icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Regeneracja trawnika: jak przywrócić trawnikowi ładny wygląd?

Jeśli nasz trawnik nie rośnie bujnie, miejscami pojawiają się ubytki, a w dodatku widać na nim przebarwienia, to konieczne jest postawienie odpowiedniej diagnozy i podjęcie działania naprawczego. Poniżej przedstawiamy najczęstsze problemy dotyczące ogrodowej murawy.

regeneracja trawnikaregeneracja trawnikaregeneracja trawnikaregeneracja trawnika

Przebarwienia na trawniku i wypalone plamy

Gdy na naszym trawniku pojawiają się miejscowe przebarwienia lub wypalone plamy, zwłaszcza kilka dni po nawożeniu, przyczyną może być przenawożenie lub zbyt duża ilość pożywki rozprowadzona w jednym miejscu (dotyczy to głównie nawozów mineralnych, zwłaszcza azotowych).

Ratunkiem dla trawnika jest wówczas intensywne podlewanie, dzięki któremu rozcieńczymy stężenie substancji chemicznych w ziemi. W razie potrzeby należy też wypełnić ubytki i dosiać trawę. Jeśli chcemy w przyszłości uniknąć tego typu problemów, należy zachować umiar w czasie nawożenia i przy sporządzaniu proporcji stosować się do zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu. Przy dużych trawnikach warto rozważyć zastosowanie siewnika – dzięki temu rozłożymy nawóz równomiernie.

Zagłębienia na powierzchni trawnika

Wszelkie zagłębienia mogą powstawać na skutek intensywnych opadów deszczu i długo zalegającej na powierzchni trawnika wody. Nierówności utrudniają koszenie, a gromadząca się woda może powodować schorzenia trawy.

Warto więc zadbać o wyrównanie podłoża – wystarczy w dołku naciąć trawę na krzyż ostrym szpadlem (o kształcie prostym lub prostopadłym). Potem ostrożnie odgiąć darń – tak aby odsłonić ziemię pod spodem – i w odkryte miejsce wsypać ziemię, delikatnie ją ubić oraz sprawdzić czy zrobiliśmy to równo. Miejsce ponownie zakrywamy darnią i podlewamy – po kilku tygodniach po ubytkach nie powinno być śladu.

Chwasty i mech na trawniku

Przyczyną pojawiania się mchu na trawniku może być zbyt wilgotna lub zakwaszona gleba. Najbardziej narażone są tereny zacienione i zwarte, zbite podłoże. Mchu możemy się pozbyć przez zastosowanie odpowiedniego preparatu, np. Agrecol. Z kolei chwasty mogą pojawić się na źle oczyszczonym podłożu. Większą ilość usuwamy za pomocą herbicydów selektywnych, np. Chwastox, natomiast pojedyncze wystarczy usunąć ręcznie. Jeśli nic nie skutkuje, trzeba będzie założyć trawnik od nowa.

Trawa miejscami usycha, ziemia odchodzi płatami

Jeśli zaobserwowaliśmy, że trawa usycha tylko w niektórych miejscach, a między źdźbłami wyraźnie widać białe larwy, to z pewnością mamy do czynienia z ploniarkami.

W takim przypadku musimy sięgnąć po radykalne środki i zastosować opryski zoocydami (sprawdzi się np. Decis). Potem trzeba dokładnie wygrabić trawę, żeby usunąć larwy, dobrze jest też rozluźnić glebę wertykulatorem i zadbać o nawożenie oraz nawadnianie.

Miejscowe ubytki w darni

Przyczyną miejscowych ubytków, oprócz przenawożenia, może być działanie moczu psa lub kota. W takiej sytuacji możemy próbować oduczyć zwierzę załatwiania swoich potrzeb na trawę lub zastosować specjalne środki odstraszające..

Nie zawsze są one jednak skuteczne – w takiej sytuacji pozostaje nam podejmować doraźne działania. W uszkodzonych miejscach należy usunąć wierzchnią warstwę ziemi i posiać nową trawę lub przenieść fragment darni z innego miejsca ogrodu.

 

Nawóz do zakładnia i regeneracji trawnika Agrecol 1,2 kgNawóz do zakładnia i regeneracji trawnika Agrecol 1,2 kgNawóz do zakładnia i regeneracji trawnika Agrecol 1,2 kgNawóz do zakładnia i regeneracji trawnika Agrecol 1,2 kg

Trawa żółknie po koszeniu

Koszenie trawnika jest podstawowym i niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym, jednak nieprawidłowo wykonane może mu tylko zaszkodzić. Przyczyną żółknięcia są zwykle tępe noże kosiarki i ścinanie mokrej trawy. Na szczęście ten błąd można szybko naprawić – żółte końcówki usuniemy przy następnym koszeniu. Wystarczy tylko pamiętać o naostrzeniu noża i nie koszeniu trawnika tuż po obfitych opadach.

Wydeptane ścieżki

W najbardziej uczęszczanych miejscach ziemia ubija się, przez co nie wnika w nią ani woda, ani powietrze i w trawie tworzą się ścieżki. Takie miejsca najlepiej jest rozluźnić ostrym szpadlem i napowietrzyć (nakłuwamy miejsca np. widłami). Potem możemy obsypać je nasionami trawy.

Różowawe plamy i czerwone nitki

Zdarza się, że na trawie pojawiają się różowawe plamy (mają od 5 do 10 cm) – odpowiedzialny jest za to patogen Limonomycesroseipellis. Pomiędzy źdźbłami mogą wyrastać czerwone nitki – to skutek działania Laetisariafuciformis. Na te patogeny narażone są słabo nawożone trawniki. Problem zniknie, gdy zastosujemy nawóz azotowy.

Data publikacji: 08.07.2014