Redukcja do klucza nasadowego – do czego służy?

Redukcja to jedno z podstawowych narzędzi wykorzystywanych w roli uzupełnienia klucza nasadowego. Do czego może nam się przydać i dlaczego powinniśmy mieć ją w swojej skrzynce z narzędziami? Przygotowaliśmy krótki poradnik, który przybliży zastosowanie redukcji do klucza nasadowego i ułatwi wybranie właściwego akcesorium.

Zastosowanie redukcji do klucza nasadowego
redukcja do klucza nasadowego

Klucz nasadowy jest obowiązkowym narzędziem ręcznym w skrzynce każdego majsterkowicza. Powinien się w niej znaleźć tuż obok kluczy płaskich i płasko-oczkowych. Dzięki takiemu zestawowi z łatwością przykręcimy i odkręcimy wiele rodzajów śrub. Klucz nasadowy przyda się nie tylko podczas remontów i drobnych napraw w domu, a także w pracy hydraulika, mechanika czy montera. Dostępność wielu różnych wariantów oraz akcesoriów pozwala dopasować odpowiedni klucz do swoich potrzeb. 

Redukcja do klucza nasadowego to łącznik przeznaczony do zmieniania rozmiarów grzechotki i nasadki. Co to oznacza w praktyce? Stosowanie jej pozwoli nam na połączenie grzechotek z końcówkami z innej grupy rozmiarowej, czyli o innej średnicy – w ten sposób zwiększymy funkcjonalność naszego narzędzia. Umożliwi nam to również użytkowanie nasadek w sytuacji, gdy zgubimy pasujące do nich grzechotki.

Porada eksperta

Redukcja przyda nam się nie tylko do uzupełniania standardowych kluczy nasadowych, lecz również ich udarowych odpowiedników. Zasada łączenia przejściówki z narzędziem wygląda podobnie w obu przypadkach – ważne jest dokładne dokręcenie akcesorium. Różni je jednak cena – redukcje do kluczy nasadowych udarowych są znacznie droższe.

 

Stosowanie redukcji do klucza nasadowego pozwoli nam nie tylko w pełni wykorzystać posiadane narzędzie, ale również sprawi, że nie będziemy potrzebowali nowych. Jest to szczególnie istotne w przypadku pojedynczych napraw, które wymagają narzędzi o konkretnych wymiarach. Stosując łącznik zmieniający rozmiary grzechotki, zmniejszymy liczbę narzędzi niezbędnych podczas danej pracy, dzięki czemu zaoszczędzimy czas oraz pieniądze. Zależnie od potrzeb możemy sięgnąć po pojedyncze redukcje lub postawić na zestaw reduktorów o różnych dostępnych wymiarach. 

Jakie rodzaje redukcji wyróżniamy?
redukcja do klucza nasadowego 2

Biorąc pod uwagę rozmiar nasadki, grzechotki i pokrętła, możemy wyróżnić 2 typy łączników:

- zwiększające redukcje do klucza nasadowego – łączą mniejsze gniazdo z większym zabierakiem. Najczęściej wykorzystuje się redukcje na gniazdo o średnicy 1/4” i zabierak 3/8”;

- zmniejszające redukcje do klucza nasadowego – używając je, połączymy większe gniazdo z mniejszym zabierakiem – np. grzechotkę 3/4” z nasadką 1/2”.

Jak widać, nazwa „redukcja” może być nieco myląca, gdyż przy jej użyciu nie tylko zmniejszymy, lecz również zwiększymy stosunek gniazda do zabieraka. Można więc powiedzieć, że jest to uniwersalny łącznik przejściowy.

Co uwzględnić, wybierając akcesorium do swojego klucza nasadowego?
redukcja do klucza nasadowego castorama

Kupując redukcję do klucza nasadowego, zwróćmy uwagę przede wszystkim na materiał, z którego ją wykonano. Najlepiej sprawdza się tutaj stal chromowo-wanadowa, którą cechuje wyjątkowa twardość. Pozwoli nam to na używanie akcesorium przez długi czas nawet w trudnych warunkach bez obawy o to, że pęknie lub odkształci się w inny sposób.

Warto także sprawdzić, czy na redukcji nie znajdują się jakieś skazy, takie jak np. mikropęknięcia czy zarysowania. Siła działająca na to akcesorium podczas dokręcania śrub jest duża – z tego powodu nawet drobne rysy mogą przekształcić się w poważniejsze uszkodzenie, uniemożliwiając dalsze korzystanie z narzędzia.

Redukcja do klucza nasadowego może być również wyposażona w dodatkowe zabezpieczenia. Należy do nich np. zamek blokujący umiejscowiony w trzpieniu, który uniemożliwi wyślizgiwanie się elementu podczas użytkowania. Przydatna może się okazać także specjalna prowadnica do zamka umieszczona w gnieździe znajdującym się od strony grzechotki. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawi, że narzędzie zyska większą stabilność, a my będziemy mogli precyzyjniej wykonać czynność.