Produkty

Renowacja deski trójwarstwowej

Renowacja deski trójwarstwowej

Każda posadzka drewniana ulega stopniowemu zniszczeniu. Sposób jej odnowienia zależy od stopnia zużycia warstwy wierzchniej.

posadzka Zmatowienie powierzchni i miejscowe zabrudzenia, których nie udaje się usunąć podczas mycia z zastosowaniem powszechnie stosowanych środków wymagają specjalistycznych zabiegów. Z desek olejowanych plamy można zmyć wodą z dodatkiem mydła do podłóg olejowanych  lub specjalnym zmywaczem. Jeśli zabrudzenia są trudne do usunięcia nanosi się go na posadzkę i pozostawia na pewien czas, po czym wyciera szmatką. 
Z desek lakierowanych zabrudzenia usuwa się za pomocą specjalnych odplamiaczy. Środek w małym stężeniu nanosi się mopem lub szmatką i zmywa wodą. W większym stężeniu może go nałożyć parkieciarz, a następnie wyczyścić podłogę polerką mechaniczną.  

Usuwanie zarysowań
Posadzki olejowane pokrywa się olejem naprawczym (renowacyjnym). Jest dostępny w wersji bezbarwnej lub koloryzującej – odcień należy dobrać do koloru fabrycznego wykończenia posadzki. Olej rozprowadza się po zarysowanej powierzchni i zbiera jego nadmiar. Czasem konieczne jest polerowanie, najlepiej maszynowe, przy użyciu specjalnego padu.

Do naprawy rys i wgnieceń w posadzkach lakierowanych służą markery, woski, lakiery. , Gdy rysy są płytkie i nie jest zdarty lakier bezpośrednio na uszkodzone miejsce nanosi się markery i woski. 

Jeśli posadzka ma miejscowo wytarty lakier, trzeba ją ponownie zabezpieczyć. Przed ponownym lakierowaniem trzeba odtłuścić drewno i zmatowić jego powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym szlifując wzdłuż deski. Następnie trzeba odkurzyć posadzkę i nanieść lakier zgodnie z zaleceniami producenta. deska trójwarstwowa Castorama

Duże uszkodzenia
Deski trójwarstwowe układa się często bezolejowo. Wtedy łatwo wymienić na nowe uszkodzone pojedyncze elementy. 
Jeśli została uszkodzona większa część posadzki, to pozostaje jedynie szlifowanie (cyklinowanie) całej jej powierzchni i ponowne lakierownie lub olejowanie. Należy to jednak wykonać ostrożnie i przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu. Ponieważ elementy nie są jednolite w przekroju, można je szlifować tylko na tyle na ile pozwala grubość warstwy wierzchniej. Zwykle jest to 2-3,5 mm. Im większa, tym więcej razy można odnowić posadzkę. Trudno jednak jednoznacznie określić, czy możliwe będzie na przykład szlifowanie dwu- czy też trzykrotne, bo wiele zależy także od rodzaju, a przede wszystkim głębokości uszkodzeń. Przeprowadzenie takich prac najlepiej powierzyć wykwalifikowanemu parkieciarzowi.

Data publikacji: 06.12.2012
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Podłoga w jodełkę – układanie parkietu krok po kroku

Podłoga w jodełkę – układanie parkietu krok po kroku
Podłoga w jodełkę to jeden z najpopularniejszych wzorów układania desek drewnianych w mieszkaniach i pomieszczeniach użytkowych. Ten ciekawy i ...
Czytaj więcej

Jak dbać o podłogę drewnianą?

Jak dbać o podłogę drewnianą?
Drewno to jeden z najbardziej klasycznych i najpiękniejszych materiałów do wykończenia wnętrz – idealnie nadaje się na podłogę. Żeby była...
Czytaj więcej

Deska warstwowa – jak ją kłaść? Praktyczny instruktaż.

Deska warstwowa – jak ją kłaść? Praktyczny instruktaż.
Urządzasz mieszkanie i nie wiesz, jaką podłogę wybrać? Lubisz drewno, ale obawiasz się lakierowania? Idealna będzie deska warstwowa. Jak ją położyć i ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Renowacja deski trójwarstwowej