimy pasujące do nich grzechotki.

Porada eksperta

Redukcja przyda nam się nie tylko do uzupełniania standardowych kluczy nasadowych, lecz również ich udarowych odpowiedników. Zasada łączenia przejściówki z narzędziem wygląda podobnie w obu przypadkach – ważne jest dokładne dokręcenie akcesorium. Różni je jednak cena – redukcje do kluczy nasadowych udarowych są znacznie droższe.

redukcja do klucza nasadowego 2Jakie rodzaje redukcji wyróżniamy?

Biorąc pod uwagę rozmiar nasadki, grzechotki i pokrętła, możemy wyróżnić 2 typy łączników:

- zwiększające redukcje do klucza nasadowego – łączą mniejsze gniazdo z większym zabierakiem. Najczęściej wykorzystuje się redukcje na gniazdo o średnicy 1/4” i zabierak 3/8”;

- zmniejszające redukcje do klucza nasadowego – używając je, połączymy większe gniazdo z mniejszym zabierakiem – np. grzechotkę 3/4” z nasadką 1/2”.

Jak widać, nazwa „redukcja” może być nieco myląca, gdyż przy jej użyciu nie tylko zmniejszymy, lecz również zwiększymy stosunek gniazda do zabieraka. Można więc powiedzieć, że jest to uniwersalny łącznik przejściowy.

redukcja do klucza nasadowego castoramaCo uwzględnić, wybierając akcesorium do swojego klucza nasadowego?

Kupując redukcję do klucza nasadowego, zwróćmy uwagę przede wszystkim na materiał, z którego ją wykonano. Najlepiej sprawdza się tutaj stal chromowo-wanadowa, którą cechuje wyjątkowa twardość. Pozwoli nam to na używanie akcesorium przez długi czas nawet w trudnych warunkach bez obawy o to, że pęknie lub odkształci się w inny sposób.

Warto także sprawdzić, czy na redukcji nie znajdują się jakieś skazy, takie jak np. mikropęknięcia czy zarysowania. Siła działająca na to akcesorium podczas dokręcania śrub jest duża – z tego powodu nawet drobne rysy mogą przekształcić się w poważniejsze uszkodzenie, uniemożliwiając dalsze korzystanie z narzędzia.

Redukcja do klucza nasadowego może być również wyposażona w dodatkowe zabezpieczenia. Należy do nich np. zamek blokujący umiejscowiony w trzpieniu, który uniemożliwi wyślizgiwanie się elementu podczas użytkowania. Przydatna może się okazać także specjalna prowadnica do zamka umieszczona w gnieździe znajdującym się od strony grzechotki. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawi, że narzędzie zyska większą stabilność, a my będziemy mogli precyzyjniej wykonać czynność.

Koniecznie zobaczmy też ten artykuł o rodzajach kluczy nasadowych i ich zastosowaniu!

Data publikacji: 17.04.2018
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Porządkujemy swoje narzędzia – porady marki Magnusson

Porządkujemy swoje narzędzia – porady marki Magnusson
Zarówno w profesjonalnym warsztacie, jak i przydomowym garażu czy nawet schowku w mieszkaniu – czyli wszędzie tam, gdzie trzymamy narzędz...
Czytaj więcej

Podstawowe narzędzia ręczne, których nie może zabraknąć w naszym domu – krótki przegląd

Podstawowe narzędzia ręczne, których nie może zabraknąć w naszym domu – krótki przegląd
Jeśli nie chcemy wzywać fachowca do każdej drobnej usterki w domu, powinniśmy zaopatrzyć się w podstawowy komplet narzędzi ręcznych. Stosując je, z ła...
Czytaj więcej

Narzędzia ręczne Magnusson – akcesoria dla każdego majsterkowicza

Narzędzia ręczne Magnusson – akcesoria dla każdego majsterkowicza
Stojąc przed wyzwaniem samodzielnego wykonania drobnych prac naprawczo-montażowych, z pewnością nie raz sięgniemy po najróżniejsze narzędzia rę...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Redukcja do klucza nasadowego – do czego służy?