Renowacja balustrady zewnętrznej

Zewnętrzna balustrada – czy to znajdująca się na balkonie, czy na schodach – powinna być estetyczna, funkcjonalna i bezpieczna. Nie będzie taka, jeśli na nasza poręcz niszczeje i pojawia się na niej rdza. Jak poradzić sobie z tym problemem i skutecznie odrestaurować balustradę?

renowacja balustradyrenowacja balustradyrenowacja balustradyrenowacja balustrady

Usuwanie rdzy

Tutaj warto jest zwrócić uwagę zarówno na wyraźnie widoczną rdzę, jak i tą dopiero rozwijającą się w najdrobniejszej postaci – usunąć powinniśmy każdą z nich. Aby nasze działania były w pełni skuteczne, należy się do nich odpowiednio przygotować. Zanim rozpoczniemy jakiejkolwiek prace, powinniśmy pod ręką mieć już wszystkie niezbędne narzędzia oraz dokładnie zabezpieczyć miejsce, w którym będziemy pracować za pomocą folii ochronnej i taśmy samoprzylepnej. Aby ułatwić sobie usuwanie rdzy, balustradę możemy uprzednio pomalować preparatem do usuwania starych powłok malarskich. Po czasie pokażą się na niej bąble, które należy usunąć za pomocą skrobaka lub szpachelki, następnie przetrzeć gruboziarnistym papierem ściernym, aż będzie gładka oraz przetrzeć szmatką z niewielkim dodatkiem rozpuszczalnika. Rdzę usuwamy za pomocą ręcznej szczotki drucianej (miedzianej, w trudniejszych przypadkach – mosiężnej bądź metalowej) lub szczotki osadzonej na wiertarce, która gwarantuje nam szybsze i skuteczniejsze wyeliminowanie problemu. Balustradę przecieramy dynamicznymi ruchami aż do momentu, w którym rdza całkowicie zniknie i na powierzchni pojawi się błyszczący metal.   

renowacja balustradyrenowacja balustradyrenowacja balustradyrenowacja balustrady

Malowanie

Po dokładnym oczyszczeniu przychodzi czas na malowanie. Zanim jednak rozpoczniemy malowanie nową farbą, powinniśmy uprzednio zabezpieczyć naszą balustradę. Najlepiej dokonać tego za pomocą antykorozyjnej farby podkładowej do metalu, która uodporni balustradę na dłużej. Nakładanie farby podkładowej zaczynamy od miejsc najbardziej narażonych – styków z posadzką, spawów, kątów i narożników, gdzie często zbiera się woda deszczowa i wilgotny pył. Po wyschnięciu tych elementów malujemy podkładem całość. To zadanie możemy wykonać za pomocą okrągłego pędzla. Potem przystępujemy do wybrania interesującego nas koloru właściwej farby i malujemy. Możemy to robić za pomocą pędzla płaskiego, choć ten będzie najlepszy w przypadku miejsc trudno dostępnych, całą powierzchnię natomiast łatwiej jest pokryć przy użyciu wałka z warstwą gąbki. Podobnie jak w przypadku nanoszenia podkładu, także tutaj farbę aplikujemy dwukrotnie – dla zwiększenia odporności i lepszego efektu wizualnego. Drugą warstwę podkładu nakładamy po około 2 godzinach, natomiast farbę właściwą po około 15 godzinach od nałożenia pierwszej warstwy. 

Data publikacji: 08.01.2015